Home



GOTOVININ VOJNI VEŠTAK O "PRETPOSTAVLJENIM ČINJENICAMA"




Britanski general Timoti Kros na osnovu "pretpostavljenih činjenica" dobijenih od odbrane generala Ante Gotovine došao do zaključka da je bilo teško sprečiti zločine koji su počinjeni nad Srbima i njihovom imovinom. Priznaje, međutim, da bi u slučaju drugačijih "pretpostavljenih činjenica" i njegovi zaključci bili drugačiji

Greg Kehoe, branilac Ante GotovineGreg Kehoe, branilac Ante Gotovine

Nastojeći da dokaže da general Ante Gotovina nije bio u mogućnosti da spreči zločine na području oslobođenom početkom avgusta 1995. godine u operaciji "Oluja", njegovi branioci su u svojstvu vojnog veštaka za postkonfliktne situacije angažovali britanskog generala Timotija Krosa/Timothy Cross. On je za potrebe odbrane sastavio izveštaj u kojem pre svega opisuje svoja iskustva stečena u misijama za uspostavljanje mira u Severnoj Irskoj, Iraku i na Kosovu, a tek u zaključcima na kratko pominje situaciju u Krajini 1995. godine. Izveštaj je danas uvršten u dokaze.

Kros kaže da je haos "imanentan" postkonfliktnim situacijama, odnosno da se na područjima u kojima je mir tek uspostavljen može očekivati povećan broj kriminalnih dela koja je u prvih nekoliko nedelja teško sprečiti. Naveo je primer Kosova gde je 1999. godine po ulasku NATO snaga, u kojima je i sam tada služio, bilo teško osujetiti osvetu civila povratnika i delovanje kriminalnih grupa, neretko povezanih sa Oslobodilačkom vojskom Kosova. Slično haotično stanje zadesilo je, kaže, i savezničke snage pošto su okupirale Irak.

Na insistiranje predsedavajućeg sudije, koji je rekao da je stanje u drugim državama od manje važnosti za buduće zaključke veća, branilac Kiho/Kehoe je britanskom generalu postavio nekoliko pitanja o drugom delu izveštaja u kojem je na osnovu "pretpostavljenih činjenica", dobijenih od odbrane, ponudio nekoliko zaključaka o situaciji u Krajini. Tako je na osnovu "pretpostavke" da su pripreme za operaciju "Oluja" trajale svega nedelju dana zaključio da se u tako kratkom roku nije mogao napraviti dobar plan za uspostavljanje mira i vladavine prava nakon oslobađanja Krajine. Isto tako, smatra da su snage od oko 1.000 vojnih i 3.500 civilnih policajaca, navedene u "pretpostavljenim činjenicama", bile neadekvatne da spreče haos izazvan ulaskom više desetina hiljada civila na oslobođenu teritoriju.

Na pitanje tužioca Hederalija da li bi njegovi zaključci bili drugačiji ako bi mu bile dostavljene drugačije činjenice o stanju u Krajini nakon "Oluje", Kros je odgovorio potvrdno. Tužilac je ukazao i na to da su u Iraku i na Kosovu savezničke snage i pripadnici KFOR nastojali da smire situaciju, dok su u Krajini, prema iskazima mnogih svedoka optužbe, hrvatski vojnici i sami učestvovali u pljačkama i paljenjima napuštenih srpskih kuća i drugim zločinima. Vojni veštak Gotovinine odbrane je priznao da bi, u slučaju da je tako nešto navedeno u pretpostavljenim činjenicama, "malo promenio svoje zaključke".

Suđenje generalima Gotovini, Čermaku i Markaču se nastavlja sutra kraćom raspravom o administrativnim pitanjima, nakon koje će uslediti tronedeljna letnja sudska pauza.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 419

VRHUNAC NEČOVEČNOSTI: Doživotni zatvor za višegradske "žive lomače"
ŽALBENA RASPRAVA: Kakva kazna za teror nad Sarajevom
REVIZIONIZAM: Karadžić u Srebrenici brani Evropu
PRIKRIVANJE: Tragovi zločina na površini jezera
NEPOŠTOVANJE SUDA: Prva presuda Vojislavu Šešelju