Home
KO JE NADLEŽAN ZA POLICAJCE U BORBENIM DEJSTVIMA?
Bivši načelnik Centra službi bezbednosti Doboj slaže se sa odbranom Miće Stanišića da je vojska tokom 1992. godine imala pravo da angažuje policiju u borbenim dejstvima i da su tada policajci bili u nadležnosti vojske, a ne policije. Tužilaštvo, s druge strane, tvrdi da je policija čak i tokom vojnog angažmana bila nadležna za procesuiranje svojih pripadnika ukoliko počine krivična dela
Četrnaestog dana svedočenja Andrije Bjeloševića, bivšeg načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) Doboj, odbrana Miće Stanišića je dodatno ispitivala svog svedoka o odnosu vojske i policije tokom 1992. godine.
Branilac Slobodan Zečević nastojao je da ospori tvrdnje optužbe da su vojska i policija radili na ostvarivanju "zajedničkog cilja" i da policija nije bila u podređenom položaju. U prilog tezi odbrane da je vojni komandant u određenoj zoni imao pravo direktnog angažovanja policijskih jedinica, branilac je pokazao svedokovo pismo komandantu VRS Slavku Lisici. U pismu Bjelošević traži da se policajci povuku iz borbenih dejstava kako bi bili upotrebljeni za održavanje reda u gradu, dok Lisica odgovara da "ne dozvoljava povlačenje" policajaca.
Branilac je još ukazivao i da tokom vojnog angažmana policajaca za njih nisu važila pravila disciplinske odgovornosti iz policijskog sistema. To znači, naveo je branilac, da ukoliko policajac koji je u rovu vidi izvršenje krivičnog dela i pokuša da uhapsi izvršioce, on time krši dužnosti pripadnika oružanih snaga. Bivši načelnik policije dobojske regije dodao je i da bi se takvo udaljavanje policajca sa borbene linije čak moglo smatrati i dezerterstvom.
Tužilaštvo je, naprotiv, tvrdilo da je policija sve vreme bila nadležna za disciplinsko i krivično gonjenje svojih pripadnika, bez obzira da li oni počine prekršaje tokom perioda kada su angažovani u vojsci. Tužiteljica Korner je tvrdila da je svedok u maju i junu 1992. godine koristio kao "izgovor" sopstveno angažovanje u vojsci, te da se iza vojnih obaveza "skrivao" kako bi izbegao da preuzme odgovornost i bavi se zločinima u Doboju, prepuštajući to Obrenu Petroviću, tadašnjem načelniku stanice policije a sada gradonačelniku Doboja.
Andrija Bjelošević će sutra kratko odgovarati na pitanja branioca čime će završiti maratonsko svedočenje u odbranu prvog ministra unutrašnjih poslova u vladi bosanskih Srba. Miću Stanišića i Stojana Župljanina, bivšeg načelnika CSB Banja Luka, optužnica tereti za zločine policijskih snaga počinjene 1992. godine nad Hrvatima i Muslimanima u 20 bosansko-hercegovačkih opština.Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2011-05-23 POLICAJAC PROTIV GRADONAČELNIKA
- 2011-05-20 TUŽILAC: "OLOŠ I UBICE" U REDOVIMA SRPSKE POLICIJE
- 2011-05-19 KO ĆE PRVI
- 2011-05-25 OBEĆANJIMA DO ČELNIH FUNKCIJA
- 2011-05-26 "NAIVNI SRBI" U REPUBLIČKOM MUP
- 2011-05-27 AKO POLICAJAC TVRDI DA NE ZNA ZA LOGORE... NIJE IH NI BILO
TV Tribunal 499
ZAKASNELO HAPŠENJE: Tribunal spreman za suđenje Ratku Mladiću
DOKTOR I ĐENERAL: Opšte poznate činjenice iz druge ruke
PRAVO I MUZIKA: Predstavljamo sudiju Alfonsa Orija