Home
ODGOVORNOST BEOGRADA ZA GENOCID
Pošto smatraju da su u prva četiri dana rasprave dokazali da je izvršen genocid, zastupnici BiH pred Međunarodnim sudom pravde prešli na dokazivanje odgovornosti Beograda za taj zločin

Nakon što su u prva četiri dana rasprave pred Međunarodnim sudom pravde dokazivali da se zločini koji su od 1992. do 1995. počinjeni u Bosni i Hercegovini mogu kvalifikovati kao genocid, pravni zastupnici Sarajeva su danas prešli na dokazivanje odgovornosti Beograda, čime će se baviti u preostala tri dana koja su im na raspolaganju za iznošenje argumenata.
Francuski profesor Alen Pele/Alain Pellet je, jutros, ukazao na pravne osnove odgovornosti države za kršenje Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida. Od svih osnova odgovornosti države navedenih u članu 3 Konvencija, Srbija i Crna Gora, smatra Pele, nije odgovorna samo za "pokušaj da se počini genocid", jer je "na žalost", kako je dodao, "taj pokušaj bio uspešan." Srbiji i Crnoj Gori se, po njemu, može pripisati odgovornost po svim drugim osnovama iz Konvencije: zato što je "podsticala na genocid", učestvovala u "zaveri da se počini genocid", bila "saučesnik u genocidu" i, konačno, zato što je "direktno počinila genocid."
Države su odgovorne za ponašanje državnih organa, istakao je Pele pozivajući se na neke ranije presude najvišeg svetskog suda u kojima se govori o odgovornosti država za sve akte njihovih oružanih snaga kojima se krši međunarodno pravo, kao i o odgovornosti za "propust da se takva kršenja spreče." U slučaju SRJ odnosno SCG, smatra Pele, to se odnosi ne samo na dela koja su počinili pripadnici JNA, VJ i MUP, već i Vojska Republike Srpske u kojoj su bili samo "preobučeni pripadnici JNA odnosno VJ", kao i paravojne snage koje su iz Srbije upućivane u Bosnu sa zadatkom da tamo počine dela koja čine genocid. SR Jugoslavija je, ukazao je Pele, "bila pozadina, a ponekad i zemlja porekla, snaga koje su učestvovale u genocidu."
Mada paravojne snage nisu bile de jure državni organi, Beograd snosi odgovornost za njihova kršenja međunarodnog prava – istakao je Pele pozivajući se na presudu Međunarodnog suda u sporu DR Konga i Ugande, u kojoj se navode tri uslova za odgovornost države za zločine snaga koje nisu njihovi de jure organi. U slučaju Bosne, smatra francuski profesor, ispunjena su sva tri uslova: te snage su od Beograda dobijale instrukcije i direktive i bile su pod njegom kontrolom.
Pele je, takođe, ukazao i na "organsko jedinstvo SRJ i Republike Srpske", tvrdeći da je tokom rata "Republika Srpska bila jedna od teritorijalnih jedinica SRJ i, de facto, deo SRJ", i dokazujući to ne samo direktnom vezom između VJ i VRS, već i činjenicom da je na pregovorima u Dejtonu/Dayton i Parizu delegaciju Republike Srpske predvodio tadašnji predsednik Srbije, Slobodan Milošević.
Nakon profesora Pelea, zamenik glavnog pravnog zastupnika BiH, Holanđanin Van den Bisen/Biesen je sudu predstavio "generalnu sliku o odgovornosti SCG za genocid u BiH."
Vezani izvještaji
- Predmet : Bosna i Hercegovina protiv SCG
- 2006-03-02 MOZAIK BOSANSKOG GENOCIDA
- 2006-03-02 SILOVANJA NISU BILA "KOLATERALNA ŠTETA" ORUŽANOG SUKOBA
- 2006-03-01 OBAVEZA DA SE SPREČI GENOCID JE UNIVERZALNA
- 2006-03-06 KAKAV JE STEPEN UČEŠĆA BEOGRADA U GENOCIDU
- 2006-03-06 NEREGULARNE ALI KONTROLISANE SNAGE
- 2006-03-06 FINANSIRANJE GENOCIDA
TV Tribunal 268
MILAN BABIĆ, 1956-2006: Smrt u Pritvorskoj jedinici
GREŠKA U PREVODU - Smanjena kazna Momiru Nikoliću
OVČARA - GRABOVO: Skok iz kamiona za gubilište
KOJA UNIFORMA?: Svečana nošnja vojvode Poplašena
NEPOŠTOVANJE SUDA: Tribunal štiti svoje zaštitne mere
BIH PROTIV SCG - Odgovornost države nije kolektivna krivica