Home



KO ĆE KOME "ZATRATI SJEME" U PRIJEDORU?




Tumačeći članak jednog od svojih oficira objavljen oktobra 1995. u "Kozarskom vjesniku", Draško Vujić, svedok odbrane Ratka Mladića, tvrdio da se pretnja da će "balijama zatrati sjeme" odnosi samo na "razularene muslimanske snage" koje su napadale na "nebranjeni Prijedor", a nikako i muslimanske žene i decu

Draško Vujić, svjedok odbrane Ratka Mladića Draško Vujić, svjedok odbrane Ratka Mladića

U nastavku unakrsnog ispitivanja Draška Vujića tužilac je sugerisao da je svedok ne samo znao za proterivanja nesrba iz Prijedora već da je to podržavao i u tome učestvovao. Vujić je od 1992. zapovedao jedinicom od oko 1.000 ljudi koja je bila deo 343. brigade JNA, kasnije preimenovane u 43. brigadu VRS. Jedinica je ubrzo nakon početka rata upućena na druga ratišta da bi 1995. bila vraćena u Prijedor.

"Vaši vojnici su otvoreno iskazivali mržnju prema Muslimanima", rekao je tužilac Amir Zec pozivajući se na članak pod naslovom "Zatraćemo im sjeme", objavljen u oktobru 1995. u listu "Kozarski vjesnik". U članku jedan odVujićevih oficira obećava da će Prijedor "ponovo biti srpski", da će "balije biti proterane" i "nestati", te da će im "zatrati sjeme.".

Prema Vujiću, tekst je pisan u vreme kada je njegova jedinica došla da brani "nebranjeni Prijedor", koji se našao pod udarom "razularenih muslimanskih snaga pomognutih NATO paktom". Izjava njegovog oficira da će "Muslimanima zatrati seme" odnosila se, rekao je Vujić, "samo na one koji su ih napadali" a ne na celokupno muslimansko stanovništvo. Dodao je da je to - o "zatiranju sjemena" neprijatelju - spreman da i danas ponovi.

Uprkos prigovoru odbrane, članak iz Kozarskog vjesnika je uvršten u spis a svedok je od predsedavajućeg sudije zatražio dozvolu da dopuni svoj odgovor. Objasnio je da su se reči njegovog oficira odnosile samo na "one koji su ih napadali" – naoružane borce, a ne na celu etničku grupu uključujući i žene i decu. Predsedavajući sudija Ori/Orie je međutim svedokovu dopunu ocenio nepotrebnim komentarom i naglasio da reći da će ‘zemlja ponovo biti srpska’ jasno ukazuje da su pripadnici ostalih etničkih grupa nepoželjni na tom području, bez obzira na njihov pol i uzrast.

Svedok je takođe negirao bilo kakvu povezanost VRS sa Željkom Ražnatovićem Arkanom i njegovom Srpskom dobrovoljačkom gardom (SDG). Tužilac je tim povodom ukazao na dva dokumenta: nalog MUP RS u kojem se "Arkanovcima" nalaže da "prestanu da maltretiraju dezertere i pripreme se za borbena dejstva" i članak iz beogradskog nedeljnika "Vreme" u kojem se navode podaci UNHCR o operaciji pripadnika Arkanove SDG u septembru 1995. kada je iz Prijedora proterano približno pet hiljada Muslimana.

Vujić je odgovorio da pomenuti članak prvi put vidi a da je dokument MUP potpisao tadašnji ministar policije te da se on nije mogao odnositi na vojsku. Precizirao da se s Arkanom nikada nije sreo te da je po povratku u Prijedor u jesen 1995. na terenu zatekao jednu Arkanovu jedinicus kojom nije imao nikakvog sadejstva. Odgovarajući braniocu u dodatnom ispitivanju Vujić je rekao da "ne zna ko je doveo Arkana", i dodao kako je Arkan od početka "bio u vezi sa Simom Drljačom" tadašnjim šefom prijedorske policije.

Suđenje je nastavljeno iskazom Nedjeljka Trkulje oficira Glavnog štaba VRS.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 671

PO KRATKOM POSTUPKU: Kako je vršena "trijaža" zarobljenih Srebreničana
ODBROJAVANJE: Sedam predmeta i 14 optuženih do kraja tribunalovog mandata
PRIJEDOR '92: Logori kao utočište i bezbjedne zone