Home



SREBRENICA: GENOCID ILI "LOKALNA OSVETA"?




U nastavku rasprave pred Međunarodnim sudom pravde pravni zastupnik SCG, britanski advokat Ijan Braunli, osporavao tvrdnje bosanske strane da je slučaj Srebrenice potpuno dokumentovan i da predstavlja "paradigmatski primer genocida koji je planiran i organizovan iz Beograda."

Pravnički tim Srbije i Crne Gore na Međunarodnom sudu pravdePravnički tim Srbije i Crne Gore na Međunarodnom sudu pravde

Dok su pravni zastupnici BiH tvrdili da je slučaj Srebrenice potpuno dokumentovan i da predstavlja "paradigmatski primer genocida koji je planiran i organizovan iz Beograda", britanski advokat Ijan Braunli/Ian Brownlie, koji pred Međunarodnim sudom pravde zastupa SCG, je danas tvrdio da to "nikako nije slučaj" i da je bosanska strana u svojoj prezentaciji zaobišla mnoge bitne stvari. Na početku svog izlaganja, Braunli je izneo svoju "skraćenu verziju toka događanja" u području Srebrenice od početka rata do jula 1995., koja se kako je rekao zasniva na dokumentima američke obaveštajne službe (CIA), izveštaju holandskog Instituta za ratnu dokumentaciju (NIOD) i presudi Tribunala u slučaju generala Krstića.

U tom je području sve vreme rata, prema dokumentima na koja se pozivao britanski advokat, postojao oružani sukob između 28. Divizije Armije BiH i Vojske Republike Srpske. Počev od decembra 1992. muslimanske snage su napadale, pljačkale i palile srpska sela u tom području. U ruke muslimanskih snaga je, nastavio je Braunli, palo 30 srpskih sela i 70 zaselaka, a u napadima je stradalo najmanje 1.000 civilnih žrtava.

Krajem 1992. snage pod komandom Nasera Orića su, kako se navodi u dokumentima CIA, započele uspešnu ofanzivu kojom su presekle važne komunikacije Vojsci Republike Srpske, koja je u proleće 1993. uzvratila strateškom protiv-ofanzivom kako bi potisnula muslimanske snage iz doline reke Drine. Ofanziva VRS zaustavljena je pretnjom vazdušnih udara, a nakon toga je u aprilu Savet bezbednosti UN proglasio Srebrenicu jednom od zaštićenih zona. Uprkos tome Srebrenica nikada nije demilitarizovana, 28. divizija je imala oko 6.000 boraca, naoružavala se i napadala srpske snage u okruženju. Oni koji su "razumeli situaciju", rekao je Braunli, "strahovali su od odmazde jednom kada muslimanske snage budu poražene."

Kada se to dogodilo u julu 1995. usledile su, kako je rekao, "lokalne odmazde." To, a ne "dugoročno planiranje, bilo čije, a pogotovo ne Beograda" je, po Braunliju, objašnjenje za ono što se dogodilo u Srebrenici.

Nakon toga britanski advokat je prešao na analize i interpretacije Konvencije o genocidu, nastojeći da dokaže da se ona odnosi na pojedince – "ustavne vladare, javne zvaničnike i privatne građane" – a ne na države. Države, prema Braunlijevoj interpretaciji Konvencije, mogu biti odgovorne samo za propust da spreče i kazne pojedince koji vrše genocid, pod uslovom da imaju teritorijalnu nadležnost i kontrolu nad područjem na kojem se vrši genocid. A bivša SR Jugoslavija, po mišljenju britanskog advokata, nije imala ni nadležnost ni kontrolu na teritoriji BiH, niti je imala efektivnu kontrolu nad Republikom Srpskom.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 269

OSUJEĆENA PRAVDA: Nastavlja se istraga o uzroku i okolnostima Miloševićeve smrti
KOMANDNA ODGOVORNOST: Prva presuda za zločine mudžahedina
BiH PROTIV SCG: Beograd negira odgovornost za genocid