Home



ZLOČINI BEZ NAREĐENJA




Svedočeći u odbranu Ratka Mladića, bivši vezista u Glavnom štabu VRS Tihomir Stevanović naveo da tokom srebreničke operacije u julu 1995. godine nije video nijedno naređenje da se počine zločini nad muslimanskim stanovništvom, kao ni da 15. i 16. jula, dok su trajala masovna pogubljenja, u Glavni štab nije stigao nikakav dokument sa potpisom optuženog

Tihomir Stevanović, svjedok odbrane Ratka Mladića Tihomir Stevanović, svjedok odbrane Ratka Mladića

Penzionisani potpukovnik vojske bosanskih Srba Tihomir Stevanović je ratni put započeo u proleće 1992. kao vezista u sarajevskoj kasarni Lukavica, zatim je u martu 1993. prekomandovan u puk veze pri Glavnom štabu VRS u Crnoj Rijeci, a tačno dve godine kasnije postao je referent kriptozaštite u odeljenju Glavnog štaba. Na tom mestu dočekao je napad na Srebrenicu u julu 1995. nakon kojeg je, po optužbi, počinjen genocid nad tamošnjim Muslimanima. Stevanović svedoči u odbranu bivšeg komandanta Glavnog štaba Ratka Mladića, optuženog za srebrenički genocid i druge zločine u BiH.

U prvom delu glavnog ispitivanja, svedok je potkrepljivao tezu odbrane da je Armija BiH civilne objekte u Sarajevu koristila u vojne svrhe i tako dala opravdanje vojsci bosanskih Srba da legitimno granatira stambene delove grada. Svedok je naveo da je od jednog rođaka koji i danas živi u Sarajevu čuo da su muslimanske jedinice koristile vojnu i koševsku bolnicu za artiljerijske napade na srpske položaje, a da je u istu svrhu korišćen i tunel u sarajevskom naselju Ciglane. Napadi su, tvrdi, vršeni i iz kasarne "Jajce" koja se nalazila u blizini Baščaršije.

Stevanović je detaljno opisao kako je funkcionisala komunikacija Glavnog štaba sa podređenim korpusima. Naređenja i izveštaji razmenjivani su, kaže, prevashodno radio-relejnim vezama i slanjem telegrama, s tim da su i razgovori i pisani dokumenti bili obezbeđeni uređajima za kriptozaštitu. Nastojao je da ubedi sudsko veće da komunikacija među oficirima i jedinicama vojske bosanskih Srba nije bila podložna prisluškivanju, što bi trebalo da znači da presretnuti razgovori u posedu optužbe, uključujući i one koji se odnose na srebreničku operaciju, nisu validni.

Odbrana je u dosadašnjem toku postupka dokazivala da je optuženi za vreme masovnih streljanja srebreničkih muškaraca i dečaka 15. i 16. jula 1995. godine bio u Beogradu i da u tom periodu nije izdavao naređenja potčinjenim jedinicama. Upitan da li je tokom ta dva dana u Glavni štab stiglo bilo kakvo Mladićevo naređenje, svedok je odgovorio odrečno. Isto tako, za vreme i nakon srebreničke operacije nije video naređenje Glavnog štaba kojim se od potčinjenih jedinica traži da počine zločine.

Budući da je tokom rada u Glavnom štabu svedok često viđao Mladića, branilac Ivetić ga je na kraju glavnog ispitivanja zamolio da iznese svoje utiske o njemu. Stevanović je rekao da je reč o "pravičnom ali strogom visokoprofesionalnom oficiru" koji nije trpeo poraze i koji je poštovao druge, a voleo i branio svoj narod, ali je na kraju "postao žrtva toga". Na pitanje kako je to Mladić postao žrtva, svedok je odgovorio da je optuženi tokom rata izgubio ćerku, a zatim se i sam razboleo.

Pred kraj današnjeg zasedanja počelo je unakrsno ispitivanje potpukovnika Stevanovića koje vodi tužilac Mekloski/McCloskey.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 671

PO KRATKOM POSTUPKU: Kako je vršena "trijaža" zarobljenih Srebreničana
ODBROJAVANJE: Sedam predmeta i 14 optuženih do kraja tribunalovog mandata
PRIJEDOR '92: Logori kao utočište i bezbjedne zone