Home



NI REČI O BROJU SREBRENIČKIH ŽRTAVA




Svedok odbrane Ratka Mladića prihvatio da je nakon pada Srebrenice "deo" zarobljenika pogubljen, ali zbog "porodičnog vaspitanja" i "poštovanja prema žrtvama" nije želeo da licitira brojkama i prihvati tezu tužioca o "hiljadama ubijenih"

Tihomir Stevanović, svjedok odbrane Ratka Mladića Tihomir Stevanović, svjedok odbrane Ratka Mladića

Početak unakrsnog ispitivanja penzionisanog potpukovnika vojske bosanskih Srba Tihomira Stevanovića tužilac je posvetio temi srebreničkog genocida. Budući da je svedok u julu 1995. godine bio vezista u Glavnom štabu VRS, upitan je da li zna da su "hiljade srebreničkih muževa i sinova" streljani nakon pada grada u julu 1995. godine. "Broj ne znam, ali deo jeste pogubljen", odgovorio je svedok koji je u jučerašnjem glavnom ispitivanju rekao da naređenje da se počine zločini nije stiglo iz Glavnog štaba VRS, na čijem se čelu nalazio optuženi Ratko Mladić.

Tužilac Mekloski/McCloskey se tu nije zaustavio, pa je pitao da li Stevanović ima ikakvu "ideju" o razmerama zločina i broju žrtava, koji se u optužnici protiv Mladića procenjuje na "više od 7.000". Ovaj je odgovorio da ne može prihvatiti da su streljane "hiljade ljudi", jer bi to značilo da ih je možda bilo i 20.000. Na još jedno ponovljeno pitanje rekao je da mu "porodično vaspitanje" i "poštovanje prema žrtvama" ne dozvoljavaju da licitira brojevima streljanih zarobljenika i iznosi paušalne ocene.

Potpukovnik Stevanović je tokom dva dana srebreničke operacije – 13. i 14. jula 1995. godine – boravio u rodnom selu Liješanj na području Zvornika. U to vreme su, primetio je tužilac, na teritoriju zvorničke opštine dovođeni i zatvarani srebrenički muškarci i dečaci, koji su potom streljani na više stratišta u okolini grada. Stevanović, međutim, o tome ne zna ništa i, poput većine drugih svedoka odbrane iz vrha vojske bosanskih Srba, tvrdi da je za te zločine saznao tek nakon rata i to iz medija.

U drugom delu unakrsnog ispitivanja tužilac se osvrnuo na svedokovu jučerašnju tvrdnju da su veze između Glavnog štaba i komandi korpusa, uključujući i Drinski koji je izvodio napad na Srebrenicu, "mogle, trebale i bile zaštićene". Na taj način je sugerisao da presretnuti razgovori iz jula 1995. u posedu tužilaštva nisu validni. Ipak, danas je bez previše okolišanja, prihvatio sugestiju optužbe da su postojale dve linije komunikacije između Mladićevog Glavnog štaba i Drinskog korpusa- jedna zaštićena, druga nezaštićena. Uz dodatak da se ta nezaštićena "ređe koristila".

Deo ispitivanja posvećen je i Stevanovićevoj tvrdnji da su neka naređenja tokom srebreničke operacije sastavljana u Mladićevo ime bez njegovog znanja. Na pitanje predsedavajućeg sudije da li stvarno misli da bi se neko usudio da sastavi i pošalje dokument umesto komandanta vojske, on odgovara potvrdno, uz objašnjenje da su autori smatrali da će na taj način naređenje sa sigurnošću biti sprovedeno u delo.

U drugom delu današnjeg zasedanja počeo je iskaz bivšeg pilota JNA, kasnije i vojske krajinskih Srba – Janka Kecmana.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 671

PO KRATKOM POSTUPKU: Kako je vršena "trijaža" zarobljenih Srebreničana
ODBROJAVANJE: Sedam predmeta i 14 optuženih do kraja tribunalovog mandata
PRIJEDOR '92: Logori kao utočište i bezbjedne zone