Home



OČEKIVAO SAM UŽASNU SLIKU I TO SE POTVRDILO




Haški tužitelj Graham Blewit o stanju na Kosovu

"Očekivao sam užasnu sliku na Kosovu i, nažalost, upravo to se i potvrdilo", rekao je danas zamjenik glavne tužiteljice Haškog tribunala Graham Blewitt/Greem Bluit. Nakon raznih medijskih izvještaja o tomu da je slika zločina gora no što se očekivalo, haški tužitelj napominje kako on, osobno, nije iznenađen razmjerom zločina kao i činjenicom da se, nakon ulaska međunarodnih snaga otkrivaju, nova mjesta na kojima su počinjeni masakri.

Nakon što su prošlog petka započele prve istrage, forenzički timovi, pod vodstvom haških istražitelja, sada svakodnevno dolaze na Kosovo gdje ispituju mjesta zločina koja je tužiteljstvo odredilo kao prioritetna. Tužitelj je zadovoljan napretkom u istragama, iako napominje da postoje logističke teškoće, te da je taj rad ponekad opasan - jedna je lokacija, primjerice, bila minirana.

Blewitt je međutim pohvalio potporu koju istražitelji dobivaju od KFOR, u osiguranju lokacija i u logistici, te je napomenuo kako je ta potpora znatno bolja od one koju su istražitelji dobijali od SFOR u početku misije tih snaga u BiH. Sve izjave napominje Blewitt, sugeriraju da NATO želi snažan mandat KFOR ,ne samo za potporu istragama već i za hapšenja optuženih za ratne zločine te da se, bar politički, želi potaknuti i aktivnija uloga SFOR na hapšenju optuženih u BiH. Tužitelj, međutim, priznaje da snažna podrška mandatu KFOR da hapsi optužene neće imati velikog učinka ako oni nisu više na Kosovu. No, kako je napomenuo Blewitt, "nitko ne zna tko će u budućnosti biti optužen na Kosovu", te je davanje jasnog mandata međunarodnim snagama da obavljaju hapšenja - principijelno pitanje koje je za važno Tribunal. Pitanje hapšenja optuženih važno je i za ubrzanje sudskih postupaka pred Tribunalom, naglašava tužitelj.

Jedan od sudaca Haškog tribunala Claude Jorda/Klod Žorda kazao je prije dva dana u intervjuu za francuski list "Liberation"/Liberasion da Tribunalu prijeti paraliza zbog dugotrajnih suđenja te kako bi, primjerice, jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević - kad bi danas bio izručen - mogao čekati tri godine na početak suđenja. Glasnogovornik Tribunala Jim Landale/Džim Lendeil napomenuo je danas da su Tribunal i suci svjesni da se suđenja trebaju ubrzati te da u tom cilju nastoje poboljšati proceduru. Tužitelj, sa svoje strane, upozorava da se, zbog dosadašnjih sporadičnih hapšenja, nisu mogla provoditi zajednička suđenja za osobe s grupnih optužnica, što je znatno usporilo postupke . Što se tiče suđenja Miloševiću, tužitelj je uvjeren da bi Ujedinjene nacije - u slučaju da jugoslavenski predsjednik bude izručen, a da Tribunal nije u mogućnosti odmah pokrenuti postupak - stavile Tribunalu na raspolaganje dodatni broj ad-hoc sudaca kako bi se to suđenje ubrzalo.

Vjera Bogati


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 1

General Tihomir Blaškić osuđen na 45 godina zatvora
Početak suđenja za logore Omarska i Keraterm