Home



PRVI TIM FORENZIČARA ZAPOČINJE ISTRAGU NA KOSOVU




KFOR je danas izvijestio istražitelje da je osigurao uvjete za rad na prvoj od lokacija s popisa

Prvi tim forenzičkih stručnjaka, predvođenih haškim istražiteljima, sutra će ući na Kosovo nakon što su međunarodne snage danas dale "zeleno svjetlo" za početak istražiteljskih aktivnosti.

"KFOR je danas izvijestio istražitelje da je osigurao uvjete za rad na prvoj od lokacija s našeg popisa", kazao je glasnogovornik Haškog tribunala Jim Landale/Džim Lendeil. Tribunal je načinio popis lokacija na kojima vjeruje da su počinjeni zločini te ih je poredao po prioritetu za istrage. Određeni broj haških istražitelja već je obavio preliminarne preglede lokacija.

Drugi tim istražitelja i forenzičara, koje su na raspolaganje Tribunalu stavile brojne države, trebao bi ući na Kosovo u subotu, a potom će uslijediti raspoređivanje preostalih 10 do 12 timova. Kosovo će tokom ovih istraga posjetiti i glavna tužiteljica Louise Arbour/Luiz Arbur, kojoj su jugoslavenske vlasti dosad zabranjivale ulazak u pokrajinu.

Istražiteljski timovi žele što prije doći na zacrtane lokacije kako bi spriječili da albanski povratnici ili novinari "vršljaju" po mjestima zločina. Na Kosovu se trenutačno nalazi velik broj novinara koji tragaju za mjestima zločina, a tužitelji strahuju da bi takvo "forenzičarsko novinarstvo" moglo remetiti istrage. S jedne strane, ocjenjuju u Tribunalu, prisustvo novinara je dobro jer oni otkrivaju nova mjesta zločina, ali problem nastaje ako se na tim lokacijama intervenira. Jedna je televizijska ekipa navodno pozvala lokalno albansko stanovništvo da iskopava grobove, kako bi novinari to mogli snimati. Istražitelji će također nastojati osigurati prisustvo promatrača kad kosovski povratnici krenu iskopavati grobnice kako bi identificirali svoje mrtve.

U haškom Tribunalu su zabrinuti informacijama o sistematskom uklanjanju dokaza , no naglašavaju kako su u Bosni - usprkos takvim pokušajima - uspijevali naći dovoljno dokaza o zločinima.

"Posebno ćemo tragati za dokazima o uklanjanju dokaza - jer to može pomoći tužitelju a jako odmoći počiniteljima", napomenuo je danas u razgovoru za SENSE zamjenik glavne tužiteljica Tribunala Graham Blewitt/Greem Bluit, dodajući da se nakon dokazanog uklanjanja dokaza, počinitelji zločina neće moći pravdati da su zločini bili "slučajni" i "spontani", već će biti jasno da su organizirani.

S obzirom na opseg mogućih zločina, tužiteljima bi trebao ogroman broj istražitelja, no oni napominju da ne mogu uputiti vise od 12 do 14 forenzičarskih timova jer su kapaciteti Tribunala ograničeni. Tužitelji naglašavaju da neće moći ispitati sve sumnjive lokacije, već će istrage usmjeriti na dokaze koji će potvrditi sistematski i rasprostranjeni karakter zločina na Kosovu.

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm