Home



"ŠPIJUN" POD KONTROLOM KRAJINSKIH OBAVEŠTAJACA




Nastojeći da pokaže zašto je Gotovina svedoka optužbe Aluna Robertsa u septembru 1995. godine nazvao "špijunom i provokatorom", branilac Luka Mišetić prezentovao dokument u kojem obaveštajna služba vojske krajinskih Srba navodi da je uspostavljena "delimična kontrola njegovih aktivnosti"

Alun Roberts, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuAlun Roberts, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Branilac Luka Mišetić je u današnjem unakrsnom ispitivanju pokušao da objasni zašto je njegov štićenik, general Ante Gotovina, u septembru 1995. godine na jednom sastanku tadašnjeg oficira UN za medije, a danas svedoka optužbe Aluna Robertsa, nazvao "špijunom i provokatorom", pošto se ovaj žalio na bezakonje u Krajini nakon operacije "Oluja". Predočio je izveštaj odeljenja za bezbednost Glavnog štaba Srpske vojske Krajine od 29. maja 1995. godine u kojem se navodi da je uspostavljena "delimična kontrola aktivnosti Aluna Robertsa". Kada je pročitao dokument, svedok je rekao da je imao informacije da mu se telefon prisluškuje, ali tvrdnju o kontroli njegovih aktivnosti naziva "ambicioznim besmislicama".

U nastojanju da dokaže da se ne radi o besmislicama, branilac je prikazao video snimak iz aprila 1995. godine na kojem se vidi Roberts kako drži konferenciju za novinare ispod oznake Srpske vojske Krajine. Upitan da li je bio svestan da se ponašao u suprotnosti sa rezolucijama Saveza bezbednosti UN u kojima se zahteva uspostavljanje suvereniteta Hrvatske nad okupiranim područjima, Roberts je rekao da u svom tadašnjem ponašanju ne vidi ništa sporno. Tvrdi da se u svim javnim nastupima zalagao za integraciju Krajine u Hrvatsku a da se medijima obraćao u prostorijama srpske vojske zato što na konferencije za novinare zakazane u bazi UN niko ne bi dolazio. Dodao je i da se za to znalo i u sedištu misije UN u Zagrebu i da mu niko nije prigovarao.

Odbrane druge dvojice optuženih, Ivana Čermaka i Mladena Markača, su unakrsna ispitivanja posvetile ubistvu petoro civila u selu Grubori 25. avgusta 1995. godine. Branilac Stivej Kej/Steven Kay je dokazivao da njegov klijent kao predstavnik hrvatskih civilnih vlasti u Kninu nije imao nadležnosti ni resursa da istraži incident. Roberts, međutim, kaže da je Čermak predstavnicima UN na svim sastancima jasno stavljao do znanja da može da reši probleme u Krajini i da su svi u UN mislili da je to tako, zbog čega su njegovoj kancelariji preneli svoja zapažanja iz Grubora. "Ako smo svi bili u krivu u pogledu Čermakove uloge, neko je onda na to trebalo da nam skrene pažnju", zaključio je svedok.

Pošto je Roberts u glavnom ispitivanju tvrdio da su pripadnici UN zabeležili registarske tablice policijskih vozila koja su videli u dolini Plavnog 25. avgusta 1995. godine, branilac tadašnjeg komandanta hrvatske specijalne policije Mladena Markača ga je pitao da li su on i njegove kolege tu informaciju prosledile hrvatskim vlastima. Roberts je odgovorio da su brojevi tablica predati Civilnoj policiji UN a ne zna jesu li ih oni prosledili hrvatskoj policiji.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 374

ODBROJAVANJE: Promašeno proročanstvo Radovana Karadžića
"PREDSEDNIKOV ČOVJEK": Žužul poriče Tuđmanove fantazije o podjeli Bosne
"NISAM KRIV": Izjašnjavanje i pouke Stojana Župljanina
SVEDOK U RASCEPU: Četnički insajder se odriče svoje izjave
K'O DOBAR DAN: Blagorodni Beara i nevaspitana Sonja