Home



ZAOKUPLJENOST ŠEŠELJA IZETBEGOVIĆEM




U unakrsnom ispitivanju Sulejmana Tihića, aktuelnog predsednika Stranke demokratske akcije BIH, Vojislav Šešelj je do te mere bio zaokupljen likom i delom osnivača SDA i prvog predsednika nezavisne BiH da je u jednom trenutku svedoka oslovio sa "gospodine Izetbegoviću"

Sulejman Tihić, svjedok na suđenju Vojislavu ŠešeljuSulejman Tihić, svjedok na suđenju Vojislavu Šešelju

Današnji nastavak unakrsnog ispitivanja svedoka optužbe Sulejmana Tihića optuženi Vojislav Šešelj je u najvećoj meri posvetio pokojnom Aliji Izetbegoviću i njegovoj "Islamskoj deklaraciji." Šešelj je do te mere bio zaokupljen likom i delom osnivača Stranke demokratske akcije i prvog predsednika nezavisne BiH da je u jednom trenutku Tihića oslovio sa "gospodine Izetbegoviću".

Opisujući Tihića kao "naslednika i baštinika" Alije Izetbegovića, Šešelj je opširno citirao "Islamsku deklaraciju" tražeći od svedoka da komentariše "ideologiju svog prethodnika i duhovnog oca". Tihić je u odgovorima odbacio sve Šešeljeve sugestije o Izetbegoviću kao "islamskom fundamentalisti" i zastupniku "tvrde panislamske opcije", opisujući ga kao "čoveka tolerancije i kompromisa". Negirao je, takođe, Šešeljevu tvrdnju da je za bosanske Muslimane rat 1992.-1995. godine bio "džihad", ukazujući da su se oni borili za "odbranu BiH a ne za Islam". Ocenio je, takođe, da Šešelj pridaje preveliki značaj "Islamskoj deklaraciji" koja je napisana dvadeset godina pre rata i da opširno citiranje delova te knjige od strane optuženog deluje kao "pravdanje nečega".

Pred kraj unakrsnog ispitivanja Sulejmana Tihića, Šešelj je postavio nekoliko pitanja o "naoružavanju Muslimana" u Bosanskom Šamcu i "pripremama SDA za rat". Tihić je osporio sugestiju optuženog o "oružanoj pobuni Muslimana" u aprilu 1992. godine i "legalnom napadu JNA na grad", ukazujući da nema ničeg legalnog u okupaciji opštine i stanice milicije i uklanjanju svih lokalnih zvaničnika koji nisu Srbi. "JNA nije mogla menjati vlast" – zaključio je Tihić.

Na kraju ispitivanja Sulejmana Tihića, Šešelj je još jednom pokušao da od njega izvuče saglasnost da je za sva njegova stradanja u vojnim logorima 1992. godine "najodgovorniji šef vojne službe bezbednosti", general Aleksandar Vasiljević. Šešelju je, očito, veoma stalo da pred sudom što je moguće više ocrni i diskredituje Vasiljevića, koji bi mogao biti – ili je već bio, ali na sednici zatvorenoj za javnost – jedan od krunskih svedoka optužbe protiv lidera srpskih radikala.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 390

ŠEŠELJ I JNA: Nova teorija o poreklu "četnika"
OPERACIJA IRMA: Fotografija koje je pokrenula svjetsku javnost
BANJA LUKA ILI CRNA RIJEKA: Komanda je tamo gđe je komandant
MEMORIJA PAMĆENJA: Čega se sve sećaju svedoci odbrane Sredoja Lukića