Home



IZABRANE NOVE STALNE SUDIJE HAŠKOG TRIBUNALA




Sa 14 stalnih sudija, čiji mandat traje do novembra 2005., i još 27 "povremenih sudija" koje će uskoro izabrati Generalna skupština UN, Haški tribunal će biti u stanju da već od ove jeseni paralelno vodi čak šest suđenja optuženima za ratne zločine

Sudnica Tribunala u Den HaaguSudnica Tribunala u Den Haagu

Uprkos sugestiji ruskog delegata Vladimira Tarabina da se krivično gonjenje odgovornih za ratne zločine prepusti novim demokratskim vlastima u zemljama bivše Jugoslavije, Generalna skupština UN je u sredu izabrala 14 stalnih sudija Haškog tribunala, čiji će mandat trajati do novembra 2005. godine. Što znači da će se, barem do isteka njihovog mandata, onima protiv kojih je haško tužilaštvo podiglo optužnice zbog najtežih kršenja međunarodnog humanitarnog prava, suditi pred Tribunalom. Dok će na domaćim sudovima biti da sude onima koje su optužila njihova, domaća tužilaštva, utoliko pre što se u Hagu ne može suditi svima koji su u proteklih 10 godina počinili ratne zločine na prostorima bivše Jugoslavije.

Treći izbor 14 haških sudija između 25 predloženih kandidata je u Generalnoj skupštini trajao osam časova i odvijao se u čak sedam krugova glasanja, što ukazuje na značaj koji zemlje-članice UN pridaju Tribunalu i njegovoj misiji deljenja pravde žrtvama ratnih zločina. Od 11 kandidovanih, ponovo je izabrano 8 dosadašnjih sudija, što će omogućiti kontinuitet i što, takođe, ukazuje da međunarodna zajednica pozitivno ocenjuje rad Tribunala u protekle četiri godine.

Ponovo su izabrani, odnosno novi četvorogodišnji mandat su dobili, sadašnji predsednik Tribunala, Klod Žorda/Claude Jorda (Francuska), kao i sudije Fausto Pokar/Pocar (Italija), Dejvid Hant/Davide Hunt (Australija), Patrik/Patrick Robinson (Jamajka), Liu Dakun/Daqun (Kina), Ričard Mej/Richard May (Velika Britanija), Mohamed Šahabudin/Mohammed Shahabuddeen (Gvajana) i Florans/Florenc e Mumba (Zambija). Nisu izabrani trojica dosadašnjih sudija koje su njihove zemlje predložile za još jedan mandat: Almiro Rodrigeš/Rodrigues (Portugalija), Nieto Navia (Kolumbija) i Mohamed el Habib Fasi Firi/Fassi Fihri (Maroko), koji je u Hagu upravo zamenio dosadašnjeg marokanskog sudiju Mohameda Benunu/Bennouna. Troje dosadašnjih sudija: Lal Čand Vora/Chand Vohra (Malezija), Fuad Rijad/Fouad Riad (Egipat) i Patricia Vold/Wald (SAD), nisu se kandidovali za novi mandat.

Nove sudije Haškog tribunala će, od 17. novembra ove godine, biti: Teodor/Theodor Meron (SAD), Karmel/Carmel Agius (Malta), Volfgang Šomburg/Wolfgang Schomburg (Nemačka), Alfonsus/Alphonsus Martinus Maria Ori/Orie (Holandija), Mohamed el Abasi Elhahdi (Egipat) i Ogon Kvon/Kwon (Republika Koreja). Zanimljivo je ukazati da je Holanđanin Ori 1996. bio u timu branilaca optuženog Duška Tadića. Ori je, zajedno sa poznatim holandskim advokatom Mihailom Vladimirovom (Michael Wladimiroff), pre početka tog suđenja uložio prigovor na način na koji je Savet bezbednosti osnovao Haški tribunal, kao i na njegovu nadležnost. On je morao je da napusti odbranu nakon što je izabran za sudiju Vrhovnog suda Holandije, da bi se sada vratio u Tribunal, ali u novom svojstvu.

Eventualne disproporcije, kao što su naglašena zastupljenost sudija iz Evrope (6, za razliku od dosadašnjih 4) ili izbor samo jedne žene (do sada dve), moći će da se otklone prilikom izbora takozvanih "povremenih" (ad-litem) sudija. Savet bezbednosti je, naime, u cilju ubrzavanja rada Tribunala odobrio izbor 27 "povremenih" sudija koje će se angažovati za presuđivanja u pojedinim slučajevima, a zemljama-članicama UN je već upućen poziv da predlože 54 kandidata. Njihov će izbor biti obavljen do leta ove godine, kako bi već od septembra Tribunal mogao da svakodnevno vodi čak šest suđenja.

Na listi čekanja za početak procesa su Momčilo Krajišnik i Biljana Plavšić, (optuženi za genocid u BiH), zatim Mladen Naletilić "Tuta" i Vinko Martinović "Štela" (Mostarska optužnica); general Stanislav Galić (granatiranje Sarajeva), Radoslav Brđanin i general Momir Talić (genocid u Bosanskoj Krajini); Dragan Nikolić "Jenki" (logor Sušica); Mitar Vasiljević (Višegradska optužnica), kao i Blagoje Simić sa još trojicom optuženih za etničko čišćenje Bosanskog Šamca.

Lista čekanja na hapšenje i predaju Tribunalu je nešto duža, sa 26 javno optuženih koji su još na slobodi i nepoznatim brojem optuženih na tzv. zapečaćenim optužnicama. Njima će se, narednih godina, priključiti i oko 150 osumnjičenih na visokim položajima, protiv kojih haško tužilaštvo trenutno vodi 35 odvojenih istraga. Novoizabrane stalne sudije i one "povremene", čiji izbor tek predstoji, će po svemu sudeći imati u Hagu puno posla, barem do novembra 2005.

Mirko Klarin


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 47

OPTUŽNICA ZA ETNIČKO ČIŠĆENJE BOSANSKOG ŠAMCA: Predaja i prvo pojavljivanje Blagoja Simića pred Tribunalom
UJEDINJENE NACIJE: Generalna skupština izabrala 14 stalnih sudija Tribunala
SUĐENJE ZA FOČU: Šta se u ljeto 1992. događalo u fočanskom KP Domu
REPORTAŽA: Šta je silovanje... po jugoslovenskom zakonu