Home
SRBIJA NEĆE DA BUDE "SABIRNI CENTAR ZA RATNE ZLOČINCE"
Nakon prve runde razgovora u Haškom tribunalu, ministri pravosuđa Jugoslavije i Srbije sa olakšanjem konstatovali da im Karla del Ponte "nije postavljala nikakve ultimatume" i nije pominjala "31. mart kao smak sveta"
"Nije bilo nikakvih ultimatuma i nikakvog insistiranja, nisu pominjani izručenje Miloševića ni 31. mart kao smak sveta, kako se to često tumači u Srbiji" - sa olakšanjem je, nakon dvočasovnih razgovora sa glavnim tužiocem Haškog tribunala, Karlom/Carlom del Ponte, izjavio ministar pravosuđa Srbije, Vladan Batić. U razgovorima je, pored njega, učestvovao i jugoslovenski ministar pravosuđa, Momčilo Grubač, koji je Karlu del Ponte obavestio da će prednacrt zakona o saradnji SRJ sa Tribunalom biti završen pre kraja ovog meseca.
U istom roku, dakle pre 31. marta, mogu se prema Batiću očekivati i nove "dobrovoljne predaje" nekih optuženih koji nisu državljani SRJ a nalaze se na njenoj teritoriji. Ukazujući da "nema razloga da Srbija bude oaza ili sabirni centar za ratne zločince", Batić je najavio da će nadležni republički organi preduzeti mere da se takvi optuženi, koji nisu državljani SRJ, "uhapse i isporuče Hagu".
Ne navodeći da li će se i to dogoditi pre kraja ovog meseca, Batić je u kratkom susretu sa novinarima nakon razgovora sa Karlom del Ponte izrazio uverenje da će "krivični postupak protiv Slobodana Miloševića veoma brzo započeti." Dodao je, s tim u vezi, da se vodi "intenzivna istraga" u kojoj su "mnogi Miloševićevi bliski saradnici pružili dragocene podatke i dokaze" protiv bivšeg predsednika SRJ i Srbije.
Ovom su posetom, smatra Batić, nove vlasti Jugoslavije i Srbije ispoljile "novi, konstruktivan i realan odnos prema Tribunalu, kao instituciji Saveta bezbednosti UN, koju su prethodne vlasti ignorisale i zanemarivale."
Uoči posete, u Hagu se ukazivalo da je ona "dobrodošla", ali da ne predstavlja "saradnju", u smislu ispunjavanja međunarodno pravnih obaveza Beograda prema Tribunalu, a pre svega obaveze hapšenja i predaje optuženih za ratne zločine. U Hagu, takođe, ukazuju da 31. mart kao rok za ispunjavanje izvesnih zahteva nije postavio Tribunal, već američka administracija, ali da on u potpunosti odgovara očekivanjima tužilaštva i sudija Međunarodnog suda.
Ministri Grubač i Batić će se sutra pre podne sastati sa predsednikom Tribunala, sudijom Klodom Žordom/ Claude Jorda, a nakon toga će se - zajedno sa svojim domaćinima - pojaviti na konferenciji za novinare. Pre povratka u Beograd ministri će obići i Pritvorsku jedinicu UN u Sheveningenu/Scheveningen.
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-03-16 MLADIĆ I KARADŽIĆ NISU VIŠE U SRBIJI?
- 2001-03-15 IZABRANE NOVE STALNE SUDIJE HAŠKOG TRIBUNALA
- 2001-03-14 USKORO SKIDANJE PEČATA SA "DUBROVAČKE OPTUŽNICE"
- 2001-03-21 PRIBLIŽAVANJE BEOGRADA I HAGA
- 2001-03-26 NI "ODLAGANJE" PREDAJE NI "USTUPANJE" SLUČAJA MILOŠEVIĆ
- 2001-03-29 NE MOŽEMO I NE ŽELIMO ZABORAVITI
TV Tribunal 48
LOGOR KERATERM: Počelo suđenje optuženima za zločine u logoru Keraterm
TRIBUNAL: Otopljavanje u odnosima Beograda i Haškog Tribunala
SUĐENJE ZA FOČU: Gdje je nestalo 300 zatočenika fočanskog KP Doma
SUĐENJE GENERALU KRSTIĆU: Ko je naredio: "Ubijajte to sve redom!"