Home
FRENKI - "OBAVEŠTAJAC A NE LOGISTIČAR"
Svedok odbrane tvrdi da je Franko Simatović u proleće 1991. godine boravio u Kninu svrhu prikupljanja obaveštajnih podataka od važnosti za bezbednost Srbije, a ne u sklopu pružanja podrške i pomoći krajinskim policijskim strukturama, kako to tvrdi tužilac
Odbrana Franka Simatovića je u današnjem nastavku svog dokaznog postupka osporavala tužiočeve navode o ulozi Državne bezbednosti (DB) Srbije u pripremama krajinskih Srba za sukob tokom kojeg su počinjeni brojni zločini nad lokalnim Hrvatima. Svedočio je Aco Drača, bivši šef benkovačke ispostave DB SAO Krajine koji je na tu funkciju došao početkom 1991. godine kao bivši operativac iz Zadra. Nastojao je da ubedi sudije da su se krajinski Srbi organizovali spontano bez ikakvog uticaja vlasti iz Beograda, pa tako ni dvojice optuženih – bivših šefova tajne službe Srbije Jovice Stanišića i Franka Simatovića.
Svedok tvrdi da je krajinski DB oformljen početkom 1991. godine odlukom jednog od lidera pobunjenih Srba u Hrvatskoj Milana Martića. Početak rada krajinske obaveštajne službe bio je, kaže Drača, "čista improvizacija" jer se radilo bez osnovnih sredstava, čak i bez pisaće mašine. Tvrdi da se služba finansirala od dobrovoljnih priloga lokalnih firmi, a da je izveštaje slala samo Srpskom nacionalnom vijeću Krajine i Milanu Martiću. Međutim, pošto je Martić vremenom postao nezadovoljan izveštajima službe, odlučio je da je ukine krajem 1991. godine.
U aprilu 1991. godine svedoku je rečeno da u Krajinu stiže jedan "specifičan čovek, visoki oficir australijske armije" koji će organizovati obuku policije u centru u Golubiću kod Knina. Radilo se o kapetanu Draganu Vasiljkoviću koga je, kaže, Martić tada "oduševljeno hvalio".
Nakon toga, Drača je od šefa DB Krajine Dušana Orlovića čuo i da su u Knin inkognito stigle i "kolege iz Srbije". Među njima je bio i izvesni Frenki, koji je boravio u "konspirativnom stanu" i predstavljao se kao novinar iz Beograda, ali je "brzo razotkriven". Svedok je saznao da se radilo o Franku Simatoviću i sa njim se sredinom maja sastao u jednom kninskom restoranu. Tada je od njega čuo da je u Krajinu navodno došao kako bi prikupio obaveštajne informacije o stanju na terenu koje su bile "od značaja za bezbednost Srbije".
Budući da ga je smatrao pripadnikom "prijateljske službe", svedok je sa Frenkijem razmenio obaveštajne informacije, ali tvrdi da krajinska DB nije od njega nikada dobila materijalnu ili logističku pomoć, niti je radila po njegovim nalozima. Drača tvrdi da mu je Simatović tada rekao: "Ja sam obaveštajac a ne logističar". Navodno mu je savetovao i da "obrati pažnju na kapetana Dragana" koga DB Srbije "obrađuje", odnosno prati. Na taj način, odbrana nastoji da pobije tužiočevu tezu po kojoj je kapetan Dragan u Knin poslat po nalogu optuženih. Svedok je rekao i da je Simatović na sastanku imao torbu sa fotoaparatom koji su pripadnici tajne službe koristili za tajno fotografisanje.
U svrhu dokazivanja da DB Srbije nije primala obaveštajne izveštaje iz Krajine, odbrana je u dokaze uvela izveštaj krajinske službe iz 1991. godine koji je dostavljen samo Srpskom nacionalnom vijeću i Milanu Martiću. Predočen je i izveštaj lokalne Teritorijalne odbrane na kojem se među primaocima navodi i Frenki, a svedok objašnjava da je to verovatno učinjeno po Martićevom nalogu kako bi se Simatoviću olakšao posao prikupljanja obaveštajnih podataka od važnosti za bezbednost Srbije.
Iskaz Ace Drače će biti nastavljen sutra.Vezani izvještaji
- Predmet : Stanišić i Simatović
- 2012-01-26 TUŽIOČEV PRAZAN HOD
- 2012-01-25 KARADŽIĆEVO ORDENJE ZA ARKANA I "ARKANOVCE"
- 2012-01-24 "DRUGOVI" I "BRAĆA" NA ISTOM ZADATKU
- 2012-02-01 KAKO JE MLADIĆ "PROMRDAO" ŠKABRNJU
- 2012-02-02 MEĐUSOBNO IZVEŠTAVANJE "PRIJATELJSKIH TAJNIH SLUŽBI"
- 2012-02-07 DVE "DRŽAVE", JEDNA "SLUŽBA"
TV Tribunal 529
KRIVIČNI ASPEKT RATA: Šta je Jean-Rene Ruez istraživao u Srebrenici
"ILEGALNO ISELJAVANJE": Zašto Muslimani odlaze i kad im je dobro?
NEPOŠTOVANJE SUDA: Rađe u zatvor nego na klupu za svjedoka
ORUŽJE RATA: Premijera filma o seksualnom nasilju