Home



AGRESORI U GRAĐANSKOM RATU




Mada je u nekoliko navrata sukobe u BiH opisao kao "građanski rat", bivši zapovednik UNPROFOR general Michael Rose je pred kraj svedočenja na suđenju generalu Stanislavu Galiću izjavio da su bosanski Srbi bili "agresori koji su se zalagali za mir kako bi osigurali svoje vojne uspehe i teritorijalne dobitke." Odbrana tvrdi da je masakr na Markalama "inscenacija tipa Temišvara" i dovodi u pitanje da li je uopšte bilo žrtava. General Rouz, međutim, kaže: "Taj događaj se stvarno odigrao. To je činjenica" i navodi da je na Markalama ubijeno 58 a ranjeno više od 100 ljudi

Na Sarajevo je dnevno padalo 1.500 do 2.000 granata koje su ispaljivane sa obe strane, izjavio je danas britanski general Majkl Rouz/Michael Rose svedočeći na suđenju generalu VRS Stanislavu Galiću, optuženom za granatiranje Sarajeva i snajpersku kampanju protiv civila. General Rouz je kao zapovednik UNPROFOR u Sarajevu proveo godinu dana - od januara 1994. do januara 1995. godine.

Težnja UN bila je da se prekine granatiranje, zaustavi snajpersko delovanje i obezbedi slobodno kretanje civila u gradu, i oko toga su, svedočio je Rouz, vođeni pregovori sa predstavnicima obeju strana. Do prekretnice u pregovorima došlo je nakon incidenta na pijaci Markale, 5. februara 1994., kada su pod međunarodnim pritiskom srpske snage pristale na povlačenje teškog naoružanja na 20 kilometara od centra grada, a Armija BiH na povlačenje svojih snaga u kasarne. Iz činjenice da je nakon tog sporazuma granatiranje potpuno obustavljeno a snajperska paljba bitno smanjena, general Rouz je izvukao zaključak da je "na obe strane postojala apsolutna kontrola vojne mašinerije."

O incidentu na Markalama, snage UN su, potvrdio je general Rouz, sprovele dve odvojene istrage koje su došle do istog zaključka: da je granata koja je usmrtila više od 50 ljudi došla iz pravca severoistoka ali se, s obzirom da je reč o samo jednom projektilu, nije moglo pouzdano utvrditi mesto sa kojeg je on ispaljen.

Odbrana generala Galića međutim ne prihvata da je bilo kakav projektil uopšte pao na Markale, dovodeći u pitanje i broj žrtava koje navodi tužilac. Sudsko veće je, naime, pokušalo danas da utvrdi šta je predmet neslaganja optužbe i odbrane u vezi s ovim incidentom. Odbrana, jedino, prihvata da je na Markalama 5. februara '94. došlo do "eksplozije", ali njeno poreklo i posledice smatra spornim. Tvrdi, naime, da su "eksploziju" mogli izazvati bačena ručna bomba ili neka podmetnuta naprava, kao i da se moglo raditi o "inscenaciji tipa Temišvara" u kojoj se manipulisalo "navodnim žrtvama" kojih možda nije ni bilo.

U unakrsnom ispitivanju generala Majkla Rouza Galićev branilac je koristio izraz "atentat na Markalama", tražeći od svedoka da potvrdi da je izjavio kako su se ovakvi incidenti dešavali uvek kada je trebalo postići političke poene u nekim pregovorima ili kada su se očekivale važne odluke na međunarodnoj sceni. General Rouz je potvrdio da je incident na Markalama imao politički značaj koji je doprineo da se situacija u Sarajevu popravi. Galićeva odbrana je, na to, primetila kako se srpska strana u to vreme "zalagala za mir i demilitarizaciju Sarajeva", kao i da je bila spremna da prihvati "opšti prekid vatre", ali je to odbijala druga strana, odnosno vlada u Sarajevu. General Rouz je objasnio kako je u tom trenutku srpska strana kontrolisala oko 70 odsto teritorije BiH, tako da je bilo u njenom političkom interesu da postigne prekid vatre.

U ponovnom ispitivanju od strane tužioca, britanski general je dopunio taj odgovor. Mada je, tokom svedočenja, u nekoliko navrata rekao da je u Bosni vođen "građanski rat", general Rouz je na kraju rekao da se vođe bosanskih Srba "nikada nisu mogli opisati kao zagovornici mira" i da su bili "agresori koji su se zalagali za mir kako bi osigurali svoje vojne uspehe i teritorijalne dobitke." Dodao je kako je "mir u Sarajevu" nakon incidenta na Markalama... omogućio bosanskim Srbima da teško naoružanje premeste na položaje oko Goražda i Bihaća.

Podsećajući britanskog generala na tezu odbrane o "inscenaciji tipa Temišvara", sudija El Mahdi je svedoka pitao da li je incident na Markalama mogao da bude "medijski montiran"? General Rouz je kategorički odgovorio "Ne" i dodao: "Taj događaj se stvarno odigrao. To je činjenica." Suprotno odbrani koja dovodi u pitanje da je bilo ko stradao, general Rouz navodi da je na Markalama ubijeno 58 a ranjeno više od 100 ljudi.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 107

KOMANDANTI UNPROFORA U HAGU: Sarajevo je bilo osuđeno na rat
KRAJ ILI POVRATAK NA POČETAK?: Beskrajna priča trojke iz Čelebića
"RAZMENA" NA VLAŠIĆU: Živi za žive, a mrtvi... zna se
LOGORSKI DNEVNIK AHMEDA ZULIĆA: Uspomene iz Betonirke i Manjače
"NISAM KRIV": Optuženi poriče krivicu za ubistva u Brčkom
INTERVJU U OMARSKOJ: Kada je život zavisio od pravog odgovora