Home
OBEĆANJIMA DO ČELNIH FUNKCIJA
Bivši šef policije dobojske regije kaže da je u septembru 1992. godine predložio da se trojica policajaca vrate na čelne funkcije koje su obavljali u vreme kada su pripadnici kriminalne grupe "Miće" ubijali, pljačkali i zlostavljali nesrbe u gradu, zbog obećanja da će ovog puta "maksimalno pomoći u rasvetljavanju slučaja grupe "Miće"
Iako je najavljeno da će se maratonski iskaz Andrije Bjeloševića, bivšeg načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) Doboj, završiti za manje od sat vremena, on je ipak na dodatna pitanja advokata odbrane odgovarao do kraja današnjeg zasedanja. Bjelošević je tako na poziv odbrane prvog ministra policije bosanskih Srba Miće Stanišića svedočio punih 15 dana. Mićo Stanišić se zajedno sa nekadašnjim šefom banjalučke policije Stojanom Župljaninom tereti za zločine nad Hrvatima i Muslimanima počinjene 1992. godine u 20 bosansko-hercegovačkih opština.
Optužba je prethodnih dana u unakrsnom ispitivanju ukazala da je Stevan Todorović bio na čelu policije u Bosanskom Šamcu čak i u decembru 1992. godine kada je uveliko bilo "opšte poznato" da je učestvovao u zločinima protiv lokalnih nesrba. Svedok je danas, odgovarajući na dodatna pitanja Stanišićeve odbrane, pojasnio da zakonske procedure nisu dozvoljavale ministru Stanišiću da protiv Todorovića pokrene disciplinski postupak pošto ga nije ni imenovao on, već lokalne vlasti. Pravni osnov za njegovu smenu došao je, po Bjeloševiću, tek kada su se predstavnici ministarstva policije tokom inspekcije Stanice javne bezbednosti Bosanski Šamac i sami uverili u nezakonito postupanje Todorovića.
Svedok je razjasnio i zašto je ministru u septembru 1992. godine predložio da na čelne pozicije u teslićkoj policiji imenuje Predraga Markočevića, Marinka Đukića i Dušana Kuzmanovića. Prema tvrdnjama tužilaštva njih trojica su bili uključeni u incidente sa kriminalnom grupom "Miće" koji su početkom jula počinili brojne pljačke i ubistva u Tesliću. Bjelošević kaže da je tada bio zadovoljan Kuzmanovićevim objašnjenjem da nisu prijavili događaje sa "Mićama" jer su bili zabrinuti za ličnu bezbednost. Kako su u tom trenutku "bili bez posla" i napisali "obimniju zabelešku" o zločinima "Mića" u Tesliću, te obećali da će ovog puta biti "motivisani da maksimalno pomognu" u njihovom rasvetljavanju, svedoku je to bilo dovoljno da ih predloži na "novu-staru" dužnost.
Branilac Slobodan Zečević je za kraj od svedoka tražio da prokomentariše spiskove isplata ličnih dohodaka počiniocima krivičnih dela iz redova policije, na šta je tužiteljica ukazivala tokom unakrsnog ispitivanja. Bivši šef policije dobojske regije objašnjava da su sredstva za isplatu dolazila od lokalnog kriznog štaba, a ne iz MUP što ide u prilog tezi odbrane da su lokalni organi vlasti kroz plaćanje policije vršili direktan uticaj na njihov rad mimo ministarstva.
Suđenje bivšim čelnicima policije bosanskih Srba biće nastavljeno sutra iskazom novog svedoka Stanišićeve odbrane.Vezani izvještaji
- Predmet : Župljanin i Stanišić - "Bosna i Hercegovina"
- 2011-05-24 KO JE NADLEŽAN ZA POLICAJCE U BORBENIM DEJSTVIMA?
- 2011-05-23 POLICAJAC PROTIV GRADONAČELNIKA
- 2011-05-20 TUŽILAC: "OLOŠ I UBICE" U REDOVIMA SRPSKE POLICIJE
- 2011-05-26 "NAIVNI SRBI" U REPUBLIČKOM MUP
- 2011-05-27 AKO POLICAJAC TVRDI DA NE ZNA ZA LOGORE... NIJE IH NI BILO
- 2011-05-30 POLICIJA HAPSILA, SUD OSLOBAĐAO PARAVOJSKU
TV Tribunal 499
ZAKASNELO HAPŠENJE: Tribunal spreman za suđenje Ratku Mladiću
DOKTOR I ĐENERAL: Opšte poznate činjenice iz druge ruke
PRAVO I MUZIKA: Predstavljamo sudiju Alfonsa Orija