Home
OPTIMIZAM TUŽILAŠTVA NAKON POSJETE BEOGRADU
"Nismo se vratili praznih ruku", kaže Graham Blewitt, zamjenik glavne tužiteljice – Otvaranje kancelarije u Beogradu omogućit će napredak istrage o srpskim žrtvama ratnih zločina - Prioritet tužilaštva ostaje hapšenje i predaja optuženih - Isti standardi tužilaštva za sve zemlje bivše Jugoslavije
Tužilaštvo se iz Beograda "nije vratilo praznih ruku", ocijenio je u petak u Hagu zamjenik glavne tužiteljice Graham Blewitt/Grejem Bluit koji kaže da je u Beogradu započeo "radni dijalog" koji bi trebao u "relativno bliskoj budućnosti dovesti do pune suradnje" Jugoslavije s Haškim tribunalom. Svoj optimizam tužilaštvo temelji na izjavama dužnosnika u Beogradu da "Jugoslavija prihvaća svoje pravne obaveze kao članica UN, koje uključuju predaju svih optuženih za ratne zločine".
Prvi korak u suradnji je otvaranje kancelarije tužilaštva u Beogradu koje će omogućiti da istražitelji dobiju pristup srpskim svjedocima i žrtvama. Tužilaštvo već ima tim koji istražuje aktivnosti OVK. Nedavno je glavna tužiteljica Carla Del Ponte/Karla tražila od Vijeća sigurnosti UN da proširi mandat Tribunala kako bi mogao istraživati zločine na Kosovu izvršene nakon raspoređivanja mirovnih snaga u junu 1999. godine. To će, najavljuju tužioci, omogućiti da se unaprijedi istraga o zločinima čije su žrtve bili Srbi.
Prioritet Carle Del Ponte ostaje hapšenje i predaja optuženih za ratne zločine. "Veoma smo zadovoljni što smo od vlasti u Beogradu čuli da za to nema ustavnih prepreka, mada će zahtijevati usvajanje zakona o suradnji s Tribunalom", rekao je Blewitt. Savezni ministar pravde rekao je tužiocima da će nacrt takvog zakona u kratkom roku podnijeti na usvajanje saveznom parlamentu. Time će, očekuje Blewitt, biti uklonjene sve pravne prepreke za predaju bilo kog optuženika.
Vlasti u Beogradu željele bi da javno mnijenje u Srbiji prihvati i pozdravi predaju Slobodana Miloševića Tribunalu, kaže zamjenik glavne tužiteljice dodajući, međutim, da tužilaštvo "ne može čekati da javno mnijenje stigne do to točke." U međuvremenu, Hag očekuje da u mjesecima koji dolaze "bez ikakvih teškoća" mogu biti predani drugi optuženi, nižeg ranga, koji danas žive u Srbiji, uključujući Bosanske Srbe - što bi otvorilo put za predaju optuženih na višim pozicijama odgovornosti.
Tužilaštvo na kraju podsjeća da ono, kao ni međunarodna zajednica, moraju imati iste standarde za sve zemlje bivše Jugoslavije. Del Ponte je "zato i otišla u Beograd i inzistirala na suradnji i predaji optuženih", rekao je Blewitt dodajući da "ako treba u bilo čemu popustiti" Jugoslaviji, to će biti spremnost tužilaštva da čeka nekoliko sedmica da novoformirana vlada "postavi stvari na svoje mjesto". On, međutim, ističe da će se vlasti u Beogradu morati pridržavati istih normi kojih se pridržavaju, na primjer, Sarajevo ili Zagreb.
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-01-25 SREBRENICA IZA ZATVORENIH VRATA
- 2001-01-25 ZAOŠTRAVANJE OKO INTERPRETACIJE SREBRENIČKE TRAGEDIJE
- 2001-01-24 HOLANĐANI TRAŽILI PREKID BOMBARDOVANJA
- 2001-01-28 ILI ĆE SRBIJA SARAĐIVATI SA TRIBUNALOM, ILI NEĆE BITI... TRIBUNALA
- 2001-01-29 BEZ SARADNJE S HAGOM - NEMA PODRŠKE
- 2001-01-31 KOŠTUNICA: HAG NIJE DOVOLJAN
TV Tribunal 41
TUŽILAŠTVO: Zadovoljstvo signalima iz Beograda
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Gde su nestali "razmijenjeni" zatočenici fočanskog KP doma
SUĐENJE ZA GRANATIRANJE I TERORISANJE SARAJEVA: Da li će i general Galić, zajedno sa sudijama, posetiti Sarajevo
TRIBUNAL: Za odbranu optuženih Tribunal troši 13 miliona dolara godišnje
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: General Talić traži privremeno oslobađanje iz pritvora