Home



KRVAVI BAJRAM U ČELOPEKU




Na suđenju bivšem lideru u SDS Momčilu Krajišniku, prezentirani dokazi o masakru nad Bošnjacima zatočenim u Čelopeku, kod Zvornika.

Momčilo Krajišnik u sudnici TribunalaMomčilo Krajišnik u sudnici Tribunala

Tužitelj na suđenju Momčilu Krajišniku danas je izvodio dokaze o zločinima u području Zvornika, uključujući ubojstva i stravična mučenja u Domu kulture u Čelopeku, koji su inače uključeni i u optužnice protiv Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja.

Zaštićeni svjedok, Bošnjak iz jednog sela u blizini Zvornika, navodi da su nakon osmosatnog granatiranja s položaja JNA u aprilu 1992. godine, u njegovo selo ušli Arkanovi i Šešeljevi dobrovoljci te Beli orlovi. Prema sažetku svjedokove izjave koju je pred sudom pročitala tužiteljica, u maju 1992. major JNA Pavlović nije više mogao garantirati Bošnjacima sigurnost, te su autobusima odvezeni prema Han Pijesku. Međutim, umjesto prebacivanja na teritorij pod kontrolom ABiH, autobusi s Bošnjacima su korišteni kao živi štit za proboj na frontu. Potom su vraćeni u područje Zvornika gdje su opet korišteni kao živi štit. Držani su nekoliko dana u Zvorniku gdje su muškarci izdvojeni – prema popisu koji su sami morali napraviti – i njih 186 je potom odvezeno u Dom kulture u obližnjem Čelopeku.

Svjedok kaže da su u Čelopek dolazili pripadnici paravojnih snaga iz Srbije, među kojima Dušan “Repić” sa svojim ljudima. Zatočenike su teško premlaćivali, a neke i ubijali. U junu 1992. godine, Repić je, kako navodi svjedok, najavio zatočenima “da će krvavo proslaviti Bajram”. Izdvojio je nekoliko očeva i sinova i natjerao ih na međusobna seksualna ponižavanja i kasapljenja. Repić je potom, navodi dalje svjedok, puškom ubio četiri zatočenika koji su stajali kraj svjedoka. Iz grupe je izdvojen i svjedokov brat koji je kasnije umro od posljedica teškog batinanja. Svjedok navodi da je Repić jednog od sljedećih dana sam došao u salu i pucao dok nije ispraznio pušku – ubio je tada 20 ljudi.

Sto četiri preživjela prebačeni su kasnije u logor Batković, nakon što su lokalne srpske žene protestirale zbog ubijanja u Čelopeku. Više od 20 ranjenika nije stiglo do logora i gubi im se svaki trag.

Premda su važni akteri u ovim zločinima bili dobrovoljci iz Srbije, a granatiranja i dio pregovora su vršili pripadnici JNA, tužitelj ukazuje da su progoni vršeni uz “lokalnu” pomoć - zatočenici su prevoženi u autobusima poduzeća Drinatrans iz Zvornika, a pratili su ih i stražarili nas njima pripadnici lokalne rezervne milicije, kako ističe svjedok.

Unakrsno ispitivanje od strane obrane odvijalo se iza zatvorenih vrata, no na početku je braniteljica Chrissa Loukas/Krisa Lukas primijetila da je spomenuti Repić, odnosno Dušan Vučković, prije nekoliko godina osuđen u Srbiji na kaznu od 10 godina zatvora zbog zločina u Čelopeku.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 242

PRIMEDBA, ZAHTEV I PROTEST - Da li je Milošević video Šešelja?
SUDIJSKO OGRANIČENJE - Protest odbrane Nasera Orića
"KRVAVI BAJRAM" 1992. - Orgija nasilja u Čelopeku
ZLOČIN ILI PANIKA - Vatreno bjekstvo iz Uzdola
IZVAN RAZUMNE SUMNJE: Srebrenica, deset godina posle