Home



KOVANJE STRAHA




SDS je kroz kontrolu nad medijima 1992. godine uvjeravao bosanske Srbe da im prijeti genocid - “a u takvoj situaciji je svako sredstvo obrane opravdano”, kaže britanski novinar i pisac Mark Thomspon na suđenju Momčilu Krajišniku.

Mark Thomspon, svjedok na suđenju KrajišnikuMark Thomspon, svjedok na suđenju Krajišniku

Srpska demokratska stranka (SDS) je početkom 1992. godine uspješno uspostavila kontrolu nad medijima na svom području i koristila ih je da kod Srba u BiH probudi strah od istrebljenja i uvjeri ih u genocidne tendencije Hrvata i Bošnjaka, navodi britanski novinar Mark Thompson/Tompson na suđenju bivšem lideru u SDS Momčilu Krajišniku. “Nastojalo se kod Srba zamagliti razliku između straha da postanu manjina i straha od istrebljenja”, primjećuje svjedok.

Autor knjige “Kovanje rata – Mediji u BiH, Srbiji i Hrvatskoj” dodaje da mediji u Republici Srpskoj u tom periodu ne samo da nisu bili ‘čuvari demokracije’ već su, naprotiv, korišteni za zataškavanje informacija koje nisu bile u skladu sa stajalištima SDS. Svjedok je svom izvještaju priložio i niz Krajišnikovih izjava iz tog perioda koje su bile “u skladu s obrascem onog što se govorilo u medijima”. Thompson je 1990-te proveo na prostoru bivše Jugoslavije kao reporter lista The Guardian te istražujući probleme koje je kasnije obradio u svojim knjigama

Krajišnikov advokat je svjedoku sugerirao kako “nije neobično da, kad se nazire rat, prijetimo neprijatelju da bismo ga odvratili od sukoba i da dajemo pretjerana upozorenja svom narodu”. Thomspon odgovara da informacije u medijima pod kontrolom SDS “nisu bila preuveličana upozorenja, već izmišljene prijetnje najozbiljnije vrste – da Srbima nad glavama visi avet genocida. U takvoj situaciji svako sredstvo samoobrane postaje opravdano”.

“Mediji su trebali ispitivati takve ozbiljne političke izjave, ali to nisu učinili”, zaključuje Thompson. Na pitanje advokata tko je za to kriv, svjedok zaključuje da su krivci ljudi u medijima kao i političari koji su ih kontrolirali.

Krajišnik je, u svom dijelu unakrsnog ispitivanja, ukazao na dva intervjua koja je krajem 1992. godine dao Glasu Srpskom, a u kojima je rekao da će se “suprotstaviti svakom pokušaju etničkog čišćenja”. To nije promijenilo Thompsonova stajališta. “Takva izjava nije mogla uvjeriti Bošnjake i Hrvate da imaju bilo kakvu budućnost na području pod kontrolom Srba. Razlika između ove izjave i situacije na terenu bila je groteskna”, primijetio je svjedok.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 241

"ELIMINACIJA" SVEDOKA: Kakvo je vojno obrazovanje Pedija Ešdauna?
EKSPRESNA ODBRANA: Samo sedam svedoka za Sefera Halilovića
(NE)SPORNA IDENTIFIKACIJA: Završeno izvođenje dokaza na suđenju za Lapušnik
TABU-TEMA: Prvu put javno o zločinima u Sokocu
PROMOCIJA: Karadžić i Mladić premijerno u Hagu