Home



ODLIKOVANJA NA POGREŠNOJ ADRESI




Bivši policijski inspektor Dragomir Andan opisao svoju ulogu u obračunu sa srpskim paravojnim jedinicama u Brčkom, Bijeljini i Zvorniku, a tužiteljica primetila da je upravo zbog dobrih rezultata u toj operaciji ubrzo smenjen, dok je optuženi Karadžić u isto vreme delio odlikovanja onima sa kojima se svedok obračunavao. Andan se žali da mu Milan Lukić iz haškog pritvora preti smrću

Dragomir Andan, svjedok odbrane Radovana Karadžića Dragomir Andan, svjedok odbrane Radovana Karadžića

Kada je situacija Brčkom, Bijeljini i Zvorniku zbog prisustva paravojnih formacija počela da izmiče kontroli, vlasti sa Pala su krajem maja 1992. godine uputile nekoliko iskusnih policajaca da uz podršku specijalne jedinice uspostave red u tim opštinama. Operaciju su predvodili Milorad Davidović, koji je bio svedok optužbe u predmetu Radovana Karadžića, i Dragomir Andan, današnji svedok Karadžićeve odbrane. U dokaze je uveden transkript njegovog svedočenja na poziv odbrane bivših policijskih zvaničnika bosanskih Srba, Miće Stanišića i Stojana Župljanina.

Davidović i Andan je trebalo da se, između ostalog, obračunaju sa "Crvenim beretkama" u Brčkom, dobrovoljcima Ljubiše Savića Mauzera i Željka Ražnatovića Arkana u Bijeljini i "Žutim osama" u Zvorniku. Problem je, kaže, bio što su "pljačkali i kršili ljudska prava", prvo Muslimana i Hrvata, a kada je od njih sve opljačkano, prešli su i na Srbe.

Tužiteljica Uerc-Reclaf/Uertz-Retzlaff je u unakrsnom ispitivanju sugerisala da se u obračun sa paravojnim jedinicama krenulo tek kada je i srpsko stanovništvo postalo meta i kada su napadnuti čak i pojedini paljanski funkcioneri. Podsetila je da je operacija u Zvorniku počela tek nekoliko dana nakon što su "Žute ose" u Karakaju zaustavile ministra informisanja Velibora Ostojića, maltretirali ga i terali da pase travu. Pored toga, tužiteljica je primetila da se pažnja u policijskoj istrazi posvećivala samo pljački, a ne i težim zločinima poput ubistava, zlostavljanja i silovanja. Andan odgovara da je tada pljačka bila najveći problem, ali da su i drugi zločini, doduše u retkim prilikama, takođe istraživani.

Na pitanje zašto praktično niko od uhapšenih nije procesuiran, svedok je rekao da je on "običan drot" čiji je posao bio da uhapsi počinioce i preda ih tužilaštvu, a da sve što se posle dešava nije njegova nadležnost.

Teza Karadžićeve odbrane je da u proleće 1992. godine, kada su počinjeni najteži zločini protiv nesrpskog stanovništva u BiH, policija i lokalna vlast, pa tako i rukovodstvo sa Pala, nisu držali "poluge moći" u opštinama poput Brčkog, Bijeljine i Zvornika. Andan je to u glavnom ispitivanju potvrdio, ali se onda složio i sa tužiteljicom da su paravojske bile u tesnoj vezi sa lokalnim strukturama. Tako je, na primer, Mauzer kao komandant Teritorijalne odbrane bio deo vlasti u Bijeljini, a "Žute ose" su, rekao je, u Zvorniku radile "u dosluhu" sa komandantima lokalnih "teritorijalaca" i policije.

Uprkos dobrim rezultatima u obračunu sa paravojnim jedinicama, ili upravo zbog toga kako tvrdi optužba, Andan je krajem avgusta 1992. godine oteran iz policije i "preselio se" u vojnu obaveštajnu upravu. Umesto da je unapređen, on je, primetila je tužiteljica, smenjen, dok je u isto vreme Karadžić delio odlikovanja i zahvalnice onima sa kojima se obračunavao. Mauzeru i Arkanu, na primer. Andan odgovara da je smenjen zbog ličnog sukoba sa tadašnjim zamenikom ministra policije Tomislavom Kovačem.

Izgleda da je Andan zaista ostao u lošem sećanju pojedinim pripadnicima paravojnih jedinica, budući da mu, kako je rekao, i danas stižu pretnje. Na kraju iskaza se, naime, požalio da ga haški osuđenik Milan Lukić iz tribunalove Pritvorske jedinice zove na kućni telefon i preti njemu i njegovoj porodici, kao i da mu je juče prilikom odlaska u pritvor na sastanak sa Karadžićem pretio da će mu pobiti najbliže rođake. Zamolio je sudsko veće da onemoguće Lukića da ga i ubuduće zove telefonom, a predsedavajući sudija Kvon/Kwon je rekao da će njegov zahtev biti razmotren "sa velikom zabrinutošću".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 594

IPAK GENOCID: Karadžiću vraćena tačka 1. optužnice
18 GODINA KASNIJE: Identifikovana 7.001 žrtva srebreničkog genocida
KRATKO PAMĆENJE "DUGE PUŠKE": Šta je Zvonko Bajagić zaboravio da kaže u izjavi