Home
ČIJI SU BILI "ŠKORPIONI"?
Iskazom policijskog inspektora Gvozdena Gagića, odbrana Jovice Stanišića, bivšeg šefa Državne bezbednosti Srbije, nastoji da dokaže da Škorpioni nisu bili pod kontrolom srpske tajne službe, kao što to tvrdi tužilac. Po Gagiću, Škorpione je plaćala Republika Srpska Krajina koja ih je u julu 1995. uputila na područje Trnova
U unakrsnom ispitivanju policijskog inspektora Gvozdena Gagića, branilac bivšeg šefa srpske tajne službe Jovice Stanišića je ukazivao da Škorpioni, jedinica odgovorna za ubistva Muslimana u Trnovu, nisu bili pripadnici službe Državne bezbednosti ni MUP Srbije. U optužnici se navodi da su Škorpioni bili specijalna jedinica DB koja je po nalogu Jovice Stanišića i Franka Simatovića iz baze u Đeletovcima, u Istočnoj Slavoniji, početkom jula 1995. upućena u Trnovo u Bosni i Hercegovini.
Tužilaštvo tvrdi da su neki od muškaraca i dečaka koji su zarobljeni nakon pada srebreničke enklave, odvedeni u bazu Škorpiona u Trnovu kao i da je šestorica zatočenika, po naređenju Slobodana Medića Boce, odvedena na izolovano područje kod Godinjskih Bara gde su ustreljeni. Pripadnici Škorpiona su ova ubistva snimili video kamerom.
Gagić je potvrdio da je kao načelnik službe za otkrivanje ratnih zločina u Srbiji učestvovao u operaciji hapšenja Škorpiona i njihovog privođenja istražnom sudiji. Tokom razgovora sa osumnjičenima, Gagić, kako tvrdi, nije čuo da su pripadnici jedinice bili pod kontrolom srpske tajne službe.
Škorpioni su se, tvrdi Gagić, nalazili na platnom spisku Naftne industrije i Ministarstva odbrane Republike Srpska Krajina, a u Bosnu i Hercegovinu su upućeni po nalogu pomoćnika ministra odbrane Krajine Milana Milanovića Mrguda. Zadatak im je, tvrdi svedok, bio da ojačaju front kako taj prostor ne bi pao u ruke muslimanskih snaga. Te informacije je, kaže Gagić, dobio od tužioca u Beogradu kad je počeo da radi na predmetu Škorpiona. Kasnije je, rekao je, saznao da osobe čije je ubistvo zabeleženo na video kaseti, potiču iz Srebrenice koja je od Trnova udaljena 150 kilometara.
U glavnom ispitivanju, Gagić je opisao kako je u septembru 1991. godine, kao dobrovoljac otišao na područje Slavonije gde je, između ostalog, pomogao da se uspostave lokalne policijske stanice. Tužiteljica je sugerisala da su najviši funkcioneri u RSK, uključujući ministra odbrane Iliju Kojića "radili za Državnu bezbednost Srbije". Gagić je odgovorio da "ne zna da li je Kojić bio aktivni radnik ili registrovani saradnik" ali da "pretpostavlja da je dostavljao informacije" jer je bio "princip da se informacije o pojavama od značaja za Srbiju dostavljaju sa ratnog područja".
Svedočenje Gvozdena Gagića biće završeno sutra.Vezani izvještaji
- Predmet : Stanišić i Simatović
- 2012-02-09 U RAT PO PORODIČNOJ TRADICIJI
- 2012-02-08 SVEDOK NEGIRA BLISKOST SA OPTUŽENIMA
- 2012-02-07 DVE "DRŽAVE", JEDNA "SLUŽBA"
- 2012-02-14 ARKANOV PUT OD IZBACIVAČA DO VOĐE "SRPSKIH PATRIOTA"
- 2012-02-15 RATNA VEZA BEOGRADA I BANJA LUKE
- 2012-02-16 BEZ SAZNANJA O UČEŠĆU DB SRBIJE U NAORUŽAVANJU SRBA
TV Tribunal 531
SREBRENIČKI RAPORT: Suočenje kapetana-pokajnika i vrhovnog komandanta
EKSPERTIZA ILI UVREDA ŽRTAVA: Sporna računica Tolimirovog veštaka
VEĆ VIĐENO: Nove nevolje sa svjedocima na suđenju zapovjednicima OVK
ZOOLOGIJA ZLOČINA: Frenki se odriče tigrova, škorpiona i žutih osa