Home



KAKO JE GOTOVINA MOGAO DA SPREČI ZLOČINE




Bivši načelnik Uprave vojne policije Mate Laušić tvrdi da su nakon operacije "Oluja" general Gotovina i drugi zapovednici mogli da spreče pljačke i paljevine da su linijom komandovanja obezbedili poštovanje osnovnih pravila vojne discipline u svojim jedinicama. Tako, recimo, ne bi bilo pljačke da je potencijalni počinilac sprečen da, kršeći disciplinski kodeks, za tu potrebu neovlašćeno uzme vojno vozilo

Mate Laušić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuMate Laušić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

U završnici glavnog ispitivanja bivši načelnik Uprave vojne policije Hrvatske vojske (HV) Mate Laušić je rekao da su pljačke i paljevine srpskih kuća nakon operacije "Oluja" u leto i jesen 1995. godine mogle biti sprečene da su dosledno poštovana pravila discipline u jedinicama kojima su počinioci pripadali. To se odnosi i na Zborno područje Split kojim je u to vreme zapovedao general Ante Gotovina, koji se zajedno sa Ivanom Čermakom i Mladenom Markačem tereti za zločine nad Srbima i njihovom imovinom za vreme i nakon "Oluje".

Objašnjavajući kako su Gotovina i drugi zapovednici zbornih područja mogli da doprinesu sprečavanju zločina, svedok je naveo primer vojnika koji bi neovlašćeno uzeo vozilo iz svoje jedinice i njime otišao u pljačku. Da je na nivou jedinice poštovan pravilnik o upotrebi vojnih vozila, nijedan vojnik se ne bi ni našao u situaciji da počini zločin, objasnio je Laušić i naglasio da je zbog takvih situacija linijom zapovedanja s vrha zbornog područja morala biti uspostavljena disciplina u jedinicama koja bi neminovno smanjila broj krivičnih dela.

Na pitanje predsedavajućeg sudije da li zapovednici zbornih područja "nisu znali ili nisu hteli da znaju" da se u Krajini čine brojni zločini, Laušić je odgovorio da su svi oni iz dnevnih izveštaja vojne policije i drugih potčinjenih oficira morali imati uvid "u realitete stanja" na terenu.

Dokazujući da informacije o zločinima vojske u Krajini ipak nisu bile opšte poznate, branilac Ante Gotovine je na početku unakrsnog ispitivanja prezentovao dva Laušićeva izveštaja iz avgusta i septembra 1995. godine u kojima informiše Glavni stožer HV o radu vojne policije, ali ne pominje rasprostranjene pljačke i paljevine u Krajini. Svedok odgovara da su te informacije Glavni stožer i Ministarstvo odbrane dobijali u dnevnim biltenima Uprave vojne policije, sačinjenim od izveštaja zapovednika vojne policije na terenu.

Iz pitanja koja je branilac Mišetić postavljao do kraja današnjeg zasedanja je jasno da će u nastavku unakrsnog ispitivanja dokazivati da je ključnu ulogu u komandovanju vojnom policijom za vreme i nakon "Oluje" imao sam Laušić, a ne Gotovina, kako je svedok u glavnom ispitivanju tvrdio. Suđenje generalima Gotovini, Čermaku i Markaču se nastavlja sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 395

REPRIZA: Treće suđenje za zločine srpskih snaga na Kosovu
ZAPOVEDNIK ILI POLICIJA: Ko je bio dužan da disciplinira vojsku
POD ZAKLETVOM: Svedočenje optuženog Vinka Pandurevića
(NE)ODGOVORNOST: U čijoj su nadležnosti bili zatvoru u Herceg Bosni
BIJELJINA 1992: Šešelj prebacuje krivicu na Arkana i Mauzera