Home
STID I PATNJA
Prvi svedok odbrane na sudjenju Vidoju Blagojeviću i Draganu Jokiću, bivšim zapovednicima VRS optuženim za masakr u Srebrenici, negira prisilni transfer civila iz Potočara ali ne spori da je u julu 1995. ubijeno više hiljada bošnjačkih muškaraca.
Ljubisav Simić, svjedok na sudjenju Vidoju Blagojeviću i Draganu Jokiću
"Posramljen sam. To što je neko uradio nije donelo dobro ni nama ni Bošnjacima. Nama je donelo stid, a Bošnjacima patnju za izgubljenima."
Tako je Ljubisav Simić, bivši predsednik opštine Bratunac, sažeo efekte srebreničkog masakra iz jula 1995. na obe etničke zajednice u istočnoj Bosni. Simić je prvi svedok odbrane Vidoja Blagojevića, bivšeg komandanta Bratunačke brigade VRS, kojem se zajedno sa Draganom Jokićem, bivšim načelnikom inženjerije Zvorničke brigade, sudi za zločine počinjene nakon pada srebreničke enklave.
Ljubisav Simić je 12. jula 1995. učestvovao na sastanku u hotelu Fontana u Bratuncu, na kojem je general Ratko Mladić - u prisustvu komandanta Holandskog bataljona UN - suočio predstavnike civila iz Srebrenice sa izborom da "opstanu ili nestanu." Mada smatra da Mladić nije trebalo da "upotrebi tu sintagmu" i da je njegov "povišeni ton bio nepotreban", Simić tvrdi da je na tom sastanku predstavnicima bošnjačkih civila ponudjeno da biraju da li će ostati u Srebrenici ili će se evakuisati na teritoriju pod kontrolom Armije BiH, u Srbiju odnosno SR Jugoslaviju, ili u neke "treće zemlje." Bošnjački predstavnici su, po Simić, insistirali da im se omogući da napuste enklavu, a kasnije u Potočarima su se gurali ko će pre uči u autobuse.
Evakuacija više od 25.000 civila, pretežno žena i dece, 12. i 13. jula 1995. iz Potočara se, po Simiću, nikako ne može smatrati deportacijom ili prisilnim premeštanjem, kako je to kvalifikovano u optužnici. Svedok, kako tvrdi, "nije stekao utisak da je neko nekoga terao i prisiljavao da se ukrca u autobuse", već veruje da su "odlazili zato što je život u Srebrenici bio težak." Mada član SDS, Simić nije čuo za direktivu svog predsednika, Radovana Karadžića, iz marta 1995. da se stanovnicima Srebrenice i Žepe "život učini nepodnošljivim" i ne zna ništa o blokadi konvoja sa humanitarnom pomoći enklavama pod opsadom VRS i nominalnom zaštitom UN.
Prvi svedok odbrane kaže da nikada nije čuo da je Vidoje Blagojević igrao bilo kakvu ulogu u zločinima koji su počinjeni nakon pada enklave i tvrdi da u Bratuncu vlada uverenje da je optužen "samo zato što se – u vreme tih dogadjaja - zatekao na položaju komandanta brigade."
Na pitanje tužioca da li mu je poznato koliko je ljudi ubijeno u tim dogadjajima, Ljubisav Simić je odgovorio da je "čuo za cifru o sedam, pa čak možda i više, hiljada."
Vezani izvještaji
- Predmet : Blagojević i Jokić
- 2004-04-14 POČEO DOKAZNI POSTUPAK OBRANE NA SUDJENJU ZA SREBRENICU
- 2004-04-07 DRUGO POLUVRIJEME DRUGOG SREBRENIČKOG SUDJENJA
- 2004-03-01 SVEDOCI "S DRUGE STRANE"
- 2004-04-16 “POGREŠAN ČOVJEK NA POGREŠNOM MJESTU”
- 2004-04-20 MOBILIZACIJA AUTOBUSA I ŠLEPERA
- 2004-04-22 PUKOVNIK BEARA: "BIĆE MNOGO MRTVIH..."
TV Tribunal 187
PUNA KUĆA: Rekordna popunjenost tribunalove Pritvorske jedinice
TIM SA PALA: Da li je Krajišnik igrao u "prvoj postavi" ili je sedeo na klupi za rezerve?
KOMANDNA ODGOVORNOST: Mudžahedini nisu bili voljeni, ali su tolerisani
EFEKTI SREBRENICE: Jednima je ostao stid a drugima patnja
UNAKRSNO I ISCRPLJUJUĆE: Admiral Jokić na ispitu kod branilaca generala Strugara