Home



"TRIJAŽA" NA SREBRENIČKIM STRATIŠTIMA




Tokom ispitivanja Nedeljka Trkulje tužilaštvo sugerisalo da je svjedok lično 16. jula 1995. godine prenio naređenje više komande Ljubiši Beari da ratne zarobljenike treba strijeljati. Tužilaštvo to ilustruje presretnutim razgovorom u kome se govori o "trijaži" ratnih zarobljenika

Nedeljko Trkulja, svjedok odbrane Ratka Mladića Nedeljko Trkulja, svjedok odbrane Ratka Mladića

Bivši oficir VRS Nedeljko Trkulja je na suđenju Ratku Mladiću svjedočio da se u vrijeme srebreničke operacije VRS nalazio u podzemnom skloništu Glavnog štaba VRS u Crnoj rijeci. Rekao je da mu je Radivoje Miletić uvečer 16. jula usmeno naredio da sa još dvojicom oficira ode u rejon Baljkovice kako bi "podigao budnost boraca" na liniji fronta.

Trkulja je u glavnom iskazu tvrdio da je 17. jula ujutro u društvu Bogdana Sladojevića otišao prvo do komande Drinskog korpusa u Vlasenici. Zatim su svratili u Srebrenicu, a potom produžili prema Zvorniku i Crnom vrhu gdje ih je dočekao načelnik štaba Zborničke brigadeDragan Obrenović. Iz Obrenovićevog referisanja o stanju na frontu "shvatili su da situacija nije tako dramatična" kao što je u borbenom izvještaju od 15. jula predstavio komandant brigade Vinko Pandurević.

Obrenović je Trkulji i Sladojeviću rekao su uspjeli zaustaviti proboj muslimanske kolone kao i da se oko 5.000 Muslimana nalazi u blokadi u obližnjoj jaruzi. Objasnio im je da je stupio u kontakt s njima i dogovorio da će ih propustiti da prođu kroz srpske linije kako bi nastavili dalje u pravcu Tuzle. Trkulja je, tvrdi, u jutarnjim satima 18. jula lično prisustvovao prolasku kolone. O ratnim zarobljenicima nije bilo govora i on navodno nije znao da ih je uopšte bilo.

Trkuljine tvrdnje, međutim, se ne podudaraju sa iskazom Vinka Pandurevića koji je u Tribunalu svjedočio da je propustio kolonu 16. jula 1995. godine. Dan ranije, Pandurević je komandi Drinskog korpusa uputio vanredni borbeni izvještaj u kojem navodi da je izložen žestokim napadima i da mu "dodatni teret predstavlja veliki broj zarobljenika raspoređenih po školama u zoni odgovornosti brigade".

Tužiteljica Aber/Abeer Hasan je svjedoka suočila sa iskazom Sladojevića u predmetu Popović i drugi, u kojem je svjedočio da mu je Trkulja na putu do Crnog vrha rekao da je bio na terenu prethodnog dana, 16. jula. Ilustrovala je to transkriptom presretnutog razgovora od 16. jula u kojem Slobodan Cerović saopštava Ljubiši Beari da je tog jutra dolazio Trkulja i tražio ga kako bi mu prenio poruku od nadređene komande da treba izvršiti "trijažu ranjenih i zarobljenih", na što je Beara uzvratio da o tome ne želi da govori telefonom.

"Trijaža" o kojoj se govori u presretnutom razgovoru se, po tužilaštvu, zapravo odnosila na "strijeljanje" između 1.500 i 2.000 zarobljenika koji su u tom času držani u školi u Kuli i Domu kulture u Pilici. A Trkulja je Beari, sugerisala je tužiteljica, tog 16. jula prenio naređenje da ih treba likvidirati, što je istog dana i učinjeno. Trkulja sve to pobija i kaže da Sladojević nije svjedočio istinito, da se on 16. jula nalazio u Crnoj rijeci i da nije vidio ni Cerovića ni Bearu. Sve su to, kaže, "čudne priče i izjave".

Unakrsno ispitivanje Nedeljka Trkulje biće nastavljeno sutra ujutro.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 671

PO KRATKOM POSTUPKU: Kako je vršena "trijaža" zarobljenih Srebreničana
ODBROJAVANJE: Sedam predmeta i 14 optuženih do kraja tribunalovog mandata
PRIJEDOR '92: Logori kao utočište i bezbjedne zone