Home



KA ISTINI O MASOVNIM GROBNICAMA




Nikad do sada Tribunal u Hagu nije imao veću podršku međunarodne zajednice

Ekipa od deset francuskih eksperata za sudsku medicinu i stručnjaka za identifikaciju sutra dolazi u Hag kako bi u tužilaštvu Međunarodnog suda za ratne zločine primila uputstva i odmah se uputila na Kosovo. Ovim Francuska ispunjava obećanje dato glavnoj tužiteljici Tribunala Luiz Arbur (Louise Arbour) prilikom njene posjete Parizu prošlog mjeseca. Francuska ekipa će Tribunalu biti na raspolaganju šest mjeseci, a sve troškove za putovanje i boravak na Kosovu, opremu i analizu rezultata snosiće francuska vlada. Ekipa će istražiti mjesta koja joj naznači sama Luiz Arbur, prvenstveno u sektoru pod kontrolom francuskog kontingenta KFOR, ali će, prema potrebi, biti spremna da radi na cijelom području Kosova.

Ekipu, koju predvodi Dominik Lekont (Dominique Lecomte) direktorica Instituta za sudsku medicinu u Parizu, sačinjavaju eksperti najvišeg ranga. Među njima su specijalisti za sudsku identifikaciju francuskog Ministarstva za unutrašnje poslove, jedan topograf, sudski antropolog, balističar i fotograf specijaliziran za ovakve istrage. U skladu sa posljednjom rezolucijom Savjeta bezbjednosti (broj 1244, od 10. juna 1999.), koja predviđa saradnju međunarodnih snaga i Haškog tribunala, KFOR će se starati za logističku pomoć i bezbjednost francuskih eksperata.

Prva ekipa koja polazi na teren u nadležnosti Haškog tribunala, potvrđuje izjavu glavne tužiteljice Luiz Arbur, datu nakon što joj poslije masakra u Račaku nisu dozvoljeni ulazak na Kosovo i istraga na licu mjesta. Rekla je tada da se istina i zločini ne mogu prikriti nikakvim zabranama i da će se istraga obaviti kad-tad. Arburova doduše odlazi sa dužnosti glavnog tužioca Haškog tribunala, ali istraga koju je najavila zaista se otvara i otkriće istinu o masovnim grobnicama, koje pripadnici KFOR otkrivaju posvud po Kosovu.

Na poziv Luize Arbur odazvao se veliki broj zemalja Evrope i Sjedinjene države, koje će uskoro poslati ekipu eksperata FBI da učestvuje u istrazi. Predviđa se da će još 300 eksperata iz svih krajeva svijeta pomagati haškim istražiteljima.

Mnoge zemlje, koje su, kao Francuska na primjer, prema Haškom tribunalu, bile uzdržane ,ili čak odbijale saradnju, potpuno su izmijenile stav. Sigurno je da je u tome značajnu ulogu odigrao i pritisak javnog mnijenja. U svakom slučaju, nikad do sada Tribunal, kao nezavisna pravna institucija, nije imao veću podršku međunarodne zajednice. Nevladine organizacije cijelog svijeta pomogle su haškim istražiteljima prikupivši u posljednja dva mjeseca hiljade svjedočenja od izbjeglica u Makedoniji i Albaniji, a posljednjih sedmica zvanični London, Vašington i Pariz su Tribunalu dostavili veliki broj obavještajnih informacija i fotografija, snimljenih iz aviona ili satelita. Možda je najznačajnije što su Tribunalu predati i tonski snimci izvještaja i naredbi, datih preko radija, koji otkrivaju mnoga imena i hijerarhiju komandovanja u okviru srpskih snaga na Kosovu i dopunjavaju svjedočenja o progonima i masakrima. Taj materijal, tvrde dobro obaviješteni izvori, omogućio je Luiz Arbur i da zasnuje optužnicu protiv Slobodana Miloševića.

Dževad Sabljaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm