Home



KOLIKO JE SRBA NAPUSTILO KRAJINU?




Bivši šef Ureda hrvatske vlade za prognane i izbegle Lovre Pejković tvrdi da je Krajinu za vreme i nakon operacije "Oluja" napustilo oko 120.000 Srba, dok je tužilac ukazao na izveštaj Ujedinjenih nacija u kojem se navodi da je taj broj oko 200.000. Po podacima svedokovog ureda, u Hrvatsku se do 2000. godine vratilo oko 40.000 Srba

Lovre Pejković, svjedok odbrane Mladena MarkačaLovre Pejković, svjedok odbrane Mladena Markača

Bivši šef Ureda hrvatske vlade za prognane i izbegle Lovre Pejković je u završnici glavnog ispitivanja rekao da se u Hrvatsku do maja 2000. godine vratilo nešto više od 40.000 Srba izbeglih u vreme i nakon operacija "Oluja" i "Bljesak". Predsedavajućeg sudiju Orija/Orie je zanimalo koliko od tog broja se vratilo u krajinski sektor Jug, koji je predmet optužnice protiv generala Gotovine, Čermaka i Markača, ali svedok nije mogao "napamet" na to da odgovori, pa je veće uputio na izveštaj hrvatske vlade u kojem je broj povratnika naveden po opštinama. Hrvatski generali se terete za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem trajnog proterivanja Srba iz Krajine u avgustu 1995. godine.

U izjavi predstavnicima odbrane Mladena Markača, na čiji poziv svedoči, Pejković je rekao da je posle operacije "Bljesak" zapadnu Slavoniju napustilo oko 8.000 Srba, a da je "Oluja" za posledicu imala odlazak oko 120.000 Srba. Tužilac Rajan Kerijer/Ryan Carrier je u unakrsnom ispitivanju osporavao tu brojku ukazujući na izveštaj Ujedinjenih nacija iz oktobra 1995. godine u kojem se navodi da je zapadnu Slavoniju napustilo 12.000 a Krajinu 200.000 Srba. Svedok kaže da se radi samo o procenama, kako hrvatskih vlasti tako i UN, ali tvrdi da su podaci do kojih je kasnije došao UNHCR bili bliži brojci od 120.000 izbeglih. Dodao je da je u Krajini nakon "Oluje" ostalo oko 10.000 uglavnom starih i nemoćnih Srba.

Sve do 1998. godine, kada je usvojen plan hrvatske vlade za povratak prognanih i izbeglih, bio je dozvoljen samo pojedinačni povratak u Krajinu i to po osnovu takozvanog spajanja malobrojnih preostalih Srba sa izbeglim članovima njihovih porodica. Ukazujući da se brojem povratnika po tom principu manipulisalo, tužilac je svedoku predočio zapisnik sastanka u kabinetu Franje Tuđmana od 25. oktobra 1995. godine na kojem je ministar policije Jarnjak rekao da se do tada nekoliko stotina Srba vratilo u Hrvatsku po osnovu spajanja porodica. Na to je član predsednikovog kabineta Ivica Kostović dodao da je on "javno lagao" da je taj broj nekoliko hiljada. Pejković je odbio da komentariše reči izgovorene na sastanku na kojem nije bio, a odbrana je prigovorila, navodeći da su tada predstavnici hrvatske vlasti razgovarali o povratku izbeglica u bosanski grad Jajce, a ne u Hrvatsku.

Svedok je u glavnom ispitivanju rekao da je hrvatska vlada tek 1998. godine odobrila masovniji povratak Srba i to na osnovu sporazuma o normalizacije odnosa sa SR Jugoslavijom. Na pitanje tužioca zašto je od tog sporazuma zavisio povratak ljudi koji su u Hrvatskoj rođeni i tamo celog života živeli, Pejković odgovara da je hrvatska vlada zahtevala "dvosmeran povratak", odnosno reciprocitet u pogledu vraćanja Hrvata izbeglih iz Vojvodine i sa Kosova. Iako je druga strana na to pristala, Hrvatima, tvrdi svedok, nikada nije dozvoljen povratak "onako kako je to hrvatska vlast omogućila izbeglim Srbima".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 433

POVRATAK: U januaru nova epizoda suđenja Šešelju
ODBRANA NAPADOM: Čelnici Herceg Bosne se brane džihadom
"RUŽNE STVARI" U ZVORNIKU: Petrovdanski masakr u Domu kulture
POSLE "OLUJE": Da li su specijalci krali ili sklanjali vozila?