Home
SISTEMATSKA KAMPANJA PALJENJA I RAZARANJA
Na suđenju hrvatskim generalima optuženim za zločine u "Oluji" počelo svedočenje Edvarda Flina, šefa Akcionog tima UN za ljudska prava koji je od 7. avgusta do 17. septembra 1995. godine bio očevidac pljački, paljevina, razaranja i pronalaženja leševa ubijenih civila u krajinskom Sektoru Jug
Edward Flynn, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču
"Tačno bi bilo reći da Krajina gori" – zapisano je u izveštaju Akcionog tima UN za ljudska prava od 13. avgusta 1995. godine.
Svedočeći danas na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču – optuženim za zločine tokom i nakon operacije "Oluja" - autor tog izveštaja Edvard Flin/Edward Flynn je opisao kako je tog dana, na putu za Benkovac preko Kistanja, video na desetine spaljenih kuća i polja i najmanje deset "velikih perjanica dima koje su se dizale iznad Benkovca". Tog dana su, rekao je Flin, članovi misije UN u Krajini postali zabrinuti jer su razmere razaranja postale tako velike i geografski toliko rasprostranjene da su poprimale oblik sistematske kampanje. Istovremeno, napisao je Flin u izveštaju, "nadležni organi i dalje ne preduzimaju nikakve akcije da to zaustave."
Edvard Flin, danas visoki službenik za ljudska prava u Komitetu za terorizam Saveta bezbednosti UN, je od 7. avgusta do 17. septembra 1995. godine predvodio jedan od Akcionih timova za ljudska prava (skraćeno HRAT) pri misiji UN u Kninu. Bio je očevidac pljački, paljevina, razaranja i pronalaženja leševa ubijenih civila – o čemu je svakodnevno podnosio izveštaje svojim pretpostavljenima u UN i, što je za sud još važnije, obaveštavao predstavnike hrvatskih vlasti, a u prvom redu tadašnjeg vojnog guvernera Knina a danas optuženog Ivana Čermaka.
U dokaze je uvedeno više od dvadeset njegovih dnevnih ili nedeljnih izveštaja o pljačkama, paljevinama, razaranjima, ubistvima i drugim kršenjima humanitarnog prava na koja je naišao tokom svoje četrdesetodnevne krajinske misije. Uvedeni su, takođe, i video snimci i fotografije zapaljenih kuća i ubijenih civila, snimljeni tokom patrola u kojima je učestvovao.
Prilikom odlaska u selo Grubori u dolini Plavnog, 25. avgusta 1995. godine, Flinov Akcioni tim je pratio kamerman UN, koji je snimio zapaljene kuće, leševe ubijenih civila i uplakane žene koje nisu znale šta im je sa muževima i drugom rodbinom. Flin je tada video dva leša, a njegove kolege su sledećeg dana otkrile tela još tri žrtve.
Flin je o tome odmah obavestio Čermakovog glavnog zamenika, u očekivanju da će vlasti sprovesti istragu na mestu zločina. Posle nekoliko dana Čermak je obavestio HRAT da su Grubori bili "četničko uporište" i da su civili stradali u borbenim aktivnostima, najavljujući da će o tome sprovesti istragu. Flin je dve nedelje kasnije ponovo otišao u selo i u sobi u kojoj je 25. avgusta video leš ubijenog muškarca i dalje su stajale dve čaure, iz čega je zaključio da nije bilo nikakve ozbiljne istrage.
U izveštaju HRAT od 8. septembra 1995. se navodi da je na sastanku sa Čermakom pokrenuto pitanje paljevina, pljački i ubistava. General Čermak je rekao da "ne može da ospori da u sektoru ima ozbiljnog bezakonja" ali je dodao da vlasti preduzimaju mere i tražio je od predstavnika UN da ga obaveštavaju o zločinima. Flin je tu izjavu ocenio kao "zakasnelu, neiskrenu i neuverljivu", ukazujući da ga je HRAT stalno obaveštavao o tome šta su utvrdile njihove patrole kao i da je Čermak, da je hteo, lako mogao sam da se uveri šta se dešava na području u kojem je bio glavna vlast.
Vezani izvještaji
- Predmet : Gotovina i drugi - "Operacija Oluja"
- 2008-04-08 JEDAN OBLAK DIMA IZ SEDAM RAZLIČITIH UGLOVA
- 2008-04-07 SLIKOM NA SLIKU NA SUĐENJU ZA "OLUJU"
- 2008-03-14 VOJSKA "STRAŠNIJA" OD POLICIJE
- 2008-04-10 ODBRANA: ČERMAK JE "KOORDINIRAO" A NE NAREĐIVAO
- 2008-04-11 "ORGANIZOVANO" ILI "UREDNO" KRETANJE IZBEGLICA
- 2008-04-14 KOLIKO JE MRTVIH BILO U KNINSKOJ BOLNICI
TV Tribunal 360
POSLE "OLUJE": Vatra, dim i bezakonje u kninskoj krajini
GENERAL POSLE BITKE: Dvosmisleno pozivanje na Ženevske konvencije
PROCESNA (NE)SPOSOBNOST: Noćne more Jovice Stanišića
ANEGDOTA: Šešelj traži "slobodan prolaz" za Radovana Karadžića