Home
TREĆINA GRAĐANA HRVATSKE JE IZ BIH
Adalbert Rebić, bivši predstojnik Ureda za izbjegla i prognana lica Hrvatske, u nastavku svjedočenja u odbranu Jadranka Prlića izjavio da trećina građana Hrvatske vodi porijeklo iz BiH što je, po njemu, "rezultat dugovjekovnog etničkog čišćenja Hrvata iz BiH"
Adalbert Rebić, svjedok odbrane Jadranka Prlića
Dr Adalbert Rebić, bivši predstojnik Ureda za izbjegla i prognana lica Hrvatske, tvrdi da je trećina građana te zemlje bosanskohercegovačkog porijekla što je, po njemu, "rezultat dugovjekovnog etničkog čišćenja Hrvata iz BiH". "I sam potičem iz obitelji koja je prognana iz te zemlje prije 200 godina", rekao je Rebić u nastavku svjedočenja na suđenju bivšim liderima bosanskih Hrvata.
Dr Rebić kaže da je Hrvatska učinila sve što je mogla za bosanskohercegovačke izbjeglice i poriče sve optužbe da je njegov Ured bio umiješan u etničko čišćenje muslimanskog stanovništva sa područja Herceg Bosne, tako što je pomagao njihovo izmiještanje u treće zemlje tokom hrvatsko-muslimanskog sukoba u BiH. Hrvatska je kao prva susjedna zemlja bila obavezna da prihvati sve izbjeglice iz BiH i ona je to, tvrdi Rebić, i činila.
Svjedok je potvrdio tačnost navoda niza izvještaja o prihvatu izbjeglica u periodu od 1991. do 1995. godine koje mu je pokazala Prlićeva odbrana, a među kojima se našao i izvještaj koji je sačinio optuženi Slobodan Praljak. Svjedok je pojasnio da je dokumentaciju svog Ureda ustupio Praljku prije četiri do šest godina na njegov lični zahtjev. Optužba je prigovarala na usvajanje tog dokumenta u dokaze s obzirom da je on sačinjen sredinom juna prošle godine, odnosno tokom samog suđenja, i ukazala da su neki dijelovi tog istog izvještaja već usvojeni u dokaze odbrane tokom svjedočenja Rebićevog pomoćnika Damira Zorića.
Kada mu je pokazan dokument od 16. jula 1993. godine u kojem Ured za prognanike i izbjeglice Hrvatske osporava izbjeglički status za 500 osoba iz Mostara svjedok je naveo da je "vjerovatno" riječ o izbjeglicama kojima je UNHCR pomagao da odu u treće zemlje, te da je Hrvatska u konkretnom slučaju bila samo tranzitna zemlja. Po njemu, riječ je o "incidentnom slučaju" na osnovu kojeg se ne može zaključiti da Ured nije dobro radio svoj posao. "Da su te osobe htjele izbjeglički status one bi ga i dobile", tvrdi Rebić. Tužilac je i u ovom slučaju intervenisao napominjući da se na osnovu raspoloživih dokumenata ne može zaključiti da je UNHCR odigrao bilo kakvu ulogu u izmiještanju izbjeglica iz Mostara u treće zemlje.
Ispitivanje dr Rebića biće nastavljeno unakrsnim ispitivanjem od strane advokata optuženih Milivoja Petkovića, Slobodana Praljka i Brune Stojića dok su odbrane preostale dvojice optuženih Berislava Pušića i Valentina Ćorića odustale od njegovog ispitivanja. Nakon toga riječ će dobiti tužilac.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 365
OPSTANAK I NASLEĐE: Petnaest godina Haškog tribunala
PLODOVI PROŠLOSTI: Da li su bosanski Hrvati prvo "poturčeni" a onda "posrbljeni"?
SAMOUBILAČKA TAKTIKA: Šešeljevo prerušavanje istine
(NE)ZAŠTIĆENI SVEDOCI: Još jedna optužnica za nepoštovanje suda