Home



KO JE VIŠE KRIV: HOLANDSKI VOJNICI ILI FRANCUSKI GENERALI


Tragedija Srebrenice

Svjedočenjem Žana-Davida Levita, bivšeg diplomatskog savjetnika francuskog predsjednika, moglo bi ponovo oživjeti polemiku o odgovornosti za pad Srebrenice koja je u to vrijeme bila "zona pod zaštitom UN"

"Francuski predsjednik Žak Širak (Jacques Chirac) ni u kom smislu nema odgovornosti za tragediju u Srebrenici," decidirano je, riječ po riječ, naglasio njegov bivši diplomatski savjetnik, a sada ambasador Francuske u Ujedinjenim nacijama Žan-David Levit (Jean-David Levitte).

Njegovo svjedočenje pred parlamentarnom Misijom, koja treba da utvrdi odgovornost Francuske i njenih visokih vojnih i političkih ličnosti za pad zone pod zaštitom UN i masakr u Srebrenici, počelo je u utorak poslijepodne i potrajalo do kasnih večernjih sati. Sjednicu Misije su mogli ponovo da prate novinari, za razliku od prethodne, koja je bila zatvorena za javnost, iako su, ili možda upravo zato - na njoj "preslušani" ključni sudionici srebreničkih zbivanja, generali Žanvije (Janvier) i Morion (Morillon).

Žan-David Levit je rekao da izlaganjem "svoga dijela istine" prije svega želi "zavrnuti šiju nekim informacijama". U skladu sa tim dobar dio izlaganja je posvetio odbrani Žaka Širaka, zapravo skidanju svake odgovornosti sa francuskog predsjednika za srebreničku dramu. "Predsjednik Širak se ni u jednom trenutku nije suprotstavljao bombardovanju kako bi se spriječio napad na Srebrenicu," naglasio je Levit i dodao: "Tim podmetanjem želi se samo ugroziti njegova čast".

Kao i Alen Žipe (Alain Juppé), bivši predsjednikov diplomatski savjetnik je podsjetio da je na dan pada Srebrenice u ruke Mladićevih snaga (11. jula 1995.) Širak bio na njemačko-francuskom samitu u Strazburu (Strasbourg) i detaljno je opisao kako su stizale vijesti o tome i kako je ko reagovao. Usred samita tadašnjem šefu njemačke diplomatije Klausu Kinkelu je telefonirao njegov holandski kolega i informisao ga o "pritisku bosanskih Srba na Srebrenicu", ali odbacujući svaku ideju da intervenišu avioni NATO. Malo potom uslijedio je drugi razgovor, u kojem je holandski šef diplomatije obavijestio Kinkela da će "Srebrenica svakog trenutka pasti", ali je nedvosmisleno zahtijevao "da se ne interveniše, pošto su snage bosanskih Srba u kontaktu sa holandskim plavim šljemovima i pošto postoji opasnost od kolatelarnih žrtava".

"Žak Širak je eksplodirao od bijesa kad je čuo da Srebrenica pada," pričao je juče Levit. "Osamnaest aviona NATO saveza je moglo da interveniše 11. jula 1995. godine. Šest je dobilo naređenje da to i učine. Dva aviona su izbacila bombe u 14:40 tog dana. Međutim, bosanski Srbi su preko radija zaprijetili da će bombardovati Srebrenicu i pobiti zarobljene holandske vojnike. Holandske vlasti su digle uzbunu i na sve strane u više navrata zahtijevale su obustavu intervencije NATO," obrazložio je Levit.

Njegovo svjedočenje se podudara sa onim Alena Žipea koji je u to vrijeme bio predsjednik francuske vlade. Međutim, kao ni Žipe, ni bivši Širakov diplomatski savjetnik ništa nije rekao o ranijim zahtjevima holandskog bataljona za podrškom iz vazduha. Članovi Misije nisu to pominjali, a novinari nemaju prava da postavljaju pitanja na sjednicama. Zbog toga će svjedočenje Žana-Davida Levita, gotovo nema sumnje, ponovo razbuktati polemiku na relaciji Holandija - Francuska ko je više odgovoran za srebreničku tragediju: vojnici holandskog kontingenta UNPROFOR u Srebrenici ili francuski generali koji su komandovali međunarodnim snagama.

Dževad Sabljaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 41

TUŽILAŠTVO: Zadovoljstvo signalima iz Beograda
SUĐENJE ZA SILOVANJA U FOČI: Gde su nestali "razmijenjeni" zatočenici fočanskog KP doma
SUĐENJE ZA GRANATIRANJE I TERORISANJE SARAJEVA: Da li će i general Galić, zajedno sa sudijama, posetiti Sarajevo
TRIBUNAL: Za odbranu optuženih Tribunal troši 13 miliona dolara godišnje
SUĐENJE ZA GENOCID U BOSANSKOJ KRAJINI: General Talić traži privremeno oslobađanje iz pritvora