Home



SVEDOK KOJI NIJE NIŠTA VIDEO NI ČUO




Bivši čuvar logora Sušica Momir Deurić tvrdi da nije "ni čuo ni video" zlostavljanja i ubistva muslimanskih civila, pa čak odbacuje navod jednog zatočenika koji smatra da ga je svedok spasio sigurne smrti. Još dva svedoka Karadžićeve odbrane poriču srpske zločine u istočnoj BiH

Momir Deurić, svjedok odbrane Radovana KaradžićaMomir Deurić, svjedok odbrane Radovana Karadžića

Radovan Karadžić nastavlja da negira zločine srpskih snaga u istočnoj BiH i u tu svrhu danas je izveo tri svedoka. Prvi od njih, Zoran Durmić, policijski inspektor iz opštine Milići, tvrdio je da su u proleće 1992. godine muslimanske snage "svakodnevno" napadale srpska sela i ubijale civile u tom području, pa Srbima nije preostalo ništa drugo nego da organizuju odbranu.

U toj odbrani, ukazala je tužiteljica Saterlend/Sutherland, počinjeni su brojni zločini nad muslimanskim civilima, među kojima je i ubistvo više od 60 meštana vlaseničkog sela Zaklopača 16. maja 1992. godine. U izveštaju dežurnog Stanice javne bezbednosti Milići za taj dan navodi se da je celokupan policijski "personal" učestvovao u "operaciji čišćenja terena" u Zaklopači. Svedok, međutim, odgovara da su on i kolege iz milićke policije bili zaduženi samo za obezbeđenje dela puta u blizini sela. Kaže da je po završetku operacije bilo nekih "javnih pogovaranja" da je zločin počinjen, ali ništa više od toga.

Nakon Durmića, na klupu za svedoke je izveden Sveto Veselinović, bivši predsednik Srpske demokratske stranke u Rogatici, član Kriznog štaba i drugih opštinskih organa. On je u izjavi odbrani naveo da su Rogaticu u proleće 1992. godine prvo zauzeli Muslimani, a kada je 22. maja ubijen jedan srpski policajac, izbio je, kaže, "sukob širih razmera" u kojem su Srbi preuzeli grad. Tvrdi da je kao predsednik opštinske komisije za izbeglice među prvima ušao u Rogaticu, vodeći za sobom "grupu penzionisanih stolara" sa ciljem da se obezbede napuštene muslimanske kuće, mada priznaje da u tome nije uspeo. Ipak, za razaranje kuća i poslovnih objekata optužuje Muslimane koji su bili u gradu do ulaska srpske vojske. U tu svrhu, predočeni su snimci koje je on sačinio a na kojima se vide razbijeni izlozi u "oslobođenoj" Rogatici.

Tužiteljica Gustafson je u unakrsnom ispitivanju sugerisala svedoku da je njegov iskaz "lažan" i da su zapravo Srbi 22. maja 1992. godine granatirali centar Rogatice naseljen Muslimanima i potom ga okupirali pešadijskim jedinicama. Veselinović se sa tim nije složio, ponavljajući da je nakon ubistva srpskog policajaca nastao "opšti rat" u kojem su Srbi zauzeli grad.

Treći današnji svedok, Momir Deurić, bio je čuvar u logoru Sušica kod Vlasenice od proleća do septembra '92., kada su po optužnici počinjeni brojni zločini nad muslimanskim zatočenicima, uključujući i svirepa ubistva. On, međutim, tvrdi da su zatočenici bili u novoj zgradi Teritorijalne odbrane u Sušici, a da je on obezbeđivao vojnu opremu u obližnjem starom objektu. Isprva je izričito tvrdio da na toj lokaciji nije bilo ubistava, odnosno da on ništa nije "ni video ni čuo" i da su samo dva zatočenika umrla usled srčanog udara.

Kada ga je tužitelj Amir Zec suočio sa navodima haškog priznanja krivice Dragana Nikolića "Jenkija" o učešću u ubistvima, kao i presudom Državnog suda BiH još dvojici zatvorskih čuvara, svedok je priznao da je u Sušici "bilo ubistava", ali ne pred njegovim očima. Jedan od zatočenika čije ime nije saopšteno, tužiocima je izjavio da mu je Jenki jednom prilikom stavio cev puške u usta ali ga je spasio dolazak Momira Deurića kojeg je poznavao od ranije. Svedok, međutim, odbacuje mogućnost da je svojim dolaskom spasio život predratnom prijatelju i tvrdi da tako nešto nikada nije video. U izjavi timu odbrane, Deurić je rekao da je krajem septembra 1992. godine logor zatvoren a da su neposredno pre toga svi zatočenici "odvedeni u razmenu". Tužilac ga je suočio sa dokazima da je zapravo svih 140 preostalih logoraša 30. septembra ubijeno, ali svedok ponovo tvrdi da o tome ništa nije čuo jer je Sušicu napustio nekoliko dana ranije i nije se vraćao do 1994. godine.

Po ranije utvrđenom rasporedu, na poziv Karadžićeve odbrane sutra bi trebalo da svedoči nekadašnji portugalski diplomata Žoze Kutiljero/Jose Cutileiro.




Fotografije
Momir Deurić, svjedok odbrane Radovana Karadžića
Sveto Veselinović, svjedok odbrane Radovana Karadžića
Zoran Durmić, svjedok odbrane Radovana Karadžića


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 574

GLAS ŽRTAVA: Kako je Nermin Karagić preživio strijeljanje u Ljubiji
KUTILJEROV PLAN: Sporazum za očuvanje ili cijepanje Bosne?
PODMETANJA: Mladićeva odbrana osporava nalaze sarajevskih istražitelja
PRAVDA U RATU: Prva, posljednja i jedina istraga ratnog zločina