Home



JEDAN HITAC – DVE ŽRTVE




Na suđenju generalu Dragomiru Miloševiću svedočila Dženana Sokolović, koja je u novembru 1994. u centru Sarajeva pogođena snajperskim hicem. Metak joj je prošao kroz stomak i pogodio u glavu njenog sedmogodišnjeg sina Nermina. Odbrana tvrdi da žrtva ne zna iz kog je pravca došao kobni hitac

Dženana Sokolović, svjedok na suđenju Dragomiru MiloševićuDženana Sokolović, svjedok na suđenju Dragomiru Miloševiću

Kobni snajperski hitac je 18. novembra 1994. godine pogodio Dženanu Sokolović u visini struka, prošao joj kroz stomak a zatim i kroz glavu njenog sedmogodišnjeg sina Nermina, koji je išao kraj nje držeći joj se za kaput. Dženana u prvi mah nije shvatila da je ranjena a kada Nermin pao pomislila je da je "zalegao", kako ga je učila da postupi ako na ulici čuje pucnjavu. Ubrzo je izgubila svest a kada se probudila, u bolnici, rekli su joj da je Nermin "malo ranjen". Tek posle 5 ili 6 dana je saznala da joj je sin mrtav i sahranjen.

Dženana Sokolović je prva žrtva snajperskih napada na sarajevske civile koja je svedočila na suđenju generalu Dragomiru Miloševiću, bivšem komandantu Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS. Prema rekonstrukciji koju su, na mestu incidenta u sarajevskoj ulici Zmaja od Bosne, u neposrednoj blizini hotela Holidej In/Holiday Inn, prošle godine izvršili istražitelji tužilaštva, hitac koji je ranio Dženanu Sokolović i ubio njenog sina je najverovatnije ispaljen iz zgrade "Metalka" u naselju Grbavica, gde je tokom rata bilo jedno od poznatijih snajperskih gnezda srpskih snaga.

Svedokinja danas nije mogla da na vazdušnoj fotografiji tog dela Sarajeva pokaže gde se nalazi zgrada "Metalke", objašnjavajući da "slabo ide na Grbavicu" ili bilo gde van svog naselja Bistrik. Odbrana generala Miloševića je to pokušala da iskoristi kako bi pokazala da svedokinja zapravo ne zna iz kog je pravca došao kobni hitac, sugerišući da su joj za "Metalku" rekli policajci koji su sproveli istragu o incidentu i posetili je u bolnici. Dženana Sokolović je potvrdila da su joj policajci pokazali "Metalku" kao mesto iz kojeg je na nju pucano, ali je dodala da je u bolnici bilo još pacijenata koji su ranjeni snajperskim hicima iz te zgrade.

Dženana Sokolović, koja i nakon dvanaest godina trpi fizičke i psihičke posledice ranjavanja i gubitka sina i oseća se, kako je rekla, "nikako, vrlo loše", se često tokom današnjeg svedočenja zbunjivala i mešala levo i desno. Odbrana je i to pokušala da iskoristi kako bi dovela u pitanje pravac iz kojeg je ispaljen hitac koji je svedokinji prošao kroz stomak i pogodio u glavu njenog sina. Tužilac je u dodatnom ispitivanju, pošto je pročitao lekarski nalaz po kojem je "ulazna rana na desnoj a izlazna na levoj strani abdomena", zatražio od svedokinje da ustane i pred sudom pokaže gde je ušao a gde izašao metak i sa koje je strane stajao njen sin Nermin. Odbrana je prigovorila ovakvom "navođenju svedoka" i tražila da postavi dopunsko pitanje, ali je veće to odbilo.

Nakon Dženane Sokolović, tužilac je pozvao zaštićenu svedokinju – žrtvu jednog od snajperskih napada na sarajevske tramvaje. Početak njenog svedočenja odvijao se na sednici zatvorenoj za javnost.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 306

NA METI SNAJPERA: Da li su sarajevski dečaci bili naoružani?
IGNORISANI ZLOČINI: Insajder brani vojsku i optužuje policiju
NEDOVRŠENI POSAO: Boriti se ili umrijeti u Mostaru
GENERALSKA GOZBA: Svečani ručak u pauzi između Srebrenice i Žepe