Home
BEZ SARADNJE S HAGOM - NEMA PODRŠKE
Poređenje odnosa vlasti u Zagrebu i Beogradu prema saradnji s Haškim tribunalom
Iako je otpor javnosti prema izručenju optuženih za ratne zločine u Hrvatskoj i Srbiji jednako veliki, hrvatske vlasti pokazuju nesumnjivo veću spremnost na saradnju sa Haškim tribunalom, zaključak je koji se nameće iz dva izveštaja, što ih bečki dnevnik "Prese' ("Die Presse") objavljuje u ponedeljak. "Izvesno je", kaže se u zaključku izveštaja u kojem se opisuju stavovi Beograda prema Tribunalu, "da nacionalisti u Srbiji i Hrvatskoj koriste temu izručenja da bo posle svojih katastrofalnih izbornih poraza opet potisnuli reformske snage u defanzivu".
U izveštaju iz Zagreba, "Prese" ukazuje da su odnosi nove hrvatske vlasti sa Tribunalom znatno popravljeni pošto je glavni tužilac Tribunala, Karla (Carla) del Ponte, prilikom nedavne posete, precizirala da Tribunal neće istraživati operacije "Oluja" i "Bljesak" kao takve, nego pojedinačne ratne zločine, koji su u ovim operacijama eventualno počinjeni. Spremnost novih hrvatskih vlasti na saradnju sa Tribunalom, koja je uslov za prihvatanje Hrvatske od strane UN i EU, proizlazi i iz iskustva koje je stečeno u vreme Tuđmana, kad je Hrvatska odbila da isporuci optužene bosanske Hrvate, a Svetska banka je odmah obustavila kredit od oko 30 miliona dolara.
Poseta glavnog tužioca Beogradu izgleda da je učvrstila jugoslovenskog predsednika Koštunicu u odbijanju da izruči Miloševića Haškom tribunalu. Po njegovom pravnom tumačenju mogao bi se načiniti kompromis po kojem bi Milošević odgovarao pred sudom u Beogradu, ali se optužnica u tom slučaju ne bi odnosila na ratne zločine, nego na zloupotrebe vlasti. Ali, kad bi Del Ponteova pristala na Koštuničine zahteve, "predstavnici Hrvatske, Bosne ili Kosova bi snažno protestvovali protiv toga", piše "Prese".
Nejednak tretman pred Tribunalom bi, pre svega u Zagrebu, bio doživljen kao uvreda i zato će Tribunal, uz pomoć moćnih država, pokušati da izvrši pritisak na Beograd. SAD su već najavile da će povući ekonomsku pomoć Srbiji, ako se ne nađe rešenje s Tribunalom, a ni Evropska unija neće izbegavati da najavi pritisak, sa svoje strane, tvrdi bečki list. Otuda nije čudno, zaključuje "Prese", da su "pragmatične snage unutar Koštuničinog izbornog saveza DOS, počele da omekšavaju svoju poziciju".
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-01-28 ILI ĆE SRBIJA SARAĐIVATI SA TRIBUNALOM, ILI NEĆE BITI... TRIBUNALA
- 2001-01-26 OPTIMIZAM TUŽILAŠTVA NAKON POSJETE BEOGRADU
- 2001-01-26 ZATVORENA VRATA ZA 7.000 MRTVIH
- 2001-01-31 KOŠTUNICA: HAG NIJE DOVOLJAN
- 2001-01-31 HAŠKO TUŽILAŠTVO "OHRABRENO POZITIVNIM SIGNALIMA" IZ BEOGRADA
- 2001-01-31 KO JE VIŠE KRIV: HOLANDSKI VOJNICI ILI FRANCUSKI GENERALI
TV Tribunal 41
TUŽILAŠTVO: Zadovoljstvo signalima iz Beograda
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Gde su nestali "razmijenjeni" zatočenici fočanskog KP doma
SUĐENJE ZA GRANATIRANJE I TERORISANJE SARAJEVA: Da li će i general Galić, zajedno sa sudijama, posetiti Sarajevo
TRIBUNAL: Za odbranu optuženih Tribunal troši 13 miliona dolara godišnje
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: General Talić traži privremeno oslobađanje iz pritvora