Home



KOŠTUNICA: HAG NIJE DOVOLJAN




"Haški sud, koliko god bio važan, ne može biti rešenje, rešenje je u istini i pomirenju", izjavio je jugoslovenski predsjednik nakon susreta sa švedskim premijerom Personom - O odnosima Srbija – Crna Gora: "Iscrtavanje novih granica moglo bi da nas uvede u nove sukobe"

"Kao Jugoslaven, Srbin i pravnik imam izvjesne prigovore na Haški tribunal", izjavio je jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica nakon razgovora sa premijerom Švedske, Jeranom Personom/Goran Peerson. "To, međutim, ne znači da odbijamo saradnju sa Haškim tribunalom", dodao je on tvrdeći kako je pravda Haškog tribunala "selektivna" jer je u stranu gurnula "odgovornost za NATO bombardovanje i osiromašeni uranijum".

"Ali i pored toga, prihvatamo saradnju sa Tribunalom" rekao je Koštunica i dodao da se za "tu saradnju moraju stvoriti odgovarajući pravni okviri".

Najviše pitanja na pres konferenciji, nakon susreta Koštunice i Persona, na kojem je bilo riječi o podsticaju reformi u Jugoslaviji te njenom približavanju EU, bilo je posvećeno saradnji jugoslovenskih vlasti sa Haškim tribunalom i izručenju Slobodana Miloševića. "Suočavamo se sa odgovornošću Miloševića - ideja je da se o tome održi nacionalni proces. Po meni, taj nacionalni proces već je počeo septembra prošle godine a nastavio se decembra meseca kada je Milošević po drugi put izgubio izbore", rekao je jugoslovenski predsednik. Koštunica je kao prioritet istakao ne izručenje Miloševića , već ozbiljnu situaciju u zemlji . "Nije reč o ekstradicijama preko noći, moramo imati na umu situaciju u zemlji. Kosovo, nasilje u zoni kopnene bezbednosti, pitanje preživljavanja Jugoslavije, to su naši prioriteti", rekao je on.

Smatrajući pojam saradnje širim od ekstradicije jugoslovenski predsjednik je istakao: "Saradnja sa Haškim tribunalom se ne svodi na ekstradiciju, za nas je važno, a mislim i za Haški sud i međunarodnu zajednicu, da ta saradnja počne. Da počne u dobroj veri, i da ne destabilizuje demokratski poredak kakav se stvara u SRJ. Mislim da demokratija predstavlja veću vrednost od ispunjavanja zahteva Haškog suda u pojedinim konkretnim slučajevima". Haški sud, ma kako važan, ne može biti rješenje za prostor bivše Jugoslavije, kaže Koštunica i dodaje: "Rješenje je u istini i pomirenju".

Jugoslovenski predsjednik je posebno ukazao na situaciju u Preševskoj dolini u kojoj nove vlasti, kako je rekao, potpuno poštuju Rezoluciju 1244 Savjeta bezbjednosti UN i Vojno-tehnički sporazum iz Kumanova te pokušavaju normalizovati život na jugu Srbije, integrišući albanski živalj u lokalne vlasti, policiju i školski sistem.

Govoreći o odnosima Srbije i Crne Gore, jugoslovenski predsjednik je rekao: "Uveren sam da je i za Srbe i Crnogorce najbolje rešenje u okviru zajedničke države. Ona se može reorganizovati, odnosi u federaciji se mogu redefinisati. Mislim da bi svaka podela, iscrtavanje novih granica na ovom prostoru, mogli da nas uvedu u nove sukobe. Ovde nije reč samo o Srbiji i Crnoj Gori već o stabilnosti regiona".

Sa svoje strane švedski premijer Person je istakao kako Švedska, kao predsjedavajući EU, podržava reforme u Jugoslaviji i njene napore u približavanju EU. "Konstruktivan dijalog, ovdje započet, biće nastavljen narednih sedmica", rekao je Person, najavljujući skori odlazak evropskih izaslanika u Beograd na nastavak političkog dijaloga. Dodao je da Evropska unija ima u vidu program finansijske podrške novoj jugoslovenskoj vlasti ali da je saradnja sa Haškim tribunalom "visoko na listi zahtjeva na kojima će se insistirati".

Elvir Bucalo


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 41

TUŽILAŠTVO: Zadovoljstvo signalima iz Beograda
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Gde su nestali "razmijenjeni" zatočenici fočanskog KP doma
SUĐENJE ZA GRANATIRANJE I TERORISANJE SARAJEVA: Da li će i general Galić, zajedno sa sudijama, posetiti Sarajevo
TRIBUNAL: Za odbranu optuženih Tribunal troši 13 miliona dolara godišnje
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: General Talić traži privremeno oslobađanje iz pritvora