Home



KAKO JE KLINTON (BEZUSPEŠNO) PODRŽAO KARADŽIĆA




Američki profesor Ronald Hačet tvrdi da se 1994. godine predsedniku Klintonu "svideo" Karadžićev predlog da se BiH podeli na dva entiteta, ali je ideju odbacio Stejt department, da bi se kasnije u Dejtonu došlo do skoro identičnog rešenja. O "unutrašnjoj opsadi Sarajeva", "neutralnoj JNA" i "odbrani srpskih položaja oko grada" svedočio pukovnik Milosav Gagović

Ronald Hatchett, svjedok odbrane Radovana Karadžića Ronald Hatchett, svjedok odbrane Radovana Karadžića

Nakon gotovo jednomesečne pauze koja je obuhvatila i pravoslavne praznike, danas je nastavljeno suđenje bivšem predsedniku bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, optuženom za genocid i druge zločine tokom rata u BiH. Iskaz je prvo dao penzionisani pukovnik Milosav Gagović, nekadašnji komandant Četvrtog korpusa JNA u Sarajevu koji je u maju 1992. godine transformisan u Sarajevsko-romanijski korpus VRS.

U izjavi timu odbrane koja je uvedena u dokaze, svedok je nastojao da potkrepi Karadžićevu tezu po kojoj su se Srbi u Sarajevu organizovali kako bi se branili od stalnih napada paravojnih i policijskih jedinica iz grada, dok je JNA bila neutralna i nastojala da spreči eskalaciju sukoba.

Tužilac Tiger/Tieger je iskoristio prisustvo Gagovića da u unakrsnom ispitivanju u dokaze uvede više presretnutih razgovora u kojima je svedok, uz Ratka Mladića i druge oficire JNA i VRS, bio jedan od aktera. Iz razgovora se vidi da se "neutralna" JNA stavljala na stranu Srba, a Gagović kaže da je to zato što su želeli da zaštite srpske civile od napada muslimanskih paravojnih grupa.

U razgovoru od 11. maja 1992. godine Mladić kaže "da je Sarajevo u okruženju" i da je JNA "u boljem položaju" iako su njeni pripadnici blokirani u kasarnama. Istog dana, Gagović je uključen u program TV Yutela u kojem ga novinar moli da prekine sa napadima na sarajevska civilna područja. Svedok danas odgovara da je JNA uvek štitila civile, ali da se u konkretnoj situaciji nije moglo znati ko na koga puca. Nekoliko dana kasnije i komandant TO BiH Hasan Efendić u jednom od presretnutih razgovora optužuje svedoka da "uništava i ruši" Sarajevo, a Gagović odgovara: "Jebiga, znaš kako vojska reaguje, puca sa tim što ima". Svedok danas kaže da je to "neki čudan razgovor" i da je tada već bio "komandant bez vojske" jer se JNA povlačila iz BiH.

Odgovarajući na Karadžićeva pitanja u dodatnom ispitivanju, Gagović je rekao da je vojska odgovarala na provokacije iz grada usled čega je "civilno stanovništvo možda nekad trpelo". Tvrdi i da je Sarajevo bilo "blokirano iznutra a ne spolja" i da se iz njega nije moglo izaći bez dobre svote maraka koja se plaćala pripadnicima "unutrašnjeg obruča". Tvrdi i da nikad nije čuo da je Karadžić naredio nešto protivzakonito, već je naprotiv, molio potčinjene starešine "da ne okaljaju obraz svog naroda" i ljudski se ponašaju prema civilima i ratnim zarobljenicima.

Nakon Gagovića, na poziv odbrane je svedočio bivši oficir američke vojske, potom i profesor Ronald Hačet/Hatchett, koji je zajedno sa kolegama iz Fondacije Lord Bajron/Byron, na čijem je čelu američki Srbin Srđa Trifković, u septembru 1994. godine posetio Pale. Tamo se, navodi u izjavi, uverio u mirovne napore doktora Karadžića koji je pred gostima iz Amerike odbacio predlog generala Tolimira da se rat okonča ulaskom srpske vojske u Sarajevo. Pored toga, Karadžić mu je u odvojenom razgovoru predložio da se BiH podeli na dve autonomne republike – srpsku i muslimansko-hrvatsku u razmeri 49 prema 51 odsto. Profesor Hačet tvrdi da je predlog preneo tadašnjem američkom predsedniku Bilu Klintonu/Bill Clinton kome se ideja "svidela", ali ju je Stejt/State department odbacio. Nešto više od godinu dana kasnije, u novembru 1995. godine, u Dejtonu je usvojena platforma koja se, kaže svedok, ne razlikuje mnogo od Karadžićeve.

Pred kraj današnjeg zasedanja počelo je unakrsno ispitivanje svedoka.



Fotografije
Ronald Hatchett, svjedok odbrane Radovana Karadžića
Milosav Gagović, svjedok odbrane Radovana Karadžića


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 569

(NE)PRISTRASNOST: Da li su "plavi šljemovi" različito tretirali sukobljene strane?
NESHVAĆENI MIROTVORAC: Četiri stranca svedoče u odbranu Karadžića
"BOLNICA ŠVAJCARSKI SIR": Da li je sarajevska bolnica bila na meti ili na liniji vatre?
BRATSKA POMOĆ: Sa istim ciljem i pod istom zastavom