Home



GENERAL LAUŠIĆ: OD OSUMNJIČENOG DO SVEDOKA I NAZAD




Pre početka svedočenja, bivši načelnik Uprave vojne policije HV Mate Laušić je na insistiranje branilaca generala Gotovine, Čermaka i Markača, opisao hronologiju susreta koje je od maja 2004. godine do danas imao sa ljudima iz kancelarije tužilaštva, nakon čega ga je predsedavajući sudija upozorio da ima pravo na zaštitu od "prinudnog samooptuživanja"

Mate Laušić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuMate Laušić, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Suđenje generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču danas je nastavljeno iskazom penzionisanog hrvatskog generala Mate Laušića, koji je za vreme i nakon operacije "Oluja" u leto i jesen 1995. godine, kada su počinjeni zločini navedeni u optužnici, bio načelnik Uprave vojne policije Hrvatske vojske. U dosadašnjem toku suđenja, tužilac je dokazivao da se vojna policija uglavnom držala po strani dok su se širom Krajine dešavale pljačke i paljevine napuštenih srpskih kuća, umesto da spreči zločine i počinioce privede pravdi. Nadležnost nad vojnom policijom su, po optužbi, imali zapovednik Zbornog područja Split Ante Gotovina i prvi čovek Zbornog mesta Knin Ivan Čermak, dok odbrana smatra da je odgovornost za aktivnosti vojnopolicijskih snaga bila pre svega na Upravi vojne policije i njenom načelniku generalu Laušiću.

Prvi razgovor sa istražiteljima tužilaštva Laušić je obavio u svojstvu osumnjičenog u maju 2004. godine, a drugi u avgustu iste godine kada je na osnovu prethodnog intervjua, koji je sniman video i audio tehnikom, sačinjena izjava svedoka. Laušićev status je tako promenjen iz "osumnjičenog" u "svedoka", ali se situacija ponovo promenila u decembru 2008. godine kada je pozvan na novi razgovor sa haškim istražiteljima. Tada mu je, kako je danas objasnio, rečeno da bi intervju sa njim trebalo da bude obavljen ponovo u statusu osumnjičenog i da će biti sniman, ali ne za potrebe haškog tužilaštva, nego "zbog njihove obaveze prema hrvatskim pravosudnim organima". Budući da je odbio da se pod tim uslovima sastane sa njima, istražitelji su odustali od razgovora.

Hronologiju susreta sa ljudima iz kancelarije tužioca svedok je izneo nakon zahteva branilaca da se utvrdi njegov tačan status jer, po njima, Pretresno veće treba "sa rezervom" da uzme reči nekoga ko je osumnjičen, pošto u tom slučaju postoji opasnost da svedoči sa namerom da sa sebe skine odgovornost. Mada je general Laušić rekao da je "njegova priča uvek ista" bez obzira u kojem statusu je iznosi, predsedavajući sudija Ori/Orie ga je upozorio da, po pravilima Tribunala, nije obavezan da odgovara na određena pitanja ukoliko smatra da bi ga to što će reći moglo inkriminisati, odnosno da ima pravo na zaštitu od "prinudnog samooptuživanja".

Na samom početku današnje rasprave, svedoku je dopušteno da u izjavu istražiteljima unese ispravke eventualnih grešaka, što je on činio sa entuzijazmom u naredna dva sata. Kada su iscrpljena sva administrativna pitanja, tužiocu Tigeru/Tieger je ostalo vremena da Laušiću postavi tek nekoliko pitanja o navodima izjave iz 2004. godine, koja je zabeležena na šezdesetak stranica, tako da će glavno ispitivanje biti nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 395

REPRIZA: Treće suđenje za zločine srpskih snaga na Kosovu
ZAPOVEDNIK ILI POLICIJA: Ko je bio dužan da disciplinira vojsku
POD ZAKLETVOM: Svedočenje optuženog Vinka Pandurevića
(NE)ODGOVORNOST: U čijoj su nadležnosti bili zatvoru u Herceg Bosni
BIJELJINA 1992: Šešelj prebacuje krivicu na Arkana i Mauzera