Home
BOLJE IKO NEGO NIKO
Vojni ekspert odbrane Stojana Župljanina tvrdi da je odgovornost za kažnjavanje policije bila u rukama vojnog komandanta čijem su sastavi pripadali. Vidosav Kovačević je ostao pri tom stavu i kada mu je tužiteljica predočila dokument koji govori da je u jednom slučaju krivično gonjenje naložio načelnik Centra službi bezbednosti Župljanin. "Bolje iko, nego niko", uzvratio je Kovačević
U nastavku unakrsnog ispitivanja Vidosava Kovačevića, vojnog eksperta odbrane Stojana Župljanina, tužiteljica je nastojala da dokaže da je "kod kršenja vojne discipline, policija bila ta koja je preduzimala krivično gonjenje". U ekspertskom izveštaju o upotrebi policije u borbenim dejstvima, Kovačević je tvrdio da je vojska bila odgovorna za disciplinsko i krivično gonjenje potčinjenih policajaca.
Nastojeći da potkrepi svoju tezu, tužiteljica je Kovačeviću predočila dokument koji je Stojan Župljanin poslao načelniku stanice Javne bezbednosti u Gradiškoj 18. oktobra 1992. godine. U tom dokumentu se navodi da je na zahtev Prvog krajiškog korpusa pretpotčinjeno 107 pripadnika milicije od kojih je njih 35 odbilo naređenja pretpostavljenog starešine i vratilo se u Gradišku. Načelnik Centra službi bezbednosti u Banja Luci je naredio da se u VRS uputi novi vod milicije a da se oni koji su odbili izvršenje naređenja suspenduju i protiv njih pokrene krivični postupak.
Kovačević je još jednom ponovio da su "ti ljudi bili vojni obveznici" te da je "vojni komandant čijem su sastavu pripadali" trebalo da pokrene postupak. Ipak, zaključio je, bolje je da je postupak pokrenuo "iko" nego "niko". Tužiteljica Korner je sugerisala da je "nelogično" da vojska preduzima mere najpre zato što to "nisu želeli i zato što je procedura bila komplikovana" ali i zato što "nisu imali ovlašćenje da otpuste ili smene ljude u policiji". To je ovlašćenje, po tužiteljici, imao "samo ministar". Kovačević je po ko zna koji put rekao da su ta lica bili "vojni obveznici" i da u Zakonu o vojnoj obavezi jasno stoji "kad počinje i kad se završava vojna obaveza".
Tužiteljica je potom vojnom ekspertu predočila dokument u kojem general Talić obaveštava Župljanina da je "neophodno angažovanje snaga njegovog sastava" i "moli" ga da "odmah" počne sa pripremanjem jedinice milicije. Po tužiteljici, taj dokument potvrđuje da vojska nije naređivala policiji kako to tvrdi odbrana. Kovačević je ukazao da reč "odmah" ukazuje na naredbodavni ton, da bi u dodatnom ispitivanju od strane branioca objasnio da postoji razlika između "molbe" i "zahteva" koja, u vreme rata, govori o međusobnoj poziciji onih koji upotrebljavaju te termine. Po svedoku, upotreba reči "molim" govori o podređenom položaju dok je "zahtev" rezervisan za one na nadređenom položaju ili sa starijim činom.
Na kraju svedočenja, Kovačević se zahvalio sudijama na "razumevanju i korektnosti". Suđenje Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu optuženim za zločine policije u 20 opština u Bosni i Hercegovini nastavlja se u ponedeljak.Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2011-09-15 DA LI JE VOJSKA ODGOVORNA ZA PRESTUPE POLICIJE
- 2011-09-14 KAD POLICAJAC POSTAJE VOJNIK
- 2011-09-13 EKSPERT VAN OKVIRA IZVEŠTAJA
- 2011-09-19 (DIS)KVALIFIKACIJE EKSPERATA
- 2011-09-20 ODBRANA: BANJALUČKA POLICIJA NIJE DISKRIMINISALA
- 2011-09-21 KOME JE PRIPADALA BANJALUČKA "SPECIJALA"?
TV Tribunal 513
"VJEKOVNA ISTREBLJIVANJA": Istorija Bosne po Radovanu Karadžiću
SAJAM PRAVDE: Dan otvorenih vrata Haškog tribunala
OPROŠTAJNI INTERVJU: 17 haških godina tužioca Harmona