Home



KO JE NADLEŽAN ZA POLICAJCE U BORBENIM DEJSTVIMA?




Bivši načelnik Centra službi bezbednosti Doboj slaže se sa odbranom Miće Stanišića da je vojska tokom 1992. godine imala pravo da angažuje policiju u borbenim dejstvima i da su tada policajci bili u nadležnosti vojske, a ne policije. Tužilaštvo, s druge strane, tvrdi da je policija čak i tokom vojnog angažmana bila nadležna za procesuiranje svojih pripadnika ukoliko počine krivična dela

Andrija Bjelošević, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuAndrija Bjelošević, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Četrnaestog dana svedočenja Andrije Bjeloševića, bivšeg načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) Doboj, odbrana Miće Stanišića je dodatno ispitivala svog svedoka o odnosu vojske i policije tokom 1992. godine.

Branilac Slobodan Zečević nastojao je da ospori tvrdnje optužbe da su vojska i policija radili na ostvarivanju "zajedničkog cilja" i da policija nije bila u podređenom položaju. U prilog tezi odbrane da je vojni komandant u određenoj zoni imao pravo direktnog angažovanja policijskih jedinica, branilac je pokazao svedokovo pismo komandantu VRS Slavku Lisici. U pismu Bjelošević traži da se policajci povuku iz borbenih dejstava kako bi bili upotrebljeni za održavanje reda u gradu, dok Lisica odgovara da "ne dozvoljava povlačenje" policajaca.

Branilac je još ukazivao i da tokom vojnog angažmana policajaca za njih nisu važila pravila disciplinske odgovornosti iz policijskog sistema. To znači, naveo je branilac, da ukoliko policajac koji je u rovu vidi izvršenje krivičnog dela i pokuša da uhapsi izvršioce, on time krši dužnosti pripadnika oružanih snaga. Bivši načelnik policije dobojske regije dodao je i da bi se takvo udaljavanje policajca sa borbene linije čak moglo smatrati i dezerterstvom.

Tužilaštvo je, naprotiv, tvrdilo da je policija sve vreme bila nadležna za disciplinsko i krivično gonjenje svojih pripadnika, bez obzira da li oni počine prekršaje tokom perioda kada su angažovani u vojsci. Tužiteljica Korner je tvrdila da je svedok u maju i junu 1992. godine koristio kao "izgovor" sopstveno angažovanje u vojsci, te da se iza vojnih obaveza "skrivao" kako bi izbegao da preuzme odgovornost i bavi se zločinima u Doboju, prepuštajući to Obrenu Petroviću, tadašnjem načelniku stanice policije a sada gradonačelniku Doboja.

Andrija Bjelošević će sutra kratko odgovarati na pitanja branioca čime će završiti maratonsko svedočenje u odbranu prvog ministra unutrašnjih poslova u vladi bosanskih Srba. Miću Stanišića i Stojana Župljanina, bivšeg načelnika CSB Banja Luka, optužnica tereti za zločine policijskih snaga počinjene 1992. godine nad Hrvatima i Muslimanima u 20 bosansko-hercegovačkih opština.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 499

ZAKASNELO HAPŠENJE: Tribunal spreman za suđenje Ratku Mladiću
DOKTOR I ĐENERAL: Opšte poznate činjenice iz druge ruke
PRAVO I MUZIKA: Predstavljamo sudiju Alfonsa Orija