Home
PRALJAK SE STIDI AHMIĆA
Završeno maratonsko petodnevno svjedočenje umirovljenog generala HV Slobodana Praljka, svjedoka obrane na suđenju za mostarske zločine 1993.
Slobodan Praljak u sudnici Tribunala
Nakon što je prethodnih dana pokušao "utvrditi kredibilitet svjedoka" ispitivanjem o događajima u Stocu i Prozoru, koji nisu dio optužnice protiv Mladena Naletilića Tute i Vinka Martinovića Štele, današnje protuispitivanje umirovljenog generala Slobodana Praljka tužitelj je usmjerio na napade HVO na Gornji Vakuf, u januaru 1993.
General Praljak je odbio tvrdnje tužitelja da su napadi bili usmjereni na sam grad i ustvrdio da je, kao zapovjednik HVO u to vrijeme, osobno naredio da se ne uzvraća na provokacije ABiH iz grada, kako ne bi došlo do civilnih žrtava. Tužitelj Kenneth Scott/Kenet Skot izvijestio je svjedoka da tužiteljstvo ima nešto drugačije poglede na događanja u Gornjem Vakufu, ali ovom prilikom nije na tome inzistirao.
Umjesto toga, Scott je ispitivanje nastavio pitanjem zašto su snage HVO u aprilu 1993. otpočele ofanzivu na položaje Armije BiH i civilna naselja u Lašvanskoj dolini, neposredno nakon što je potpisan Vance-Owenov/Vens-Ovenov mirovni plan. Praljak je, konzistentno svom dosadašnjem svjedočenju, ustvrdio da je HVO samo odgovorio na napade ABiH, do kojih je došlo nakon što je "Alija Izetbegović povukao svoj potpis sa sporazuma". Ipak, govoreći o sukobima u dolini Lašve, Praljak je rekao da se "kao Hrvat i kao zapovjednik HVO stidi onoga što se dogodilo u Ahmićima".
Manje stida umirovljeni general je pokazao govoreći o granatiranju ciljeva u istočnom Mostaru, u julu 1993. godine. U to vrijeme, rekao je Praljak, cijeli grad je bio "crta bojišnice", pa je bilo neminovno da prilikom djelovanja po vojnim ciljevima dođe i do civilnih žrtava, ali civili nisu "bili meta napada". Tužiteljevu sugestiju da su na istočnoj obali Neretve gađani i civili koji su stajali u redovima za vodu Praljak je odbio, rekavši da je za sve vrijeme svoga zapovjedništva u HVO na svaki način nastojao izbjeći civilne žrtve.
Petodnevno svjedočenje umirovljenog generala završilo je detaljnim ispitivanjem irske sutkinje Maureen Clark/Morin Klark o ustroju i zapovijedanju Hrvatske vojske i posebno HVO u vrijeme kada je njime zapovijedao Slobodan Praljak, kao i da li je ikada poduzeo disciplinske akcije protiv počinitelja kriminalnih djela protiv civila. Praljak je rekao da je veći dio vremena bio zauzet "odbranom crta bojišnice" tako da nije uvijek imao vremena da poduzme mjere za sprečavanje zločina ili kažnjavanje počinitelja.
Petar Finci
Vezani izvještaji
- Predmet : Naletelić i Martinović - "Tuta i Štela"
- 2002-04-05 PRALJAK "SVJEDOK, A NE OPTUŽENI"
- 2002-04-04 PRALJAK "NIŠTA NE ZNA" O DOGAĐAJIMA U STOCU
- 2002-04-03 TUTA "NIJE BIO U STRUKTURI HVO"
- 2002-06-10 ODBRANA TUĐMANA PRED HAŠKIM TRIBUNALOM
- 2002-06-11 SVJEDOK SA "SLABIM PAMĆENJEM"
- 2002-07-15 POČELA OBRANA VINKA MARTINOVIĆA
TV Tribunal 97
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Da li su kosovski spomenici rušeni iz vazduha ili sa zemlje?
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Tutina odbrana dokazuje da je Herceg-Bosna bila "akt samoodbrane"
HOLANDSKI INSTITUT ZA RATNU DOKUMENTACIJU: Izvještaj o "nemogućoj misiji" u Srebrenici
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Masakr na fudbalskoj utakmici u Sarajevu
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Kosovska ubistva koja su prethodila NATO bombama