Home



OSUJEĆENO BEKSTVO IZ KRAJINE




Srpkinja iz okoline Obrovca Marija Večerina na suđenju generalima Gotovini, Čermaku i Markaču opisala kako su ona i njeno troje dece pri pokušaju bekstva iz Krajine u avgustu 1995. godine uhapšeni nadomak Knina, nakon čega joj je sin sa još četiri mladića odveden i ubijen

Marija Večerina, svjedoči video-linkom na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuMarija Večerina, svjedoči video-linkom na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Suđenje hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženim za zločine za vreme i nakon operacije "Oluja" u avgustu 1995. godine, nastavljeno je danas iskazom Srpkinje iz okoline Obrovca Marije Večerine. Svedočeći video linkom iz Beograda, ona je opisala pod kojim je okolnostima 6. avgusta 1995. godine poslednji put videla svog sina Stevu.

Kada se drugog dana "Oluje", 5. avgusta 1995. godine, intenzivirao napad hrvatskih snaga na Obrovac i okolna sela, svedokinja se sa dve ćerke, sinom i još dve rođake odlučila na beg preko Golubića i Srba ka Bosni i Hercegovini. Ćerke su joj tog leta završile srednju školu, a sin, iako još srednjoškolac, bio je pripadnik Srpske vojske Krajine. Usput su pokupili još dva mladića, tako da ih je u kolima bilo osmoro.

Nedaleko od sela Oćestovo kod Knina na auto je otvorena vatra u kojoj su svedokinjin sin i ćerka ranjeni u ruku i nogu. Auto su potom, kaže, opkolili hrvatski vojnici, naredili im da izađu, legnu na zemlju i pretresli ih uz psovke i pretnje. Večerina se seća da je sin, kada su mu u novčaniku pronašli nešto novca, rekao da sve uzmu i molio da ga ne ubiju. Ubrzo su svi sprovedeni u podrum obližnje kuće u kojoj su pod stražom, zajedno sa još 13-14 zatočenika proveli noć.

Narednog dana oko devet časova ujutro u podrum su ušli naoružani ljudi, koje svedokinja smatra hrvatskim vojnicima, i naredili petorici mladića, među kojima je bio i Stevo Večerina, da izađu rekavši da će "bolesnici biti prebačeni u bolnicu, a vojnici u zatvor". Međutim, ubrzo se čuo rafal, ali ona ne zna da li su tada mladići ubijeni ili je pogođen još jedan automobil čiji su ranjeni putnici nedugo zatim dovedeni u podrum.

Od tog 6. avgusta 1995. godine svedokinja za sina ništa nije čula sve dok joj nekoliko godina kasnije nije saopšteno da je njegovo telo ekshumirano na kninskom groblju. Tužilac je u dokaze uveo obdukcione nalaze leševa Steve Večerine i četiri mladića koja su sa njim izvedena iz podruma – Steve Banjca, Mile Ignjatovića, Đure Mačka i Momčila Tišme. Ustanovljeno je da je jedan od njih ubijen hicem u vrat a ostali pucnjima u glavu.

Branilac generala Ante Gotovine je u unakrsnom ispitivanju predočio deo svedokinjine izjave istražiteljima tužilaštva u kojem je rekla da nije sigurna da li su ih uhapsili vojnici ili policajci. Ona je priznala da ne razlikuje policijske specijalce od vojnika, rekavši samo da je videla da su bili namazani crnom farbom po licu i obučeni u maskirne uniforme.

Tužilac je na kraju današnje rasprave saopštio da nema više svedoka za ovu sedmicu, a za sutra popodne je zakazana rasprava na kojoj bi predstavnici Hrvatske trebalo da se izjasne o zahtevu tužilaštva za dostavljanje više stotina policijskih i vojnih dokumenata koji se odnose na operaciju "Oluja".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 373

TAČKA NA DUBROVNIK: Pooštrena osuda - ublažena kazna
OBVEZATNA PRISEGA: Za Herceg Bosnu, tako mi Alaha
VOJNA NUŽDA: Poricanje genocida i deportacije
PRISLUŠKIVANJE: Predstavljanje "radikalske kolekcije" presretnutih razgovora
"NISAM KRIV": General Đorđević se odriče "Škorpiona"