Home



SLIKOM NA SLIKU NA SUĐENJU ZA "OLUJU"




Nakon što je tužilac tokom glavnog ispitivanja zaštićenog svedoka "6" prikazao snimke granatiranja Knina 4. avgusta 1995. godine, odbrana generala Gotovine uzvratila snimcima čuvenog Miloševićevog govora na Gazimestanu 27. juna 1989. i "događanja naroda" u Dalmatinskom Kosovu 11 dana kasnije

Ante Gotovina u sudnici TribunalaAnte Gotovina u sudnici Tribunala

Uprkos protivljenju branilaca trojice hrvatskih generala optuženih za zločine u toku i nakon operacije "Oluja" 1995. godine, Pretresno veće je jutros - nakon jednoipočasovne rasprave na takozvanoj privatnoj sednici - odobrilo zaštitu identiteta, lika i glasa svedoka optužbe sa pseudonimom "6".

Pošto je svedok potvrdio tačnost izjave koju je dao istražiteljima, ona je uvedena u dokaze a tužilac je za javnost pročitao njen kratak sažetak. U zoru 4. avgusta 1995. godine svedok je probuđen artiljerijskim napadom na Knin. Pošto je zgrada u kojoj je stanovao pogođena, on se sa susedima sklonio u podrum, gde je ostao do podne kada se uputio prema garaži u kojoj mu je bio automobil. Na putu do garaže je video pogođene zgrade i izbezumljene ljude koji su bežali i tražili zaklon. Automobilom je, zatim, otišao do sela u kojem su mu bili roditelji i pokušao je da ih ubedi da se evakuišu. Oni su to prvo odbili, da bi se sledećeg dana ipak priključili konvoju izbeglica.

Na vazdušnom snimku Knina svedok je obeležio put koji je tog dana prošao od kuće do garaže, kao i lokacije na kojima je video pogođene zgrade. Tužilac je zatim prikazao desetominutni insert iz dokumentarca u produkciji "Zastava filma", u režiji pukovnika Milivoja Nestorovića, koji se 4. avgusta 1995. zatekao u Kninu sa kamermanom. Snimili su artiljerijski napad na Knin, detonacije granata, zapaljene zgrade, tragove granata na asfaltu i oblake dima koji su se dizali sa više mesta u gradu.

Tužilac je tražio da se u dokaze uvedu samo slike i zvuk granatiranja, a ne i propagandno-patetični i kvazi literarni komentari autora u stilu "povampirena ustaška avet smrti... napada na usnuli grad mira i spokojstva..." Ti komentari se, međutim, nisu mogli izbrisati sa snimka a da se istovremeno ne izbriše i zvuk granatiranja. Teza tužilaštva je, inače, da je svrha granatiranja Knina bila da se izazove panika kako bi se stanovništvo podstaklo da beži iz grada.

Luka Mišetić, branilac Ante Gotovine, je na početku unakrsnog ispitivanja uzvratio "slikom na sliku". Prikazao je, najpre, snimak čuvenog Miloševićevog govora na Gazimestanu 28. juna 1989. godine u kojem su najavljene "nove bitke" ne isključujući ni "oružane", a zatim snimak skupa održanog 11 dana kasnije u selu Kosovo, kod Knina. Pred tamošnjom crkvom Lazaricom okupilo se više hiljada Srba iz Hrvatske, Srbije, sa Kosova i iz Crne Gore koji su pevali "Ko to kaže, ko to laže..." i klicali "Slobi Srbinu", zaričući se da će s njim "ako treba do Tirane".

Šta je branilac Mišetić hteo time da postigne saznaće se, verovatno, u sutrašnjem nastavku unakrsnog ispitivanja, pošto je današnja rasprava završena odmah nakon prikazivanja snimaka "događanja naroda" u Dalmatinskom Kosovu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 360

POSLE "OLUJE": Vatra, dim i bezakonje u kninskoj krajini
GENERAL POSLE BITKE: Dvosmisleno pozivanje na Ženevske konvencije
PROCESNA (NE)SPOSOBNOST: Noćne more Jovice Stanišića
ANEGDOTA: Šešelj traži "slobodan prolaz" za Radovana Karadžića