Home



"JAK OTPOR" SLOMLJEN ZA DVA DANA




Svedok optužbe tvrdi da je Krajina u hrvatske ruke pala bez borbe za samo dva dana i da je granatiranje sela i gradova bilo nepotrebno, a odbrana dokazuje da je srpski otpor "bio jak" a borbe "žestoke". Suđenje Gotovini, Čermaku i Markaču prekinuto do 25. avgusta

Nasuprot tvrdnjama brojnih svedoka optužbe da su 4. i 5. avgusta 1995. godine hrvatske snage oslobodile Krajinu praktično bez borbe, a da je granatiranje gradova i sela bilo vojno nepotrebno, odbrana generala Ante Gotovine dokazuje da su borbe sa srpskim snagama bile žestoke, a artiljerijski napadi neophodni. Mada je u glavnom ispitivanju tvrdio da nije bilo otpora vojske krajinskih Srba, bivši britanski oficir za vezu Roland Dendžerfild/Dangerfield je u jednom novinskom članku iz sredine avgusta 1995. godine zabeležio da je srpski otpor "bio jak". Kada mu je branilac Kiho/Kehoe predočio taj tekst, rekao je da to nisu njegovi zaključci, već nekih posmatrača UN na čije se mišljenje u tekstu oslonio.

Branilac je osporavao svedokovu tvrdnju o nepotrebnom granatiranju Knina rekavši da su se u vreme napada gradom kretale jedinice vojske RSK, koje su bile legitimne vojne mete. Svedok je potvrdio da je tokom borbe dozvoljeno napadati vojne konvoje, ali "samo ako je rizik od kolateralne štete sveden na minimum", što po njemu u Kninu nije bio slučaj.

Mada je tvrdio da je u Knin prvo ušla Sedma brigada Hrvatske vojske (HV), poznata i kao brigada "Puma", čiji su pripadnici odmah počeli da pljačkaju i pale napuštene srpske kuće, svedok nije umeo da opiše uniforme i obeležja vojnika, ali kaže da je u to vreme vrlo dobro znao da se radilo o toj jedinici HV. Slično je i sa specijalnom policijom čiji su ga pripadnici, kako je rekao u glavnom ispitivanju, sprečavali da uđe u zapaljena srpska sela – nije mogao da se seti o kojim se selima tačno radilo, niti kako su specijalci bili obučeni.

Od početka suđenja odbrane pobijaju tvrdnje svedoka optužbe, pre svih bivših pripadnika UN misije, da je 25. avgusta 1995. godine u selu Grubori likvidirano petoro starijih srpskih civila. Branioci dokazuju da je general Ivan Čermak bio u pravu kada je par dana nakon tog incidenta na Hrvatskoj televiziji izjavio da su civili ubijeni u unakrsnoj vatri između hrvatskih specijalaca i "zaostalih srpskih terorista".

Ono što, međutim, odbrani ne ide na ruku je tvrdnja svih dosadašnjih svedoka optužbe koji su bili u Gruborima odmah nakon ubistava, uključujući i Dendžerfilda, da je jedan od petoro staraca preklan, što se nije moglo desiti u unakrsnoj vatri. Branilac bivšeg komandanta specijalne policije Mladena Markača je sugerisao da je vrat srpskog civila mogao biti probijen metkom a ne prerezan nožem. Dendžerfild, međutim, kaže da je iz neposredne blizine jasno video liniju na vratu duž koje je koža bila razdvojena i iz koje je tekla krv.

Svedočenje britanskog oficira je danas okončano, a suđenje generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču će biti nastavljeno 25. avgusta, nakon letnje sudske pauze.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 375

Specijalna emisija TV Tribunala, u cjelosti posvećena hapšenju, transferu u Hag i prvom pojavljivanju Radovana Karadžića