Home
STRADANJA ZATOČENIKA LOGORA LUKA
Nekadašnji veslački reprezentativac Jugoslavije, Isak Gaši, opisao stradanja zatočenih Bošnjaka i Hrvata u logoru Luka u Brčkom i rekao da je bio očevidac ubistava pet civila koje su počinili policajci
Isak Gaši, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu
Isak Gaši, nekadašnji jugoslovenski reprezentativac u veslanju, završio je danas iskaz o događajima u Brčkom i stradanjima zatočenika logora Luka 1992. godine. Prema optužnici protiv tadašnjih čelnika policije bosanskih Srba Miće Stanišića i Stojana Župljanina, zatočenici logora Luka su ubijani i žestoko prebijani, ponižavani i primoravani da jedni druge seksualno zlostavljaju. Zatočene žene su silovane.
Isaka Gašija, koji je do rata radio kao tehničar u Elektrodistribuciji Brčko, su 27. maja 1992. godine uhapsili dvojica uniformisana policajca i sproveli ga u lokalnu policijsku stanicu. Odatle je prebačen u hangar logora Luka gde je proveo deset dana. Po dolasku u logor Gašija je izvesni "Arkanovac" Ivan najpre pretukao, a zatim mu stavio pištolj u usta i povukao obarač. Pištolj je, srećom, bio prazan, a Ivan je Gašiju "obećan metak" sledećeg puta.
Nekoliko dana kasnije, policajac Konstantin Simonović koji se predstavljao kao zamenik komandira logora, odveo ga je u kancelariju kod Gorana Jelisića zvanog "Adolf". Nakon što su ga vezali za stolicu Jelisić ga je, rekao je svedok, nekoliko puta "bocnuo nožem po telu" i obećao da će mu sledećeg puta "odseći noge i ruke i potom ga zaklati". Goran Jelisić je, inače, pred Tribunalom priznao brojna ubistva u logoru i u Brčkom u maju 1992. godine i trenutno u Italiji izdržava kaznu od 40 godina zatvora.
Gaši kaže da je bio prisutan kada je policajac ubio dva zatvorenika u stanici javne bezbednosti, koju je bio primoran da čisti tokom boravka u logoru. Dodao je da je pre hapšenja iz kuće posmatrao ubistvo tri civila kojima je uniformisani policajac pucao u glavu u blizini gradske pijace. Tužilac mu je pokazao nekoliko fotografija na kojima se vidi kako Goran Jelisić puca u potiljak jednom civilu, a Gaši je odgovorio da je policajac kojeg je video da ubija civile nosio istu uniformu.
Odbrana Župljanina nije imala pitanja za Gašija, dok je branilac prvooptuženog Stanišića ukazivao da je svedok promenio iskaz i da je ranije tvrdio da je Goran Jelisić nosio samo vojnu uniformu. "Govorim ono što sam video", odgovorio je Gaši i dodao da je "Jelisić menjao uniforme u zavisnosti od toga da li mu je u tom trenutku policijska ili vojna uniforma davala veću moć".
Branilac je takođe tvrdio da je svedok na fotografiji Gorana Jelisića njegovu civilnu plavu košulju pogrešno identifikovao kao policijsku uniformu. Međutim, nakon što je na traženje jednog od sudija fotografija uveličana, videlo se da se ipak radi o uniformi i da Jelisić za pasom nosi policijsku palicu, poznatiju kao "pendrek".
Nakon Gašija počelo je svedočenje Cvjetka Ignića, forenzičkog tehničara koji je do 1993. godine radio u policijskoj stanici Brčko. On je učestvovao u identifikaciji tela više od 200 civila koji su od maja do jula 1992. godine ubijeni u logoru Luka i širom grada. Nakon "forenzičke obrade" leševi žrtava su zakopani u masovnu grobnicu kraj farme Bimeks na periferiji Brčkog.
Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2009-10-20 ODBRANA: PARAVOJSKA "STRAH I TREPET" ZA POLICIJU
- 2009-10-19 POLICIJA SE NE BAVI NAORUŽANIM PIJANCIMA
- 2009-10-15 POLICIJA IGNORISALA ZLOČINE
- 2009-10-22 MASOVNA GROBNICA NA FARMI KRAJ BRČKOG
- 2009-10-26 SPECIJALNA JEDINICA KRIMINALACA
- 2009-10-27 KAKO JE VOJSKA ONEMOGUĆAVALA POLICIJU
TV Tribunal 428
NEIZVESNOST: Sa Karadžićem ili bez njega
ISAK GAŠI: Od reprezentacije Jugoslavije do logora Luka
SAM SVOJ BRANILAC: Šešelj zahteva odbacivanje optužnice
ISPRAVKE: Svjedok koji je izgubio povjerenje u sebe samog
POSLJEDNJI NA "LISTI ČEKANJA": Suđenje Tolimiru počinje 17. decembra