Home



CIVILI ILI VOJNICI U CIVILNOJ ODEĆI?




U unakrsnom ispitivanju britanskog patologa Džona Klarka, branilac Ante Gotovine tvrdio da je među žrtvama čiji su posmrtni ostaci ekshumirani na gradskom groblju u Kninu bilo 44 odsto više vojnika nego što je to – na osnovu njihove odeće – procenio britanski patolog. Posle Klarka, tužilac izveo još jednog veštaka – holandskog potpukovnika Harija Koningsa

John Clark, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuJohn Clark, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

U nastavku unakrsnog ispitivanja britanskog patologa Džona Klarka/John Clark branilac hrvatskog generala Ante Gotovine je dokazivao da su u četiri masovne grobnice na kninskom gradskom groblju pronađeni posmrtni ostaci više srpskih vojnika, a manje civila, nego što je to navedeno u svedokovom ekspertskom izveštaju. Doktor Klark je, naime, u izveštaju koji je sačinio na zahtev tužioca naveo da se za otprilike trećinu od 245 žrtava čiji su posmrtni ostaci pronađeni na kninskom groblju "činilo" da su vojnici.

Branilac Kiho/Kehoe je predočio izveštaj hrvatskog MUP iz januara 1996. godine u kojem se navodi da su među žrtvama sa kninskog groblja bila 102 vojnika, što je, po njegovoj računici, 44 odsto više od svedokove procene. Klark je odgovorio da do danas nije video dokument hrvatske policije i da zato ne može da ga komentariše, napominjući je do pretpostavki o tome ko je od žrtava bio vojnik a ko civil dolazio samo na osnovu odeće u kojoj su njihova tela pokopana. Na braniočevo pitanje da li mu je ikada rečeno da su pojedini srpski vojnici prilikom povlačenja iz Krajine odbacivali vojnu i oblačili civilnu odeću, svedok je odgovorio odrečno.

Jedna od žrtava čiji su posmrtni ostaci pronađeni na kninskom groblju je Jovo Grubor, koji je zajedno sa šestoro staraca ubijen 25. avgusta 1995. godine u krajinskom selu Grubori u vreme operacije čišćenja doline Plavno, sprovedene od strane hrvatske specijalne policije. Odbrana tadašnjeg komandanta hrvatskih specijalaca Mladena Markača dokazuje da su srpski starci stradali kao "kolateralna šteta" u obračunu policije sa zaostalim srpskim borcima i pobija tvrdnju tužilaštva da je Jovo Grubor, osim što je ustreljen, bio i zaklan.

U obdukcijskom izveštaju tima međunarodnih patologa koji je u Kninu predvodio Klark se ne pominju rane nanesene oštrim predmetom na vratu Jove Grubora, već se kao uzrok smrti navodi "najmanje šest prostrelnih rana". Branilac Mikuličić je prezentovao fotografiju tela Jove Grubora na kojoj se vidi povreda na vratu i pitao britanskog stručnjaka da li smatra da se radi o posekotini načinjenoj oštricom noža. "Teško je to videti na fotografiji, ali smatram da je verovatnije da se na vratu vidi strelna rana od metka", odgovorio je svedok.

Pošto je iskaz doktora Klarka okončan, tužilac je u nastavku zasedanja na klupu za svedoke izveo još jednog veštaka – potpukovnika Holandske kraljevske vojske Harija/Harry Koningsa. On je za potrebe tužilaštva sačinio izveštaj o "vatrenoj podršci" Hrvatske vojske tokom operacije "Oluja" u avgustu 1995. godine. U dosadašnjem toku suđenja optužba je dokazivala da su hrvatske snage nesrazmernim granatiranjem i namernim gađanjem civilnih ciljeva širom Krajine doprinele progonu srpskog stanovništva sa tog područja, dok odbrana tvrdi da je hrvatska artiljerija u "Oluji" gađala isključivo vojne mete.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 393

ORUŽJE TERORA: Kad su nad Sarajevom letele "krmače"
NIJE ON: Novi svedoci o alibiju Milana Lukića
GRANATIRANJE KNINA: Mala vojna korist - velika kolateralna šteta
INTEGRITET POSTUPKA: Tužilac traži prekid suđenja Vojislavu Šešelju