Home



OD FRANCUSKOG PUKOVNIKA DO MARTIĆEVOG AMBASADORA




Patrik Bario, koji se 1995. odrekao oficirske karijere da bi postao “službeni predstavnik” Republike Srpska Krajina u Parizu, na sudjenju Slobodanu Miloševiću ispravlja “iskrivljenu sliku” koju su, o dogadjajima u bivšoj Jugoslaviji, stvorili zapadni mediji

Kada je 1995. godine prinudjen da bira izmedju čina pukovnika francuske Armije i titule službenog predstavnika Republike Srpska Krajina u Parizu, Patrik Bario/Patrick Barriot se opredelio za ovo drugo. Otpušten je iz vojske, ali ni posle deset godina nije promenio opredeljenje. Na početku današnjeg svedočenja na sudjenju Slobodanu Miloševiću – govoreći o kritikama kojima je u Francuskoj i Hrvatskoj bio izložen zbog prihvatanja titule koju mu je podario Milan Martić – Bario je naglasio kako “smatra da je RSK postojala i da još postoji.”

Bivši pukovnik i specijalista urgentne medicine je u Tribunal došao iz istih razloga zbog kojih je 1995. prihvatio Martićevo imenovanje: da bi, kako je rekao, ispravio iskrivljenu sliku koju su, o dogadjajima u bivšoj Jugoslaviji, stvorili zapadni mediji. Izmedju te slike i onoga što se stvarno dogadjalo na terenu postoji, po njemu, “ogromna razlika”, čime je srpskom narodu naneta “velika nepravda, jer su njegove patnje ostavljene po strani.” Na početku svedočenja, Bario je govorio o patnji Srba u Hrvatskoj zbog simbola koje je 1990. uveo Tudjman a kojima je “terorisano srpsko stanovništvo.” Nakon “simboličnih usledili su i fizički napadi”, rekao je svedok i objasnio da “drama Vukovara nije počela novembra 1991. (kada su u grad ušle snage JNA), već u leto te godine, sa zločinima nad Srbima koje su počinili Merčepovi ljudi.”

Predstavljajući ga kao vodećeg francuskog stručnjaka za terorizam, uz to povezanog sa zapadnim obaveštajnim službama, Milošević je od svedoka tražio da opiše svoja saznanja o prisustvu i delovanju terorističkih grupa tokom rata u Bosni i Hercegovini. Prema Bariou, zapadne obaveštajne službe su već 1994. znale za prisustvo terorističkih grupa povezanih sa alžirskom Djia/Gia i Bin Ladenovom Al Kaidom/Qaeda u BiH, a kasnije i na Kosovu. Na pitanje sudija na čemu se zasnivaju takve njegove tvrdnje i koji su izvori tih saznanja, Bario se pozvao na svoju dugu karijeru u francuskoj Armiji i UNPROFOR-u, kao i na učešće u radu “kriznih ćelija” koje su se bavile terorizmom.

Pred kraj današnjeg svedočenja Bario je govorio o operaciji “Oluja” čiji je, kako je rekao, bio očevidac u avgustu 1995. Operacija je, tvrdi on, počela “direktnom intervencijom američke avijacije” koja je bombardovala srpske položaje oko Knina i tako omogućila hrvatskim snagama da udju u grad, nakon čega je usledilo “potpuno etničko čišćenje” u kojem je iz Krajine proterano više od 200.000 Srba

Sudije su u nekoliko navrata pitale Miloševića kakva je relevantnost iskaza ovog svedoka za optužbe koje mu se stavljaju na teret, ukazujući mu da se pred Tribunalom zločini jedne strane ne mogu braniti zločinima drugih. Milošević je na to uzvratio da se u ovom slučaju ne radi o odbrani principom “I vi ste nama to radili”, već se, po njemu, “radi o tome da su se Srbi samo branili, kako u Hrvatskoj tako i u BiH.”

Prema sudiji Robinsonu, takva odbrana bi bila prihvatljiva, pod uslovom da je Milošević u stanju da dokaže da su se Srbi branili u situacijama opisanim u konkretnim tačkama optužnice. Recimo u Dubrovniku ili Vukovaru, Sarajevu, Zvorniku ili Srebrenici, odnosno u Račku ili Izbici.

Svedočenje Patrika Barioa nastaviće se sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 218

ĆASKANJA NA VERANDI: Francuska veza Slobodana Miloševića
PRISEĆANJE I PREPOZNAVANJE: Britanski pukovnik i Komandant Čeliku
OBAVEZA ILI LUKSUZ?: Zašto Armija BiH nije intervenisala protiv mudžahedina
OKRUTNO POSTUPANJE: Srčani udar cepanicom u grudi