Home
NI REČI O BROJU SREBRENIČKIH ŽRTAVA
Svedok odbrane Ratka Mladića prihvatio da je nakon pada Srebrenice "deo" zarobljenika pogubljen, ali zbog "porodičnog vaspitanja" i "poštovanja prema žrtvama" nije želeo da licitira brojkama i prihvati tezu tužioca o "hiljadama ubijenih"
Početak unakrsnog ispitivanja penzionisanog potpukovnika vojske bosanskih Srba Tihomira Stevanovića tužilac je posvetio temi srebreničkog genocida. Budući da je svedok u julu 1995. godine bio vezista u Glavnom štabu VRS, upitan je da li zna da su "hiljade srebreničkih muževa i sinova" streljani nakon pada grada u julu 1995. godine. "Broj ne znam, ali deo jeste pogubljen", odgovorio je svedok koji je u jučerašnjem glavnom ispitivanju rekao da naređenje da se počine zločini nije stiglo iz Glavnog štaba VRS, na čijem se čelu nalazio optuženi Ratko Mladić.
Tužilac Mekloski/McCloskey se tu nije zaustavio, pa je pitao da li Stevanović ima ikakvu "ideju" o razmerama zločina i broju žrtava, koji se u optužnici protiv Mladića procenjuje na "više od 7.000". Ovaj je odgovorio da ne može prihvatiti da su streljane "hiljade ljudi", jer bi to značilo da ih je možda bilo i 20.000. Na još jedno ponovljeno pitanje rekao je da mu "porodično vaspitanje" i "poštovanje prema žrtvama" ne dozvoljavaju da licitira brojevima streljanih zarobljenika i iznosi paušalne ocene.
Potpukovnik Stevanović je tokom dva dana srebreničke operacije – 13. i 14. jula 1995. godine – boravio u rodnom selu Liješanj na području Zvornika. U to vreme su, primetio je tužilac, na teritoriju zvorničke opštine dovođeni i zatvarani srebrenički muškarci i dečaci, koji su potom streljani na više stratišta u okolini grada. Stevanović, međutim, o tome ne zna ništa i, poput većine drugih svedoka odbrane iz vrha vojske bosanskih Srba, tvrdi da je za te zločine saznao tek nakon rata i to iz medija.
U drugom delu unakrsnog ispitivanja tužilac se osvrnuo na svedokovu jučerašnju tvrdnju da su veze između Glavnog štaba i komandi korpusa, uključujući i Drinski koji je izvodio napad na Srebrenicu, "mogle, trebale i bile zaštićene". Na taj način je sugerisao da presretnuti razgovori iz jula 1995. u posedu tužilaštva nisu validni. Ipak, danas je bez previše okolišanja, prihvatio sugestiju optužbe da su postojale dve linije komunikacije između Mladićevog Glavnog štaba i Drinskog korpusa- jedna zaštićena, druga nezaštićena. Uz dodatak da se ta nezaštićena "ređe koristila".
Deo ispitivanja posvećen je i Stevanovićevoj tvrdnji da su neka naređenja tokom srebreničke operacije sastavljana u Mladićevo ime bez njegovog znanja. Na pitanje predsedavajućeg sudije da li stvarno misli da bi se neko usudio da sastavi i pošalje dokument umesto komandanta vojske, on odgovara potvrdno, uz objašnjenje da su autori smatrali da će na taj način naređenje sa sigurnošću biti sprovedeno u delo.
U drugom delu današnjeg zasedanja počeo je iskaz bivšeg pilota JNA, kasnije i vojske krajinskih Srba – Janka Kecmana.Vezani izvještaji
- Predmet : Mladić
- 2015-05-06 ZLOČINI BEZ NAREĐENJA
- 2015-05-05 "TRIJAŽA" NA SREBRENIČKIM STRATIŠTIMA
- 2015-05-04 KO ĆE KOME "ZATRATI SJEME" U PRIJEDORU?
- 2015-05-11 ARKAN, MLADIĆ I JNA
- 2015-05-11 KAKO JE FORMIRAN STRELJAČKI VOD ZA BRANJEVO
- 2015-05-12 DA LI JE PEĆANAC BIO MLADIČEV ČOVEK ZA "SPECIJALNE ZADATKE"
TV Tribunal 671
PO KRATKOM POSTUPKU: Kako je vršena "trijaža" zarobljenih Srebreničana
ODBROJAVANJE: Sedam predmeta i 14 optuženih do kraja tribunalovog mandata
PRIJEDOR '92: Logori kao utočište i bezbjedne zone