Home



"ORGANIZOVANO" ILI "UREDNO" KRETANJE IZBEGLICA




Ukazujući da je za egzodus Srba iz Krajine avgustu 1995. godine odgovorna vlast Republike Srpska Krajina a ne hrvatske snage, branilac generala Ante Gotovine podsetio svedoka optužbe Edvarda Flina da je i sam u jednoj od izjava rekao da se radilo o "dobro organizovanom kretanju" izbeglica, nakon čega se ovaj ispravio rekavši da je prikladniji termin za to "uredno kretanje"

Edward Flynn, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuEdward Flynn, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Poslednjeg dana svedočenja bivšeg šefa Akcionog tima UN za ljudska prava (HRAT) Edvarda Flina/Edward Flynn, ispitivao ga je branilac generala Ante Gotovine, koji je nastojao da dokaže da su srpski civili izbegli pre ulaska hrvatske vojske i policije u Krajinu i to u organizaciji tadašnje vlasti krajinskih Srba. U tu svrhu, branilac Luka Mišetić se poslužio izjavom koju je svedok dao kada se ove godine sastao sa istražiteljima odbrane. Flin je tom prilikom, po braniocu, rekao da je egzodus Srba iz Krajine u avgustu 1995. godine bio "prilično dobro organizovan" i da je podsećao na nešto što se desilo četiri godine kasnije kada su Srbi napustili Kosovo pre ulaska NATO snaga.

Svedok se, međutim, ne seća da je baš tako rekao, mada je dozvolio mogućnost da se neprecizno izrazio i da bi umesto "dobro organizovano" bilo bolje reći da je kretanje civila bilo "uredno", što znači da su se kretali cestom u jednoj koloni bez haotičnog bežanja preko, recimo, planina. Tako je, po njegovom mišljenju, bilo zbog toga što su krajinski Srbi očito znali da bi moglo da dođe do napada hrvatskih snaga, pa su "unapred isplanirali kuda će se povlačiti civili ako se to desi".

Gotovinina odbrana je, dalje, nastojala da opovrgne navode o prekomernom granatiranju Knina i drugih naselja u Krajini u vreme "Oluje", sa čim se svedok donekle složio, rekavši da je očekivao da će zateći više oštećenih civilnih objekata kada je 7. avgusta prvi put ušao u Knin. Naveo je primer gradske bolnice koja je, kaže, oštećena tek neznatno jednim minobacačkim projektilom.

Narednih dana, međutim, svedok je viđao sve više i više spaljenih kuća, a vrhunac je, kaže, bio između 15. i 20. avgusta. Gorela su sela oko Knina, Obrovca, Drniša, a njegova procena je da je spaljeno oko 500 kuća, dok su neki vojni posmatrači UN u izveštajima pominjali da je taj broj veći od 10.000. Upitan da objasni takav raskorak, Flin je rekao da su se vojni posmatrači više kretali po Krajini nego njegov Akcioni tim, jer su imali više automobila, zbog čega su mogli sistematično da se bave pitanjem spaljenih kuća, dok je broj koji je on izneo samo procena u kojoj se trudio da "ni slučajno ne pretera".

U dodatnom ispitivanju, tužilac je uglavnom nastojao da odgovori na tvrdnje koje je branilac Ivana Čermaka izneo u svom unakrsnom ispitivanju svedoka, po kojima je njegov klijent u avgustu i septembru 1995. godine imao ovlašćenja samo da "koordinira rad vojske i policije", a ne i da im naređuje. Tužiteljica Mahindaratne je prezentovala zapovest Ivana Čermaka od 8. avgusta 1995. godine u kojoj civilnoj i vojnoj policiji naređuje da dozvoli slobodan prolaz snagama UN u Krajini iz čega se, kako je Flin rekao, jasno vidi da su te snage bile pod Čermakovom ingerencijom.

Suđenje hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženim za zločine u Krajini u leto 1995. godine, se nastavlja u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 361

(NE)SELEKTIVNOST: Vojne mete ili civilni ciljevi
ZOV DŽIHADA: Da li su mudžahedinima komandovali generali ili šeici
ŠUMAR-ANALITIČAR: Govoriti istinu čak i pred sudom
ADMINISTRATIVNA PITANJA: Pečenje, dresovi i video trake