Home



SVEDOKINJA SA SPISKA ŽRTAVA




Odbrani Milana Lukića dozvoljeno da kao dodatnu svedokinju pozove Latifu Kurspahić, koja se sa ćerkama nalazi na spisku žrtava "žive lomače" u Pionirskoj ulici u Višegradu. Tužilaštvo prihvata mogućnost pogrešnog unosa tri imena na listu žrtava i odbacuje navode odbrane o većem broju pogrešnih imena ubijenih

Milan i Sredoje Lukić u sudnici TribunalaMilan i Sredoje Lukić u sudnici Tribunala

Pretresno veće koje vodi postupak protiv Milana i Sredoja Lukića, optuženih za zločine Višegradu 1992. godine, usvojilo je zahtev odbrane prvooptuženog da kao dodatnu svedokinju pozove Latifu Kurspahić. Njeno ime se nalazi na spisku žrtava iz Pionirske ulice, a odbrana je u međuvremenu ustanovila da je ona živa i stupila je u kontakt s njom.

Veće je istovremeno odbacilo zahtev odbrane da se u sudnicu pozove i Latifina ćerka Leijla, obzirom da je u vreme zločina imala samo četiri godine. Leijlino i ime njene mlađe sestre Hasibe takođe se nalaze na popisu žrtava iz Pionirske ulice. Prema optužnici i svedočenju preživelih, Milan i Sredoje Lukić su 14. juna 1992. godine u jednu kuću u Pionirskoj ulici zatvorili i žive spalili oko 70 žena, dece i staraca.

Odbrana Milana Lukića je, takođe, tražila obustavu postupka jer su, navodno, za 18 osoba sa popisa žrtava utvrdili da su žive. Time je, po odbrani, "narušen kredibilitet" svedoka optužbe koji su "izmislili" podatke o smrti navodnih žrtava u Pionirskoj ulici.

U odgovoru na zahteve odbrane, tužilaštvo je ukazalo da se ne protivi svedočenju Latife Kurspahić i prihvata da se imena Latife, Leijle i Hasibe Kurspahić brišu sa spiska žrtava iz Pionirske ulice, ukazujući da je još u dokaznom postupku optužbe dozvoljavalo mogućnost da su one napustile Višegrad pre zločina u Pionirskoj ulici. Tužilaštvo, međutim, osporava tvrdnju odbrane da na popisu žrtava ima još desetak živih osoba, ukazujući da "sličnost prezimena žrtava i osoba koje su branioci pronašli u telefonskom imeniku" nisu dovoljni argumenti za takve tvrdnje odbrane, pored ostalog i zbog "očiglednih razlika u godištima i mestima rođenja".

Veće je prihvatilo takvu argumentaciju tužilaštva i odbacilo sve ostale zahteve odbrane, uključujući i zahtev za dodatno ispitivanje demografskog eksperta tužilaštva Eve Tabo/Ewa Tabeau, kao i za pokretanje nezavisne forenzičke istrage mesta zločina i potrage za telima žrtava. U odluci se ukazuje da po tribunalovim pravilima smrt žrtve može biti potvrđena i na osnovu "svedočenja o okolnostima" smrti, te da "nije neophodan" pronalazak svih tela žrtava.

Izvođenje dokaza u suđenju za zločine nad višegradskim Muslimanima planirano je da traje do 3. aprila, a završne reči tužilaštva i odbrane zakazane su za 8. april ove godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 402

20 GODINA: Konačna presuda Momčilu Krajišniku
TEORIJA ZAVERE: Ko je Mladiću namestio zamku da počini genocid
GAŠENJE ZLOČINA: Američki vatrogasac i višegradske palikuće
SUKOB INTERESA: Nove varnice između branilaca čelnika Herceg Bosne
PROGON EXPRESS: Vlak bez voznog reda, putnici bez povratne karte