Home



POLICIJA IGNORISALA ZLOČINE




Uprkos drastičnom broju ubistava i razbojništava u Sanskom Mostu od proleća do kraja 1992. godine, policija nije podnela nijednu krivičnu prijavu za zločine koji se navode u optužnici protiv policijskih čelnika bosanskih Srba - tvrdi tadašnji opštinski javni tužilac

Milenko Delić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuMilenko Delić, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Izvođenje dokaza na suđenju bivšem ministru policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i nekadašnjem načelniku Centra službi bezbednosti (CSB) Banja Luka, Stojanu Župljaninu, nastavljeno je svedočenjem Milenka Delića, koji je od maja 1992. godine bio opštinski javni tužilac u Sanskom Mostu.

Delić je na tu funkciju postavljen rešenjem koje je potpisao predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić. Nekoliko dana pre toga, objasnio je svedok, predsednik lokalnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) u pratnji naoružanih vojnika došao je na redovni kolegijum Suda i saopštio da "Hrvati i Muslimani više ne mogu da rade". Prema saznanjima svedoka, predsednik suda Adil Draganović i opštinski tužilac Suad Sabić su nakon toga zatvoreni u logor Manjača. U zatočeništvu bosanskih Srba proveli su nekoliko meseci, a policija nikada nije podnela krivične prijave protiv njih.

Tokom 1992. godine broj krivičnih dela u opštini Sanski Most se "drastično povećao", a njihova struktura potpuno promenila i najčešća krivična dela postala su ubistva, teška razbojništva i pljačke počinjene nad Muslimanima i Hrvatima. Pre toga, kaže svedok, Sanski Most je bio "idilično mesto sa šumskom krađom kao najčešćim prekršajem". Pregledom sudskog delovodnika iz 1992. godine Delić je utvrdio da ni za jedan od zločina navedenih u optužnici nikada nije podneta krivična prijava. Za to vreme, tvrdi svedok, policija je podnela samo jednu prijavu za nelegalno posedovanje oružja, i to protiv jednog Muslimana.

Pre početka Delićevog iskaza koji će se nastaviti u ponedeljak, završeno je dodatno ispitivanje Nedeljka Đekanovića, predsednika Kriznog štaba opštine Kotor Varoš, koji je svedočio na osnovu obavezujućeg naloga Pretresnog veća. On je potvrdio da Krizni štab tokom 1992. godine nije imao nadležnost da izdaje naređenja policiji. Iako je izbegavao da direktno odgovori na više puta ponovljeno pitanje tužiteljice o vrsti policijske jedinice koja je u Kotor Varoš upućena iz CSB Banja Luka, svedok se na kraju ipak složio da se radilo o specijalnoj jedinici policije.

Na kraju današnjeg zasedanja obojica optuženih obratili su se Veću i požalili na "naporan tempo suđenja" zbog kog im je "svakodnevno uskraćena mogućnost da se bave fizičkim aktivnostima". Stojan Župljanin se još požalio da su lisice, koje se optuženima stavljaju prilikom transporta iz Pritvorske jedinice UN, "nehumane" te da zbog njih, kako je rekao, ima "traume psihološke prirode".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 427

INTERVJU: Predstavljamo sudiju O-Gon Kvona
"ZAŠTITNE MJERE": Opljačkani i zatočeni iz sigurnosnih razloga
LOGIKA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Ako su odvedeni muškarci, nelogično je ostaviti žene i djecu