Home



HERCEG BOSNA KAO BALKANSKA "BANANA REPUBLIKA"




Najveća greška Tuđmanove politike prema BiH – rekao je danas Josip Manolić u nastavku svedočenja na suđenju šestorici bivših čelnika bosanskih Hrvata – bilo je stvaranje Herceg Bosne kao "države u državi" ili balkanske "banana republike."

Josip Manolić, svjedok na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg BosneJosip Manolić, svjedok na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne

Stvaranje Herceg Bosne kao "države u državi" ili balkanske "banana republike" je po Josipu Manoliću bila najveća greška Tuđmanove politike prema Bosni i Hercegovini. U nastavku svedočenja na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne, Manolić je rekao da je tom "državom u državi" ne samo dovedena u pitanje celovitost BiH – za koju su se na referendumu u februaru 1992. zajednički opredelili Hrvati i Muslimani – već je istovremeno "pocepan hrvatski korpus u BiH", jer je izvan te tvorevine ostalo više od 150.000 Hrvata u Posavini, Banja Luci, Sarajevu i drugim delovima BiH.

Manolić, koji je u to vreme bio predsednik Županijskog doma Sabora i član Vrhovnog državnog vijeća Hrvatske, se već tada javno suprotstavljao takvoj politici, ali je u početku nastojao da "poštedi" Tuđmana i "ostavi mu manevarski prostor" tako što je glavnu odgovornost za pogrešnu hrvatsku politiku prema BiH svaljivao na tadašnjeg ministra odbrane Gojka Šuška i njegov "hercegovački lobi". Međutim kasnije, kada se predsednik javno hvalio da "Šušak kao dobar ministar samo provodi njegovu politiku prema BiH", Manolić je ušao u otvoreni sukob sa Tuđmanom koji je u aprilu 1994. godine završen njegovim smenjivanjem sa položaja predsednika Županijskog doma i isključenjem iz HDZ.

U brojnim intervjuima koje je i pre i nakon smenjivanja davao hrvatskim medijima i koji su zatim sabrani u knjizi čije je delove danas citirao tužilac, ostali su pisani tragovi Manolićevog suprotstavljanja "pogubnoj politici" hrvatskog vrha prema BiH. Manolić, praktično, nije danas rekao ništa novo: samo je potvrđivao da citati koje mu je navodio tužilac zaista predstavljaju njegove reči, analize i stavove.

Bez obizira na to ko je ispalio prvi metak u hrvatsko-muslimanskom sukobu koji je izbio krajem 1992. i početkom 1993. godine, po Manoliću je jasno zašto je do njega došlo. U osnovi svega je Tuđmanova ambicija da Zapadnu Hercegovinu pripoji Hrvatskoj i tako "podeblja geografsku kiflu." Šušak, Boban, Kordić i ostali koje Manolić navodi kao "arhitekte i organizatore tog gotovo samoubilačkog rata" su, smatra on, pogrešno procenili odnos snaga na tom području i računali su da će hrvatske snage lako poraziti Muslimane. To se, međutim, nije dogodilo i što je rat duže trajao, muslimanska strana je postajala sve jača i nadmoćnija, pa su Tuđman i Šušak, rekao je danas Manolić, "počeli da muljaju na koji će način pomoći HVO da izbegne vojnu katastrofu - a da ne dođu u sukob sa međunarodnom zajednicom."

To je, prema Manoliću, učinjeno na tri načina: mobilisanjem ljudi koji su rodom iz BiH a živeli su u Hrvatskoj, upućivanjem specijalnih jedinica kao pojačanja snagama HVO i angažovanjem jedinica Hrvatske vojske (HV). Za ovaj treći vid pomoći bosanskim Hrvatima Manolić se pozvao na rezolucije Saveta bezbednosti iz 1993. godine u kojima se Hrvatskoj preti sankcijama ukoliko nastavi da se sa svojim snagama meša u sukob u BiH. Budući da su na tom prostoru "delovale hiljade obaveštajaca" Savet bezbednosti je, rekao je Manolić, "sigurno imao debele dokaze za takav zaključak."

Hrvatsko-muslimanski rat u BiH je Republiku Hrvatsku, prema Manoliću, koštao 3 miliona nemačkih maraka dnevno, odnosno oko milijardu za godinu dana, koliko je trajao.

Na pitanje tužioca da li su u Zagrebu znali za koncentracione logore u Herceg Bosni, Manolić je odgovorio da su "za to znali i najobičniji žbiri, pa kako ne bi znao Gojko Šušak." Po njemu, niko u Hrvatskoj do danas nije odgovorio na pitanja "ko je doneo političku odluku o osnivanju koncentracionih logora, opsadi Mostara, rušenju Starog mosta i započinjanju rata sa Muslimanima." Zbog toga će, zaključio je danas Manolić, "ovaj sud morati da utvrđuje odgovore na ta pitanja."


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 285

POVRATAK BILJANE PLAVŠIĆ: Loše relacije i neprijatni poslovi
"PODEBLJAVANJE KIFLE": Svedočenje Tuđmanovog intimusa
SREBRENICA III: Ponovno izjašnjavanje generala Gvera i Miletića
BEZ POPUSTA: Martiću ostaju sve tačke optužnice
ELEKTRONSKI DOKAZI: Kako je Šešelj ušao u istoriju pravosuđa