Home



SUDIJE MOGU ODAHNUTI




Dokazima koji povezuju Miloševića sa ratnim zločinima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu, optužba dobila pun kredibilitet - ocjenjuje londonski Obzerver

Slobodan Milošević u sudnici TribunalaSlobodan Milošević u sudnici Tribunala

Nakon 17 mjeseci jalovih nada da će uspjeti čvrstim dokazima potkrijepiti navode optužnice o Miloševićevom udjelu u ratnim zločinima na Balkanu, haški suci su prošlog tjedna konačno mogli sa olakšanjem odahnuti, komentira londonski Observer/Obzerver.

Dva mjeseca prije završetka dokaznog postupka, tužitelji u rukama drže izravne dokaze da su po Miloševićevim naredbama vršeni ratni zločini u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Usprkos iskazima 100 svjedoka i na tisuće sati uhvaćenih telefonskih razgovora te TV snimaka, sve do sada se nije uspjelo pronaći dokaze da je Milošević naredio izvršenje ratnih zločina koji su na balkanskim prostorima ostavili više od 200.000 žrtava, piše britanski nedjeljnik. Stvorena je slika mafijaškog režima u kojem su davana usmena naredjenja šačici odabranih, bez ijednog slova na papiru.

"Niko ne izdaje naredbe za ubijanje napismeno", rekao je prvi glavni tužitelj Tribunala, južnoafrički sudac Richard Goldstone/Ričard Goldston. "To se radi klimanjem glave i migom". Zbog toga je razumljivo da je u svjetlu najnovijih dogadjaja - rekao je on, "podignut moral" Tribunala.

Ključna uloga u iznenadnom preokretu pripisuje se dogadjajima koji su uslijedili nakon atentata na premijera Zorana Djindjića, "pokušaja državnog udara" od strane ratnih profitera, gangstera i pripadnika vojske i tajne policije koji su bili i ostali lojalni Miloševiću, kao što su Jovica Stanišić i Frenki Simatović. Pošto je u njihovim redovima (nakon vladinih oštrih mjera) zavladalo opće rasulo, pojedinci milom ili silom izlaze sa iskazima kojima terete svog bivšeg naredbodavca.

Izdvaja se svjedočenje bivše Arkanove sekretarice o telefonskim pozivima Miloševićevih ljudi koji su davali naredbe za napade na nenaoružane Bošnjake. Detalji iz prve ruke o tajnom sastanku Miloševića i njegovih "dželata" na kojem je odobreno etničko čišćenje hrvatskog pučanstva 1993, imaju takodjer veliku pravnu težinu. I konačno, još čvršći dokazi tek se očekuju od bivšeg šefa tajne policije, Jovice Stanišića, koji u zatvoru u Beogradu čeka izručenje Hagu. Računa se da će on iznošenjem dokaza protiv Miloševića nastojati da sebi osigura blažu kaznu.

Sa dokazima koji ga ovako nepobitno dovode u vezu sa ubojstvima, silovanjima, etničkim čišćenjem i bombardiranjem Sarajeva, teško je zamisliti da bi 62-godišnji Milošević mogao izbjeći kaznu doživotnog zatvora, zaključak je Observera.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 146

MLADIĆEVA OSVETA: Počelo drugo suđenje za genocid u Srebrenici
ODBRANA OD MILION DOLARA: Krajišnikove muke sa braniocima
OFICIR U ULOZI SUDIJE: Da li je Simo trebalo da ubije Lugara?
MANJA ILI VEĆA KAZNA: Upravnik fočanskog KP doma pred Žalbenim većem
PRAZNIČNI MASAKRI U ČELOPEKU: Ko je regrutovao kriminalce i psihopate