Home



SVEDOK: "KNIN KAO SARAJEVO"




Potpukovnik Holandske kraljevske vojske Hari Konings tvrdi da se 4. avgusta 1995. godine prilikom napada Hrvatske vojske na Knin dešavalo isto što i tokom četvorogodišnje opsade Sarajeva – grad je granatiran "bez jasne vojne svrhe sa ciljem da se izazove panika među civilnim stanovništvom i tako protivnička vojska primora na predaju i beg"


Harry Konings, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuHarry Konings, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

"Korišćenje klasične artiljerije je verovatno najgori mogući način za napad na vojne mete u gradovima, jer su uglavnom okružene stambenim zgradama", rekao je holandski potpukovnik Hari/Harry Konings na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču, optuženim za zločine nad srpskim civilima i njihovom imovinom u avgustu 1995. godine. Konings je za potrebe tužilaštva sačinio ekspertski izveštaj o "vatrenoj podršci", odnosno korišćenju hrvatske artiljerije u operaciji "Oluja".

Tužilac je u glavnom ispitivanju predočio zapovest generala Ante Gotovine od 2. avgusta 1995. godine kojom se nalaže da se gradovi Knin, Benkovac, Obrovac i Gračac "stave pod artiljerijsku paljbu". Konings kaže da nijedan "razuman komandant" ne bi smeo izdati naređenje za artiljerijski napad na gradove u kojima žive civili bez striktnog navođenja vojnih meta i očekivanih efekata napada, a iz pomenutog dokumenta se, tvrdi, vidi da je naređeno granatiranje bez obzira na "visok rizik od kolateralne štete".

Prilikom napada na Knin se, po holandskom potpukovniku, dešavalo isto ono što i tokom četvorogodišnje opsade Sarajeva: grad je granatiran "bez jasne vojne svrhe sa ciljem da se izazove panika među civilnim stanovništvom i tako protivnička vojska primora na predaju i beg".

Konings je, inače, bio vojni posmatrač UN u Sarajevu tokom poslednje faze opsade tog grada 1995. godine, a saznanja iz tog vremena je pred Tribunalom izneo u martu 2007. godine kao svedok optužbe na suđenju bivšem komandantu Sarajevsko-romanijskog korpusa Dragomiru Miloševiću, koji je prvostepenom presudom osuđen na 33 godine zatvora.

Tužilac Ruso/Russo je potom predočio aneks ekspertskog izveštaja u kojem Konings analizira "opravdanost" artiljerijskog napada na pojedine objekte u Kninu. Između ostalih, radi se o tri kninske kasarne, štabu vojske krajinskih Srba, policijskoj stanici, zgradama elektroprivrede, pošte i železnice, fabrici TVIK i sedištu predsednika RSK.

Svedok kaže da se neki od pomenutih objekata, poput elektroprivrede, pošte i železnice, nisu mogli podvesti pod vojne mete, a da i one koje su to bili, nije trebalo napadati artiljerijom, jer su se nalazili u središtu stambenih delova grada i u neposrednoj blizini civilnih objekata. Po podacima tužilaštva, u gradu je 4. avgusta 1995. godine bilo oko 15.000 civila i svega 400 do 500 vojnika. Primera radi, u kninskim kasarnama je tada bilo po nekoliko desetina vojnika, a u policijskoj stanici svega desetak policajaca što, smatra svedok, nije bila naročita vojna pretnja. Osim toga, zgrade kasarni, vojnog štaba i policijske stanice su bile sagrađene od čvrstog materijala i da bi se uništile, na njih je, objašnjava svedok, trebalo ispaliti po stotinak granata, što bi neminovno dovelo do velike štete na okolnim civilnim objektima.

Potpukovnik Konings će sutra nastaviti svedočenje.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 393

ORUŽJE TERORA: Kad su nad Sarajevom letele "krmače"
NIJE ON: Novi svedoci o alibiju Milana Lukića
GRANATIRANJE KNINA: Mala vojna korist - velika kolateralna šteta
INTEGRITET POSTUPKA: Tužilac traži prekid suđenja Vojislavu Šešelju