Home



ODBRANA OSPORAVA "MARKALE 2"




U unakrsnom ispitivanju bivšeg načelnika štaba UNPROFOR u BiH, odbrana generala Dragomira Miloševića sugerisala da je masakr "Markale 2" od 28. avgusta 1995. izazvan podmetnutim eksplozivnim napravama. General Nikolaj, međutim, tvrdi da je "temeljnom istragom sa 99 odsto pouzdanosti" utvrđeno da su minobacačke granate ispaljene sa srpskih pozicija. Svedok optužbe "pojasnio" neke od jučerašnjih izjava kojima je potvrdio teze odbrane

Kornelis Hendrik Nikolai, svjedok na suđenju Dragomiru MiloševićuKornelis Hendrik Nikolai, svjedok na suđenju Dragomiru Miloševiću

Drugog dana unakrsnog ispitivanja holandskog generala Nikolaja/Nikolai, bivšeg načelnika štaba UNPROFOR u BiH, odbrana generala Dragomira Miloševića nastojala je da ospori odgovornost srpske strane za incident "Markale 2", u kojem su 28. avgusta 1995. ubijene 43 osobe, a oko 80 ih je ranjeno. Zaključak UNPROFOR da je za taj incident odgovorna srpska strana bio je neposredan povod za kampanju vazdušnih udara na pozicije Vojske Republike Srpske u prvoj polovini septembra 1995. godine.

General Nikolaj je potvrdio izjavu koju je 1996. dao haškim istražiteljima da britanski i holandski radari kojima je UNPROFOR tada raspolagao nisu registrovali let ni jednog od pet projektila koji su pali oko Gradske pijace u centru Sarajeva. Potvrdio je, takođe, da aparati za registrovanje zvuka nisu snimili karakteristični zvuk ispaljivanja i preletanja minobacačkih granata. Svedok priznaje da je to neobično i, kao pretpostavku, navodi da radari i aparati za zvuk možda nisu "pokrivali celo područje Sarajeva" ili nisu bili "pravilno usmereni."

Holandski general, međutim, tvrdi da je UNPROFOR tom incidentu pristupio "jako oprezno" i da je sproveo "temeljnu istragu" na mestima udara minobacačkih granata, te da je analizom kratera sa "99 odsto pouzdanosti" utvrđeno da su granate došle iz pravca jugoistoka, sa srpskih pozicija udaljenih 3,5 do 4,5 kilometara od centra Sarajeva. Tek nakon toga je, tvrdi general Nikolaj, izdata naredba za vazdušne udare NATO na pozicije VRS.

Odbrana generala Miloševića to negira i sugeriše da se nije radilo o minobacačkim granatama, već o podmetnutim eksplozivnim napravama. Tvrdi, takođe, da nakon zauzimanja Srebrenice i Žepe vojsci bosanskih Srba "tako nešto nije bilo potrebno", a da je s druge strane Armija BiH "imala razloga da izazove intervenciju NATO, kako bi dovela do kraha i kapitulacije VRS."

U dodatnom ispitivanju, tužilac je od generala Nikolaja tražio da pojasni neke od jučerašnjih izjava kojima je potvrdio neke od teza odbrane generala Miloševića. Za izjavu da su Muslimani "granatirali svoj narod" svedok je danas rekao da je čuo od svog prethodnika, generala Van Bala, i da se ona odnosila na njegovu sumnju povodom samo jednog incidenta iz prve polovine 1994. godine. Izjavom o "naoružanim muškarcima i dečacima" general Nikolaj je, kako je danas pojasnio, hteo da ukaže na probleme vlasti da u potpunosti kontrolišu snajperiste, pošto su "mnogi civili bili naoružani." Konačno, ostajući pri jučerašnjoj izjavi o "provokacijama Armije BiH", svedok je u dodatnom ispitivanju rekao da su srpske snage na takve provokacije "u nekim slučajevima uzvraćale vatrom na istu lokaciju, a u drugim nasumičnim otvaranjem vatre po gradu." Otvaranje vatre na civile u nadi da će se tako zaustaviti vatra s druge strane, po generalu Nikolaju, "ne može da bude proporcionalni odgovor na napad."


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 306

NA METI SNAJPERA: Da li su sarajevski dečaci bili naoružani?
IGNORISANI ZLOČINI: Insajder brani vojsku i optužuje policiju
NEDOVRŠENI POSAO: Boriti se ili umrijeti u Mostaru
GENERALSKA GOZBA: Svečani ručak u pauzi između Srebrenice i Žepe